Hitlerův ušlechtilý Žid
Brigitte Hamann
Podtitul: Život Eduarda Blocha, lékaře chudých Kniha Brigitty Hamannové ani zdaleka není pouhým životopisem židovského lékaře Eduarda Blocha (30. 1. 1872-1. 6. 1945), který se narodil v jihočeské Hluboké, medicínu vystudoval v Praze a usadil se v rakouském Linci. Doktor Eduard Bloch "vstoupil do dějin" tím, že v roce 1907 v Linci léčil matku Adolfa Hitlera. Rakovinou postižená Klara Hitlerová se uzdravit nemohla, Eduard Bloch alespoň zmírnil její utrpení. Za to mu byl její tehdy osmnáctiletý syn Adolf zřejmě upřímně vděčný a židovský lékař byl dojat Adolfovou starostlivostí o matku. Nikdo, a tím méně Eduard Bloch, nemohl tehdy tušit, kým se na svou matku nadmíru fixovaný mladík stane. Eduard Bloch se s Adolfem Hitlerem již nikdy poté osobně nesetkal, ale po anšlusu Rakouska dal "Vůdce a říšský kancléř" židovského lékaře pod ochranu lineckého Gestapa. Tak se Eduard Bloch stal zřejmě jediným Židem, o jehož osud se Hitler osobně zajímal. Koncem listopadu 1940 povolili nacisté doktoru Blochovi a jeho manželce odjet přes Lisabon do USA. Situace židovských uprchlíků ve Spojených státech však nebyla lehká, možnosti obživy byly omezené a např. lékaři, pokud chtěli v nové vlasti pracovat ve svém povolání, museli podstoupit nová studia a zkoušky. Blochovi se to pro jeho vysoký věk už nepodařilo. Kniha vrcholí popisem rozruchu, který vyvolalo časopisecké interview s Eduardem Blochem v roce 1941, kde upřímně a pro tehdejší publikum nečekaně popsal své setkání s Hitlerem i svůj tehdejší srdečný vztah k němu. Rozhovor vedl k ostré debatě historiků o mnoha mýtech ohledně Hitlerovy psychiky. Autorka sleduje i osudy dalších židovských rodin spřízněných s Eduardem Blochem, a to v širokých společenských a politických souvislostech dějin první poloviny 20. století, včetně přesahů do českých zemí. Její práce je cenným příspěvkem k poznání nástupu a fungování nacistického režimu v Rakousku po roce 1938, k dějinám holokaustu, linecké židovské komunity i k úvahám o charakteru a psychice Adolfa Hitlera. V neposlední řadě je pak i svědectvím o obtížnosti a různých cestách vyrovnávání se s holokaustem těch, kterým se podařilo přežít.... celý text
Literatura faktu Biografie a memoáry Historie
Vydáno: 2013 , ProstorOriginální název:
Hitlers Edeljude: Das Leben des Armenarztes Eduard Bloch, 2008
více info...
Přidat komentář
Přiblížení vývoje politické situace po 1. světové válce v Rakousku na osudech členů rodiny Eduarda Blocha byl šťastný nápad. Celkem poutavým způsobem si tak rozšíří obzory i čtenář, který by po čistě odborné knize o dějinách sousední země nesáhl. Drobné výhrady lze mít ke stylistice. Hlavně v závěru text ztrácí kompaktnost.
Zajímavé, a na to, že jde o literaturu faktu, strhující čtení.
Spousta historických faktů, o kterých se u nás zase až tak moc nemluví: Politická situace v Rakousku ve třicátých letech, která se od té naší, ale i třeba německé hodně lišila, pro mě nepochopitelný většinově vstřícný postoj Rakušanů k připojení Rakouska k Říši i silný antisemitský postoj velké části Rakušanů k místním Židům, včetně podílení se na protižidovských pogromech.
Ale také odlišný osud rakouských a českých Židů – pro ty rakouské rozhodně příznivější; s ohledem na dřívější nastolení židovské otázky v Rakousku se zpočátku likvidace Židů prováděla likvidací majetkovou a tlakem na vystěhování, což bylo sice hrozné, ale přeci jen nesrovnatelné s pozdějším osudem Židů v dalších částech Evropy – teprve od podzimu 1941 se namísto vystěhování jednoznačně preferuje – likvidace fyzická…
Na druhou stranu měli uprchlíci z Rakouska v Anglii i USA horší postavení a nehledělo se na ně až tak příznivě; přestože byli uprchlíci, mluvili – německy…
„Blochovo vyprávění o Hitlerovi, květnatě prezentované veřejnosti, mělo ještě jiný, nepředpokládaný účinek. Týkalo se jeho vnuka, tehdy patnáctiletého Georga Krena. Ten Hitlera z celé duše nenáviděl za všechno to neštěstí, které přinesl rodině, přátelům, Rakousku, Evropě a celému světu. Kvůli Hitlerovi poslali rodiče jeho a Johannu do „vyhnanství“ do Anglie. Celá rodina ztratila vlast a v New Yorku se George necítil dobře. Dědeček ho odjakživa rozčiloval svými patetickými historkami o tak milém, dobře vychovaném mladém Hitlerovi.
Mladý muž reagoval se zděšením na Blochovu fatální větu v Collier´s – po tom všem, co hrozného se dosud stalo: „Dokonce ani dnes na něj /na Hitlera/ nemohu myslet jinak, než v souvislosti s jeho zármutkem, a nikoliv v souvislosti s tím, co způsobil světu.“ Tuto větu historik, expert na holocaust George Kren, citoval po celý život s rozhodnou kritikou svého dědečka. George nedokázal pochopit, že jeho dědeček hodnotí pozitivně Hitlera nikoliv jako politika a diktátora, ale že má vždy na mysli tenkrát osmnáctiletého chlapce, který se tak oddaně staral o matku.“
Osud je náladová dáma a její manýry se odrážejí na životech nás, smrtelníků. Jak jinak si vysvětlit tak zvláštní setkání a pouto, jaký prožíval Bloch s Hitlerem, mladíkem, který ještě nebyl tím, kým se stal o dvacet let později. Autorka představuje Blocha jako čistou duši na pozadí stmívání dějin poloviny 19.století a konce epochy středoevropských Židů.
Velmi zajímavá kniha.