Historie města Hloupětína
Michail Jevgrafovič Saltykov-Ščedrin (p)
Podivné, fantastické město. Nenajdete je na mapách, ač by se mělo skrývat někde v nedohledných ruských pláních. Není nikde, a přece je všude. Nebylo nikdy, a přece bylo stále. Není ničím, a přeci je vším. Je to provinční Zapadákov, a je to také celá obrovitá Rus. Je to dobrodušné sedlácké hnízdo, a je to také děsivý koncentrační lágr. Je to kulisa pusté švandy, divnou náhodou připomínající různé epizody z ruských dějin, a je to také dějiště událostí, nad nimiž mrazí i dnes nejen pro svou obludnost, ale také pro jejich nadčasovost. Město-fantóm, varující město. Jeden z nejskvělejších satiriků 19. století v této slavné grotesce nelítostně konfrontuje pomatené, surové a omezené vládce s věčně pokorným, věčně důvěřivě nadšeným a znovu ubíjeným a oblbovaným lidem, v němž staletí poroby vypěstovala otrockého ducha. Policajt, který se usadil v každém z nás (jak to formuloval sám autor) - to je nejvlastnější terč Saltykovovy drtivé satiry. Adresoval ji svým současníkům, ale dnešní čtenář se přesvědčí, že tato monumentální hyperbola, ukazující daleko dopředu do literatury našeho století, zůstává aktuální bez ohledu na letopočet. A že při všem ničivém sarkasmu neztrácí na pozadí trapných a ubohých dějů hloupětínské historie ze zřetele světlé poselství humanismu a svobody - hodnot, jimiž velký ruský spisovatel věnoval celý svůj nesnadný a statečný život, ukončený právě před stoletím. Vydání čtvrté, tohoto překladu první.... celý text
Literatura světová Romány
Vydáno: 1989 , OdeonOriginální název:
Istorija odnogo goroda, 1870
více info...
Přidat komentář
Přečetl jsem pár stránek, párkrát jsem se zasmál, ale jinak mi to přišlo velmi křečovité. Každá věta se snaží být co nejabsurdnější, což tu absurditu naopak shazuje. Velmi špatně se to čte, rádoby vtipné archaizující výrazy. Prostě křeč snahy být vtipný za každou cenu. Ne, neoslovilo mě to.
...kdepak, nic pro mne. Můj druhý pokus o ruskou satiru a opět jsem trpěl. Nedokáže se prostě vžít do role normálních ruských lidí, kteří pak vidí v tomto díle ten satirický obraz své společnosti (ať už tehdy, nebo i dnes). Z přívlastků pro tuto knihu, jako jsou satirická, ironická, sarkastická a absurdní u mne vše přebila jen ta absurdnost. Prostě ten zbytek nedokážu ocenit. Nedočteno, tudíž jsem hvězdy(u) ani nedával.
Nadčasová knížka. Všem sarkastům ohledně struktur společnosti a lidského chování včele doporučuji. Sarkastičtější text jsem snad nečetl...
Autorovy další knížky
1989 | Historie města Hloupětína |
1974 | Golovlevské panstvo |
1951 | Obrázky z gubernie |
1974 | Stohlavá saň |
1976 | Pohádky (32 pohádek) |
Dočetl jsem asi do poloviny, ale dál už to nešlo. Je to taková suchopárná kronika ruského městečka, kde žijí ne zrovna chytří lidi a nechají se sekýrovat od vrchnosti (bez které ale sami žít nedokáží).
Místy se používá archaický jazyk, v těchto místech poněkud klesá srozumitelnost. Semtam se člověk pousměje, ale čekal jsem něco jiného. Číst starší ruské autory není lehké.