Hlubina času
René Barjavel
Hluboko pod ledem Antarktidy objeví sonda francouzské polární základny něco naprosto nečekaného, zvláštního, nepředstavitelného. Stopy neznámé civilizace, trosky budov, schodišť, ulic. A jejich přístroje zachytí signál fungujícího ultrazvukového vysílače. Znamená to snad, že uprostřed změti pohřbených, gigantických zřícenin něco nebo někdo žije a volá? Co najdou vědci a technici Mezinárodní expedice, která je pověřená najít odpověď na tuto otázku? Jak dopadne konfrontace civilizace XX. století s mnohem vyvinutější civilizací, která zničila sama sebe? Kde jsou hranice lásky, víry, nenávisti? Před námi se otevře hlubina času, abychom do ní mohli s úžasem pohlédnout.... celý text
Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: 1993 , KBM InternationalOriginální název:
La nuits des temps, 1968
více info...
Přidat komentář
S touto knihou jsem svedla tuhý boj. Na jednu stranu lákavé téma,na druhou stranu poněkud neuspořádaný styl psaní. To mě docela rušilo-ten rozdíl mezi současným jazykem a přehnaně květnatým opěvováním Atlantidy..ale souhlasím,že to tak asi autor chtěl.
Další,co mě zklamalo bylo,že se závěrečné "překvapení" dalo odhadnout už docela brzy. U mě se nekonalo vůbec.
S vědomím toho,že kniha vznikla poměrně dávno a že vědecký pokrok od té doby nabral nesmírné obrátky,nechci ji nějak přehnaně soudit.
Přečteno na jeden zátah. Alespoň k něčemu ta chřipka byla. Nebylo to špatné ani hloupé, naopak. Vcelku dost lidských myšlenek a trochu té Atlantidy obsahující softporno. To poslední mě tam moc nesedělo, ale což. Pan autor to tak má asi nastavené a nedalo mu to. Takže pozor potenciální čtenáři - příběh je tak trošku "holčičí" s malým překvapením v závěru.
Kniha se skutečně četla velmi dobře, protože autor to se čtenářem opravdu umí a udržuje ho neustále v napětí, ale už během čtení jsem získával pocit, že kniha je až moc poplatná době, ve které vznikla.
Těžko říct, jaká kniha vlastně je. Je to kousek sci-fi, kousek pohádky, kousek romantiky, kouskem je to naivita, kouskem je to podpora protiválečného hnutí. Zkrátka v době vzniku (1968), kdy probíhala tak zvaná "studená válka", mohla kniha najít své fanoušky, své čtenáře, ale v dnešní době si troufnu říct, že je zastaralá, až úsměvná.