Hitler, Stalin a já - Ústní historie dvacátého století
Helena Třeštíková , Heda Margoliová-Kovályová (p)
Kniha uvádí téměř doslovný přepis rozhovoru známé filmové dokumentaristky Heleny Třeštíkové s překladatelkou a spisovatelkou Hedou Margoliovou Kovályovou (1919–2010), který se odehrál v srpnu roku 2000 ve spisovatelčině bytě v Praze během natáčení filmového dokumentu o ní. Zachycuje její autentické vzpomínky, někdy nepředstavitelně kruté a neuvěřitelné, na dobu mládí a pobyt v koncentráku, na porevoluční zmatky a na události kolem popravy jejího prvního muže Rudolfa Margolia. V rozhovoru je mnoho informací, které nebyly uvedeny v autobiografii Na vlastní kůži, kterou Heda Margoliová Kovályová napsala v americkém exilu v 70. letech. Velmi přínosná je též forma rozhovoru – otázky zkušené dokumentaristky vedou vyprávění k tématům, o kterých by dotazovaná sama asi neměla odvahu mluvit. Jedná se o silný a čtivý příběh zajímavé a výrazné ženy, která odpovídá s výrazným nadhledem daným bohatými životními zkušenostmi, díky nimž dospívá k pozoruhodné vyrovnanosti.... celý text
Přidat komentář
Výborné, syrové, opravdové, vleze pod kůži. Žádné kecy o tom, jak přežila, protože chtěla žít, ale přiznává, že měla prostě kliku. Krásná, lidská, upřímná zpověď, občas jsem musela čtení odložit a chvíli to trávit, je to vážně silná káva. Doporučuji všem odvážným.
Moc příjemné a poučné čtení. Pozitivní myšlení, které si přes všechny těžkosti paní udržela, je obdivuhodné.
Hitler v háji, Stalin v háji a já jsem tu pořád. Takže kdo vyhrál? Neuvěřitelný optimismus po takových těžkých životních zkouškách. Měla by být povinnou četbou pro dnešní kňouralky a kňouraly.