Hlava XXII

Hlava XXII
https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/105139/bmid_hlava-xxii-VZ0-105139.jpg 4 2455 2455

HLAVA XXII, první dílo Josepha Hellera, autorův dnes již klasický válečný román, je zároveň jeho dílem nejslavnějším. Fenomenální úspěch, který mu otevřel cestu k velké spisovatelské kariéře, si tato kniha vydobyla groteskně absurdním popisem osudů hlavního hrdiny Yossariana a jeho bombardovací letky, napadající se střídavým úspěchem různá italská města, a především nelítostně kritickým zobrazením vojenské mašinérie, představované cynickými, ale o to ctižádostivějšími a bezohlednějšími představiteli velitelského sboru. Heller vychází ze svých vlastních válečných zkušeností a v této své próze, svým duchem vzdáleně příbuzné Haškovým "Osudům dobrého vojáka Švejka", předznamenal pacifistické postoje, jež pak v Americe především u mladé generace o pár let později naplno probudila vietnamská válka.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , BB art

Catch-22, 1961

WeeWar
19.04.2016 5 z 5

Klasika. Skoro az jednohubka, i kdyz napoprve (20let veku?) to myslim dost drelo. Da se cist vicekrat (ja jiz 3x).

Cerno cerne satiricky "otvirak na oci" vsem reality neznalym milovnikum a obdivovatelum valek, bojuvek, zelene/rude/hnede masinerie a dnes snad i vlasteneckeho a civilizacniho ozbrojeneho boje se vselijakym neradstvem, ovsem jen a vyhradne zpoza monitoru pocitace a v bezpeci domova:)

quentos
08.04.2016

Jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četl. Chytlavý styl, břitký humor i kousavá ironie mně absolutně sedly...

Terien
04.04.2016 5 z 5

Od té doby co jsem se naučil číst tak má mysl vězí v literatuře a zažívám hromady dobrodružství a životních příběhů. (Tím jsem jen chtěl napsat, že už to bude pěkných pár titulů :) )
Hlavu 22 jsem četl zatím nejméně 10x a to proto, že ji považuji za nejvtipnější knihu se kterou jsem se kdy setkal.
Vždy když ji někomu popisuji, tak mu říkám ať si vezme seriál M*A*S*H, smíchá je s Monty Pythony a tak získá zhruba přestavu co čekat. Tolik naprosto kouzelných postav jako třeba velitel Major Major Major Major, Náčelník Bílý Polozub a spousty jiných...Tohle se prostě jen tak nevidí.
Je to kniha o absurditě vojenských nařízení,byrokracii, lidské hlouposti, válčení a zbytečném umírání. Jestli jste zatím nečetli a dost jste přišli. 5 hvězdiček je na toto dílo málo.

Fantýna
26.03.2016 4 z 5

K této knize mám různý vztah v průběhu děje. V prvních kapitolách jsem věděla, o co se jedná. Postupem času, jak postavy přibývaly, jsem nevěděla, o čem příběh je, protože jsem se v tom nějakým způsobem ztrácela. Teprve v prostředku jsem pochopila, co se děje. Knížka se mi líbila, a můžu ji jenom doporučit. Nejlepší je to, že prostředí děje není jenom bojiště. Další úžasnou věcí je i to, že se každé postavy chovají jinak, takže je člověk může porovnat, jak se staví k válčení atd.

ttpnkov
22.03.2016

Kniha má skvělou myšlenku, příběh a postavy jsou taky vcelku sympatické. Ze vší té ironie v kontrastu s tragédiemi, které se zde odehrávají, mě místy mrazilo (za což nejspíš také můžu vděčit podrobným popisům všech "masakrů"). Popisy ale měly jednu velkou chybu a tou bylo užití nekončících souvětí, ve kterých jsem se neustále ztrácela. Dalším nedostatkem je potom přeskakování mezi postavami a jejich příběhy. Zvyknout si na tyto jevy mi trvalo přes 300 stránek. Celé to možná byl jen důkaz toho, že nejsem tak zdatný čtenář, jak jsem si myslela. A nebo fakt, že je pomyslná Hlava XXII na tenhle kousek aplikovaná víc, než se na první pohled zdá.

Luvák
11.03.2016 3 z 5

Při první četbě před deseti lety mě to okouzlilo, při druhé méně.

niknikita
10.03.2016 2 z 5

Ach jo! Několikrát jsem se pokoušela číst a několikrát to odložila...opět"

nygmasriddle
02.03.2016 2 z 5

Asi jsem nějaký kulturní barbar, ale to se nedalo. Má druhá kniha od Hellera a po další rozhodně nesáhnu.

bagger95
29.02.2016 3 z 5

Nevim, cim to je, ale knizku jsem nedovedl ocenit tak, jako cele me okoli. Ztracel jsem se v mnozstvi postav, nestalosti casove perspektivy... Cim dal se clovek dostava, tim vic dava ta nepochopitelna kopa veci smysl - ale ze bych se vylozene bavil...
Jinak jde o valecny roman, ktery s tradicnim pojetim military nema nic spolecneho. Cele to balancuje nekde mezi Svejkem a serialem MASH.
Mno, jednou se k tomu vratim a zkusim si to precist jeste jednou, haka haka!

silvara
19.02.2016 5 z 5

Mám ráda knížky, které vás dostanou ze zálohy. A přesně taková je Hlava XXII. Ze začátku je vše veselé, ironické a absurdní a pak zničeno nic...bum! Nečekaná rána na solar plexus, která vyrazí dech. Wow, doopravdy působivé, geniálně vystavěné vyprávění (skládačka s časovou linkou).
Chápu, proč tahle knížka způsobila v roce 1961 takový rozruch.

snupko
19.02.2016 4 z 5

Môže vás odradiť štýl písania,dokonca niekto môže mať z toho hokej, ale ak sa trpezlivo a v pokoji sústredíte, tak sa prelúsknete ku podarenej vojenskej satire. Možno sa oplatí za tým pozrieť aj film a vyplniť nepodchytené miesta.

NiNo
11.02.2016 4 z 5

Nejúžasnější na této knize je, že každý je blázen, jenom Yossarian je letadlo (i když letadla nesnáší a neváhala bych se říct, že se jich i bojí). Až s přečtením zjišťuji, kolik popkulturních narážek má původ v tomto díle, a zároveň kolik inspirací z něj vzešlo (včetně krycích jmen politických nebo vojenských operací). Rozhodně doporučuji!

lilyblue
04.01.2016

Tuhle knihu chci číst neustále dokola. Poprvé těžká. Podruhé...potřetí... Nejlepší. Dialogy ve kterých se mísí místo a čas, postavy které mají svůj úděl ale umřou dřív než ho čtenář zjistí, humor, ten nejlepší humor, absurdní jako válka.

ber-tram
16.12.2015 2 z 5

Pestrobarevností jazyka úctyhodné chaotické blábolení (sem tam vtipné, sem tam mrazivé, ale hlavně trapné a rozvláčné), kterému by slušelo tak 150 stran povídek pospojovaných společným námětem, a ne románové nespojité „pětikilo“. Jak tohle se mohlo propracovat mezi klasiku a povinnou četbu, Bůh ví (to ostatně taky napsal tenhle grafoman). 11/15

Johncze
03.12.2015 2 z 5

Jedna z mála nedočtených knih. Na počátku dostanete spoustu jmen, někdo stále něco vypráví a vy jste ztraceni. Občas je to legrační, to ano, ale jede to stále podle stejného mustru. Bohužel, 2. šanci tomu asi nedám.

MayB2
21.11.2015 5 z 5

Absurdní kniha o absurdní době plná absurdních postav. Ovšem nejvíc mě dostalo oddalované odhalení Snowdenova tajemství.

IvanaVar
10.11.2015 5 z 5

túto knihu som čítala na 3x - na prvý šup som jednoducho nechápala - štýl napísania, štýl humoru... po čase som prečítala po druhýkrát - to už bolo lepšie - začala som sa orientovať a a po tretíkrát som si ju jednoducho vychutnala - a myslím, že po rokoch si ju prečítam zase :o) na Yosariana sa zabudnúť asi nedá

FMMMM
06.11.2015 2 z 5

Jak já se na knihu těšil... Několik let jsem uvažoval nad koupí a nakonec jsem zakoupil zde v bazaru. Jaké bylo mé překvapení, že kniha má sice svůj humor, který mne ze začátku bavil, ale postupem jsem si říkal, kdy bude konec. Od knihy jsem několikrát ustoupil k jiné knize a po 6 měsících konečně dočetl. Pro mne je kniha nesrovnatelná například s Černým obeliskem nebo Jak jsem vyhrál válku, na tyto tituly tato kniha nemá. Pro mě velké zklamání a to mám válečné romány velmi rád.

ziriant
23.10.2015 4 z 5

Většinou se nesměju tam, kde se smějí normální lidi. Jenže tahle kniha není pro normální lidi! Je to naprostý blázinec! Místy pravda trochu smutný a vztekuvzdorný blázinec. Nic jsem překousávat nemusela, kniha se četla od začátku sama... možná až příliš sama, protože to byla jedna z těch vzácných a úžasných chvil, kdy kniha cloumá vámi a ne vy knihou. Zkrátka bavila jsem se a nepřišlo mi to až tak odtržené od reality. Spoustu těchto absurdních situací zažívá každý z nás, jen se popisují vznosnými, místy až (úředně!) odbornými slovy.

Svářeč
17.10.2015 5 z 5

Tahle knížka a její humor prostě nesedne každému, znám dost lidí, co ji nedočetli, ale jí ji zhltnul jedním dechem. Fakt neuvěřitelně vtipné a chytré dílo.