Hodný, zlý a ošklivý? Havel, Klaus a Zeman: Paralelní životopisy
Lubomír Kopeček
Václav Havel, Václav Klaus a Miloš Zeman. Trojice, která významně ovlivnila vývoj v naší zemi. Při pohledu na dějiny uplynulých desetiletí nevidíme nikoho, kdo by se jim vyrovnal hloubkou stopy, již po sobě zanechali. Zdaleka nejde jen o jejich prezidentskou roli, všichni tři i předtím tvořili moderní českou historii. Jejich činy a rozhodnutí často stály u zlomových okamžiků a určovaly politické směřování. O málo postavách polistopadového vývoje se vede už přes třicet let tak intenzivní polemika jako o každém z nich. Text této knihy je unikátní, protože zblízka sleduje osudy Havla, Klause a Zemana souběžně. Nabízí tak nejenom příležitost pochopit, co stálo v pozadí jejich kroků, ale také tuto trojici z různých úhlů srovnávat. Zvláštní pozornost je věnována jejich vzájemnému stýkání a potýkání, jež se silně obtisklo do posledních desetiletí české politiky. Kniha dále detailně a otevřeně přibližuje odlišný charakter vůdcovství, které ztělesňovali v klíčové době politické a ekonomické transformace. Nevyhýbá se ani osobním a rodinným charakteristikám, intimním vztahům, jež je ovlivňovaly. Atmosféru jejich životů dokreslují dobové fotografie.... celý text
Přidat komentář
K přečtení mě navedl oblíbený Podcast kecy a politika, profesora Kopečka mám rád a četl jsem i jeho starší knihy. Zajímavý styl srovnání životů 3 nejdůležitějších osobností československé a české politiky po r. 1989. Autor se snaží být nestranný a celkem objektivně rozebírá silné a slabé stránky všech tří hráčů. I když vzhledem k praktickému sebezničení odkazu ze strany zlého a ošklivého (Klaus a Zeman) vychází ze srovnání samozřejmě nejlépe ten hodný (Havel), nenechává niť suchou ani na něm (rozporuplný vztah k morálce v eseji Moc bezmocným; dvojjakost Havlova přístupu k ekonomické transformaci, kterou na začátku 90. let velmi prosazoval, aby ji na konci 90. let v rámci boje s Klausem naopak ostře kritizoval). Řadu faktů jsem znal, některé mě naopak docela překvapily (Klausův pozitivní vztah k přímé volbě před rokem 2003). Za slabinu knihy považuji nedotažené finále- posledních 15 let je braných poněkud z rychlíku a trochu mi chyběla obšírnější zmínka o Havlově smrti a roli Klause při organizaci jeho pohřbu v r. 2011.
(SPOILER)
Mohlo to byt podrobnější a rozsáhlejší (já rad tlusté knihy). Bohužel pan Kopeček hodně (logicky) využil materiál ze svých dvou předcházejících knih a já v ní tedy mnoho nového nenašel. Jde spíše o takove shrnutí.
PS: popravdě nechápu proč autor ještě rok nepockal do konce mandátu Miloše Zemana. Nemusel by tak končit s jeho působením na konci roku 2021 s tím, že uvidíme jak a zda vůbec funkci zvládne vykonavat do konce období…..
Štítky knihy
politika Václav Klaus, 1941- Miloš Zeman, 1944- Václav Havel, 1936–2011 čeští/českoslovenští prezidenti politologieAutorovy další knížky
2011 | Éra nevinnosti: Česká politika 1989-1997 |
2022 | Hodný, zlý a ošklivý? Havel, Klaus a Zeman: Paralelní životopisy |
2017 | Miloš Zeman: Příběh talentovaného pragmatika |
2005 | Politické strany moderní Evropy: Analýza stranicko-politických systémů |
2007 | Demokracie: Teorie, modely, osobnosti, podmínky, nepřátelé a perspektivy demokacie |
Jedná se o knihu, v jejímž centru zájmu stojí tři exprezidenti České republiky. Autor zachytil jejich životy a kariéru od jejich narození a působení v podmínkách minulého režimu až po současnost. Oceňuji autorovu schopnost analyzovat silné i slabé stránky Havla, Klause a Zemana, jejich politické postoje, názorové veletoče, které každý z nich v čase prodělal, ale i jejich problémy ze soukromého života. Všichni tři muži se spolu v minulosti argumentačně utkávali, z toho pohledu je zajímavé současné názorové souznění Klause a Zemana, které se vyvinulo dokonce v jejich přátelství.