Hlavou a srdcem
Bryce Courtenay
V poutavě napsaném románu vypráví autor ústy chudého anglického chlapce o poměrech v Jihoafrické republice během 2. světové války a těsně po ní. Jižní Afrika se v tomto období jeví exotickou nejen svou přírodou, ale i vztahy mezi lidmi. Není lehké, zvláště pro dítě, zorientovat se správně ve všech antagonistických skupinách. Černí Afričané nenávidí bílé kolonisty a ti jim oplácejí stejnou mincí, Búrové, první kolonisté, zase nenávidějí Angličany a všichni svorně nenávidějí Němce, třebaže někteří Búrové tajně fandí Hitlerovi. Šarvátky mezi těmito skupinami jsou na denním pořádku. Pro hrdinu knihy je všechno o to těžší, že nemá otce. Jeho životním štěstím je setkání s boxerským šampionem, který se stává jeho vzorem a chlapec stejně jako on chce v životě vítězit, ale čestným způsobem.... celý text
Literatura světová Romány
Vydáno: 2004 , AlpressOriginální název:
The Power of one, 1989
více info...
Přidat komentář
Krásný, dojemný příběh osiřelého "otloukanka" z drsného afrického prostředí.
Čte se jedním dechem.
Je to jedna z mála knih, co jsem přečetl o jižní Africe. V popředí však není nějaký dobrodružný příběh ala Wilbur Smith, ale příběh, jakoby zrozený z africké země. Ač bílý kluk, dělá africká kouzla a roste nejen podle bílých měřítek tamních lidí. Milovníci filmu Rocky si jistě přijdou na své, ale nejen ti, protože příběh je mnohem barvitější a hlubší. Sledujeme klučinu, který si zamiluje box, a kterému je hozeno hodně klacků pod nohy, ale on se úporně snaží jít dál. Příběh tak není jednou velkou agónií, jak bych čekal, ale svěřepým, statečným bojem. Také při čtení nahlédnete pod pokličku vztahů mezi Bůry (holandští kolonisté) a Angličany.
Štítky knihy
druhá světová válka (1939–1945) Afrika mezilidské vztahy kolonizace Jihoafrická republika
Nádherná kniha, krásně se čte, přečteno jedním dechem. Příběh z pro nás neobvyklého prostředí v JAR. Tvrdý, krásně popsaný a čtivý příběh. Doporučuji.