Hitler v nás
Max Picard
Rozbor nacismu coby vyvrcholení krize evropských hodnot. Picard nevidí v nacismu osamocený jev, ale symptom degenerace a deformace moderního člověka, kterého vnímá jako člověka naprosté diskontinuity, manipulovatelného každým, kdo této roztříštěnosti dá byť zkarikovanou jednotu. Stopuje nacismus v projevech, které s ním na první pohled nesouvisejí, ale při pozorném pohledu se objeví jejich vnitřní souvislost s hitlerismem. Ačkoli knížka o Hitlerovi v lidech byla napsána těsně poté, co dopad nacismu otřásl světem, neztratila dodnes platnost - je to nastavení zrcadla modernímu člověku.... celý text
Literatura naučná Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno: 2022 , DauphinOriginální název:
Hitler in uns selbst, 1946
více info...
Přidat komentář
Picardova obžaloba nacionálního socialismu je vlastně obžalobou doby, která nacionální socialismus zrodila. Z knihy číší autorův tradicionalismus a silná křesťanská víra. Jistě zajímavý pohled na zrod nacismu kvůli "nesouvislosti" přináší i pocit jisté naroubovanosti této myšlenky na danou problematiku. Knihu tak můžeme brát jako díl do skládačky celé národně-socialistické problematiky. Jako ideově vyvažující dílo pak doporučuji knihu "Hitler a síla estetiky."
Je zajímavé, že ve společenské kritice a východiscích Picarda lze najít zásadní podobnosti s dílem fašistického filosofa Julia Evoly (viz jeho knihu Jezdit na tygru).