Historie Svorné sedmy
Jaroslav Foglar
Parta dětí z jednoho domu zakládá klub a i přes nepřízeň dospělých společně tráví co nejvíc volného času. 2.vydání - po 50ti letech.
Přidat komentář
Koukám, že všichni jste překvapení z děvčat v jeho knize. Mě překvapilo, že když už se o nich zmiňuje tak na přední místa dává vždy chlapci a děvčata. Jinak je to krásné čtení. Já si to přečetl z důvodu, že synovi to trvalo dva měsíce než to dočetl.
Útlá kniha, která pojednává o partě dětí z jednoho domu, kteří touží mít klubovnu, ale dospělý tomu nejsou vůbec nakloněni. Je to klasická foglarovka v tom, že je zde parta, která se snaží pomáhat a konat jen dobro a překonává další překážky. Co je trochu neobvyklé na Foglara je to, že zde v partě vystupují děvčata. Jinak moc fajn a pohodová kniha
Jednoduchý a krásně nereálný příběh o kamarádství docela nesourodé skupinky správných kluků a docela malých holek, určená pro nejmladší čtenáře. I když jedna z postav, která vydává během všech akcí výkřiky "čiky, čiky", je dost možná opravdová, tipuji, že si ji Foglar nevymyslel a potřeboval toho malého otravu zaznamenat.
Příběh Historie Svorné sedmy byl vydáván v nedělní dětské příloze deníku Česko slovo v roce 1938. Knižně byl pak poprvé vydán o dva roky později nakladatelstvím Kobes. Struktura knihy odkazuje na časopisecké vydání, kdy každá kapitola je sice na sebe navazující, ale většinou s ukončenou pointou. Děj příběhu je tím rozdělen do krátkých statí a nepůsobí kompaktně, což je v knižním vydání trochu rušivé. Velká část příběhů má i své poselství nebo námět na tvůrčí činnost, což celek též viditelně nabourává. Forma komiksu by příběhu slušela asi lépe. Mladší čtenáři určitě knihu uvítají. Díky, pane Foglar.
Jedná z mých oblíbených Foglarovek, taková moje klasika. :) Vždycky se mi hrozně líbilo, že pro jednou jsou v knize děvčata. :) I když tedy jména mohl Foglar zvolit líp...
Přiznávám, že mi kniha přišla spíše slabší.. Ale přesto je to pěkná Foglarovka, doporučila bych spíše pro mladší čtenáře, kteří se čtením tohoto žánru knih teprve začínají.
No, přišlo mi to trošku až úsměvně strojený, ale na to, že to bylo na požádání do časopisu na pokračování to nebylo až tak hrozný...
Historie svorné sedmy je dle mého soudu nejslabší Foglarovo dílo. Příběh je velmi jednoduchý až plytký a spíše se hodí pro nejmenší čtenáře.
Štítky knihy
chlapecké kluby parta dětí kamarádství
Autorovy další knížky
2003 | Záhada hlavolamu |
2007 | Rychlé šípy |
2005 | Hoši od Bobří řeky |
1991 | Dobrodružství v temných uličkách |
1990 | Boj o první místo |
Autor, který mě provázel dětstvím, skvělé dobrodružné knihy, po kterých by měla sáhnout hlavně dnešní generace.
Patří k těm slabším, ale i přesto má velké poselství.