Hledání nekonečna: řešení záhad vesmíru
Gordon Fraser , Stephen William Hawking
https://www.databazeknih.cz/img/books/86_/86800/bmid_hledani-nekonecna-reseni-zahad-vesmiru-86800.jpg
4
13
13
Výpravná publikace seznamuje s dějinami objevování vesmíru od nejstarších názorů.
Literatura naučná Věda
Vydáno: 1996 , Columbus (ČR)Originální název:
The Search for Infinity: Solving the Mysteries of the Universe, 1995
více info...
Přidat komentář
28.08.2011
První část knihy popisuje historii částicové fyziky, druhy částic, jak byly postupně objevovány, různé teorie, urychlovače částic atd. Druhá část objevování a poznávání vesmíru od nejstarších dob a teorií, po moderní teleskopy a vzdálené galaxie a jiné objekty (pulzary, supernovy, černé díry...). Seznamuje s teorií velkého třesku a vývojem vesmíru. Je napsána docela populárně, takže nejsou potřeba žádné velké znalosti fyziky. Bohužel, kniha je už z roku 1995, takže je dnes trochu neaktuální.
Řekla bych, že je to kniha pro nás nefyziky a nechemiky, co přitom ale rádi zíráme do noci plné hvězd... Zejména zpočátku jsem měla chrabrý pocit, že všemu velmi dobře rozumím - a zejména ke konci se ten pocit příliš často vytrácel. To ale není vinou autorů, to jen všechny ty částice a všechny ty teorie jsou trochu matoucí. A tak nějak platí jen do další dvoustránky, kde "bude objevena" další částice či další teorie. Napsáno je to ovšem s maximální srozumitelností a všechny mé mozkové kvarky si tu námahu s pochopením náramně užily.
Velmi mě zaujala několikrát (ovšem jen tak mezi řečí) opakovaná poznámka, že tu a tu teorii autor vymyslel v 25, 26 letech - a potom, tedy celý zbytek života, už nevymyslel nic nového (o jednom vědci pochvalně pravili, že byl schopen cosi vymyslet "dokonce i v 37 letech"). No, říká se už dlouho, že po dvaceti se stárne a po pětadvaceti blbne, ale nějak jsem si nemyslela, že je to až tak zlé.