Hledání domova: Ada a Jiří v neklidném století
Hana Lamková
Strhující pravdivý příběh rodiny, která se dostala do soukolí dějin, z pera autorky Čtyřlístku a loutkových filmů! Pohnutá životní pouť manželů Ady a Jiřího trvala bezmála sto let a byla neobyčejně barvitá a dramatická. Vedla napříč bouřlivým 20. stoletím přes jižní přímoří Rakouska-Uherska do Prahy, Brna, Posázaví, komunistických koncentráků, až do Kanady. Jiří, filolog a přírodovědec, byl učitelem, muklem, spisovatelem, vědcem a ke konci života se dočkal mnoha ocenění. Adin příběh, ač prožila téměř celý život v domácnosti, nebyl o nic všednější a hledání domova, pro 20. století tak typické, jim bylo vlastní neustále.... celý text
Přidat komentář
Ne moc zajímavý životní příběh (hlavně konec), zajímavé bylo pouze to, v jaké době se to odehrálo. Ale takových příběhů bylo...bohužel. Zaujaly mě pouze historické fakty, například popis Sametové revoluce...ale v knize toho bylo málo..
Úchvatné čtení. Peripetie jedné rodiny a jejích přátel včetně autorky, paradoxy dvacátého století. Domov jako téma, domov jako místo, domov jako životní pocit. Spousta neznámých faktických detailů (od odevzdání lyží za protektorátu, přes to, že fízl za normalizace se pozná podle nažehlených puků na džínech, striptýz o Silvestru za Pražského tání, po šoféra, co si dá dvě piva, aby nemusel odvážet milicionáře do Prahy za sametu...). Přitažliví hrdinové, Ada o chlup víc než Jiří, a přesně zachycená atmosféra. Asi že pamatuji, pro mne velmi silný Dopis ze sametové revoluce ("vraťte šaškům rolničky!"). Zkrátka spousta radosti za pár korun...
"A tak se sešli v jedné rodině jako zeť a tchán - Arnošt, syn prvorepublikového nadšeného komunisty-zakladatele, ale taky protifašistického bojovníka, který za své přesvědčení zaplatil pěti léty nacistického koncentráku, a tchán prošlý téměř všemi komunistickými věznicemi a lágry, co jich u nás bylo. Teď byli oba spolu v dobrovolném vyhnanství v Kanadě, daleko od původního domova, donuceni okolnostmi hledat štěstí v cizině." (s.198)
Kniha se mi dobře četla a dozvěděla jsem se z ní spoustu nových informací. Působila na mě citově i vědomostně. Mapuje vývoj Česka v minulém století, přes osud jedné rodiny a díky tomu, že je to pravda, tak to má na mě ještě větší dopad, než nějaký román umístěný do té doby. Jak píše autorka :
„Osudem Ady bylo stálé ztrácení a hledání domova a vášnivá snaha o jeho udržení.“
Vřele doporučuji tuto knihu k přečtení, kde si každý čtenář s pokorou uvědomí, jak se má v této době dobře.
Autorovy další knížky
2005 | Káťa a Škubánek |
2012 | Inspektor Fousek na stopě |
2011 | Zlaté příběhy Čtyřlístku: 1992-1993 |
2007 | Káťa a Škubánek zase spolu |
2009 | 4 tajemství Čtyřlístku |
Kniha není nezajímavá, ale nějak mi nesedl styl, kterým byla psána. Od prvních stran jsem mela pocit, že mi to úplně nesedí a těšila se, až tu knihu dočtu, protoze si ji koupila. Kdybych si ji byla bývala nekoupila, tak bych ji asi nedoctenou bez ostychu odlozila, tahle jsem se k přečtení přinutila.
Autorka vypráví příběh Ady a Jiřího Krupičkových, ale někdy tam zasáhne její pohled na události, kde vlastně ani jedna z postav nevystupuje a ktere se postav tykaji vzdáleně, zmiňuje postavy, které jsou pro příběh naprosto podruzne. Popisy dějinných událostí jsou však zajímavé. Je to takový dokument, vypravování podložené vzpomínkami. Autorka nevymýšlí, nefabuluje. Nejvice se mi na konci libily vyňatky z tvorby Jiriho Krupičky, stálo by za to si některou z knih přečíst celou.