Hlava XXII

Hlava XXII
https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/105139/bmid_hlava-xxii-VZ0-105139.jpg 4 2455 2455

HLAVA XXII, první dílo Josepha Hellera, autorův dnes již klasický válečný román, je zároveň jeho dílem nejslavnějším. Fenomenální úspěch, který mu otevřel cestu k velké spisovatelské kariéře, si tato kniha vydobyla groteskně absurdním popisem osudů hlavního hrdiny Yossariana a jeho bombardovací letky, napadající se střídavým úspěchem různá italská města, a především nelítostně kritickým zobrazením vojenské mašinérie, představované cynickými, ale o to ctižádostivějšími a bezohlednějšími představiteli velitelského sboru. Heller vychází ze svých vlastních válečných zkušeností a v této své próze, svým duchem vzdáleně příbuzné Haškovým "Osudům dobrého vojáka Švejka", předznamenal pacifistické postoje, jež pak v Americe především u mladé generace o pár let později naplno probudila vietnamská válka.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , BB art

Catch-22, 1961

Marbo
07.01.2015 3 z 5

Kniha dvou tváří, chvílemi nuda, chvílemi brilantní satira ( v těch světlejších momenetech mi to hodně připomínalo seriál MASH, náladou, vyzněním...), když to sečtu, silné tři hvězdy

Kismar
06.01.2015 2 z 5

Některé momentky jsou vtipné (Major Major Major), ale po většinu knihy jsem se nudil.

Matt Baker
06.01.2015 4 z 5

Ze začátku (si prvních 100-150 stran) jsem nechápal, co se snaží autor povědět. Když jsem ale překonal tuto rozvláčnější část knihy a došel k velmi zábavným satirickým pasážím, které mi připomněly četbu knihy Jak jsem vyhrál válku, ihned se mi zlepšila z knihy nálada. Hlavní postavu Yossariana jsem si oblíbil velmi rychle a ztotožnil jsem se s jeho nechutí k válce a ke všemu, co se jí týká. Držel jsem mu palce až do otevřeného konce knihy.

Kula
11.10.2014 4 z 5

Téhle knize musí člověk věnovat alespoň 50 stránek výdrže. Začátek byl nudný, prostředek zábavný a konec velkolepý. Není to humoristický román, není to klasický válečný román, není to román, kde slzy tečou proudem. Je to směs, a jako každá směs se musí dobře smíchat, aby tvořila skvělý celek. Soudit Hlavu XXII je skutečně možné, až domícháte poslední stránku.

03.10.2014 1 z 5

Nevím, co k tomu říct. Úplně mě to minulo. Nebavilo. Vtipné? A kde? Asi nemám smysl pro humor. Satira? Možná. Světově slavné veledílo? Možná. Jsem buran a dávám za 1/5 a to jen ze slušnosti, protože literárním klenotům se odpad nedává.
Asi budu muset zkusit ještě jednou.

Freedee
18.09.2014 2 z 5

Nevím jak to říct. Je to světová klasika, přečetl jsem ji celou, ale nějak jsem se v tom plácal. Podle mě je to potřeba číst v klidu, pomalu a hodně přemýšlet. Po přečtení jsem se chtěl podívat na filmovou verzi, ale tu jsem vypnul po deseti minutách.

12.09.2014 1 z 5

Nemyslím, že bych neuměl číst něco náročnějšího, ale je mi líto, nadšení čtenářů prostě nesdílím. Opravdu mě to nebavilo.
Ale vzhledem k tomu, že knihu chválili i moji dobří kamarádi, což je pro mě měřítko, tak to budu muset ještě někdy zkusit

Pawlisman
05.09.2014 4 z 5

Ačkoliv svým způsobem velice originální a kvalitně provedené dílo s mnohými nadprůměrnými momenty, tak mě nějak neoslovilo. A´t už humorem, nehumorem, který není můj šálek kávy, tak prostě mi román nepřijde taková "pecka" jak na roli světové literatury vystupuje. Dobrý, kvalitní, hodný přečtení, ale s rizikem možného drobného zklamání a také, že se v tom čase dala číst bravurnější díla.

Koňadra
21.07.2014 5 z 5

Geniálne, geniálne, geniálne. Neuveriteľná kniha. Yossiarian nie je kladný hrdina, ako možno niekto očakáva a potom je sklamaný. Na hlavu XXII. treba čas a náladu.

Cacolinka
21.07.2014 5 z 5

K plnému ocenění tohoto skvostu musí člověk asi nejdříve dospět. Taky jsem měla při prvním pokusu o přečtení problémy a děj se mi zdál, při nejmenším, nudný. Potom jsem Hlavu na půlrok opustila. Teď jsem se začetla znovu...a musím říct, že to byla knížka, co mě ohromila. K ději jen jedno: boj jednotlivce proti nesmyslné mašinerii války, kde jsou oběťmi obyčejní vojáci, zatímco jejich nadřízení si jen hřejí místečko a posílají na smrt své jednotky, jen aby sami dosáhli ještě většího úspěchu sami pro sebe.

Dynovy.dzus
15.07.2014 2 z 5

Bohužel. Nijak mě tahle knížka neoslovila a dost mě to mrzí, protože jsem na ní slyšela jenom samou chválu. Ani jsem ji nedočetla, ale myslím si, že mě knížka nebavila spíše z toho důvodu, že jsem ji četla v době, kdy jsem zrovna na tohle téma neměla moc náladu. Chystám se na ní vlítnout znova a dát ji ještě jednu šanci :) .

Targa Dall
11.07.2014 2 z 5

Já to musel odložit po 150 stranách.
Místy to byla legrace, to ano, ale nelíbil se mi ten styl. Nějaké postavy byly silně nesympatické (to byl asi jejich účel) a celkově místy velmi depresivní (také asi )čel). Ale nedal jsem to. Třeba časem.

pobijecmuch
02.07.2014 5 z 5

Další výborný válečný román. Zfilmován v roce 1970 a jednu z postav (kpt. Nately) zahrál zpěvák Art Garfunkel..

kocour_mikeš
28.05.2014 4 z 5

Děj je z počátku rozkouskovaný, po první třetině jsem si už zvykl a už se děje začínají propojovat. Kniha se mi líbila dávám 85%.

18.04.2014 1 z 5

Asi jsem se špatně narodil, ale patřím k těm, které styl knihy vůbec nebavil. Nedočetl jsem. A to jsem se snažil, abych v tom našel to, co celý svět. Sorry. Pro mě nula bodů

Abekara
02.04.2014

Hlava XXII mě opravdu pohltila. Na začátku knihy jsem se dost nasmála, ale s přibývajícími stránkami pro mne ubývalo humoru a přibývalo tragiky. Postupné umírání důležitých postav bylo jen jedním z důvodů, tupost některých a bezmoc jiných mi dávala docela zabrat. Cítím nekonečný odpor k Aarfymu za to, co udělal v kapitole 39! Je mi líto majora Majora a kaplana... Opravdu ve mně vyvolala kniha mnoho emocí. Není pro každého, ale kdo se na ni cítí, velmi doporučuji. Jo a vůbec to není podobné Švejkovi.

lesumir
08.03.2014 5 z 5

Hlava 22 fakt pobavila! Absurdita, kterou Heller drží svůj příběh je topová

iva23
24.02.2014 5 z 5

Poprvé přečtená: nic moc, podruhé přečtená: dobrý, potřetí a kdovípokolikáté přečtená: super + hlasitý smích během čtení. Stojí rozhodně za to.

eLeR
12.02.2014 5 z 5

Toto bola veľmi, veľmi dlho moja najobľúbenejšia kniha a Yossarian môj obľúbený knižný hrdina. Viac snáď ani netreba písať.

Morkon
04.02.2014 5 z 5

Specificky zpusob humoru, ktery mne velmi sedi.