Historie klubu Olympik založeného dvojící Šimek a Grossmann ve vzpomínkách a fotografiích kolegů a přátel
Lubomír Červený
Kniha „Historie klubu Olympik“ je ohlédnutím za érou big beatových začátků, které se rodily ve známém pražském klubu před šedesáti lety. Atraktivní formou obsahující značné množství archivních fotografií a dobových materiálů přibližuje nejen začátky dvojice Šimka s Grossmannem, zakladatelů a duchovních otců hudebního klubu, ale především mapuje klubové a beatové aktivity v průběhu šedesátých let minulého století. Podobně zaměřenou publikaci doposud náš knižní trh nenabídl. „Historie klubu Olympik“ se snaží tento dluh splatit vzpomínkami pamětníků na beatovou explozi u nás, první diskotéky nebo první rockový časopis, ale i na zrod legendární dvojice Šimek a Grossmann.... celý text
Přidat komentář
Velmi záslužná kniha, která se věnuje jak počátkům dvojice Š+G, tak počátkům beatu v Československu. Překvapilo mě, jak velký vliv na to oba pánové měli, a to jsem si myslel, že se velkých překvapení nedočkám. Oceňuji zároveň množství doopravdy zajímavých fotografií, reprodukcí plakátů, programů, článků i komiksů. Hvězdičku nicméně musím strhnout za trochu chaotickou strukturu knihy, kdy se několikrát různé informace zbytečně opakují (napřed jde o čísi citaci, kterou o pár odstavců či stránek dál Lubomír Červený víceméně převypráví vlastními slovy) a jiné zase chybí.
Tak myslím, že takto by měla vypadat kniha, která přibližuje kulturní historii. Velmi vyvážená plocha textu, fotek a dokumentů. Spousta informací a vše čtivou a záživnou formou. Prostě super.
Kdo z mladých lidí by nesnil o dobré partě, o legraci, o úspěchu? Zkrátka o něčem takovém, co se v klubu Olympik nakonec povedlo? Už to samo je krásným námětem na knížku, ty splněné představy, podložené hravostí, vlohami, ale i trpělivostí a spoustou práce.
Nelze než obdivovat, na co všechno Š+G i jejich kamarádi pamatovali, co sami zařídili nebo pro to někoho získali, kdo všechno na jejich klub navázal a jaké silné vzpomínky kdo má. Jsem ráda, že tahle knížka vyšla a že má co říci jak pamětníkům, tak i někomu, jako jsem já, příslušník generace o 20 let mladší.
Ráda jsem s rodiči a bratrem jako dítě koukala na TV na „Návštěvní dny“ a jiné podobné pořady, vnímala veselou a dobrosrdečnou atmosféru, hledala jsem si po časopisech podrobnosti o jednotlivých osobnostech a vítala všechny ty drobné střípky, z kterých jsem si mohla utvořit mozaiku svých vědomostí o nich. Co se mi líbilo asi nejvíc, to bylo spojení bujnosti s kázní, recese s umírněností, humoru s dojetím, prostě to citlivé vyvažování jednoho s druhým, co je podle mě tím hlavním důvodem, proč se ještě po tak dlouhé době na Š+G a na jejich přátele s láskou vzpomíná.
Autorovy další knížky
2020 | Historie klubu Olympik založeného dvojící Šimek a Grossmann ve vzpomínkách a fotografiích kolegů a přátel |
2022 | Šimek a Grossmann v divadle Semafor |
Téma dobré, zpracování ale pro řadu čtenářů nedostatečné. Kniha je pojata spíše fanouškovsky, je tu více obrazového materiálu než textu, který navíc spíše klouže po povrchu. Pro ty, kdo si chtějí nostalgicky zavzpomínat, to může být jistě zcela dostačující, kdo by se ale chtěl do této historie ponořit hlouběji, koho zajímají konkrétnější data, ten bude spíše zklamaný. Tento počin je třeba ocenit, ale je to zároveň promarněná příležitost. 70%