Hodonín nostalgický 3
Antonín Kučera
Tento třetí díl se týká osobností, které v minulosti někdy měly (a to třeba i krátce) s naším městem něco společného.
Přidat komentář
Autorovy další knížky
2014 | Hodonín nostalgický...a taky něco o tom, jak to snad bylo |
2018 | Hodonín nostalgický 2 |
2022 | Hodonín nostalgický 3 |
Na zakladce patril dejepis mezi me nejmene oblibene predmety - dedkologie, bizarni jmena a hromady letopoctu, nazvy neexistujicich statu a mest...
Behem dospelosti jsem vzdal historii na milost a nektere aspekty me opravdu zajimaji. Knihy ing. Kucery o mem rodnem meste me fascinuji, protoze jsou plne pribehu a zivotu obycejnych lidi a vazou se k mistum a domum, kolem kterych casto chodim.
Tento treti dil je dle meho nazoru jakousi zajmovou nadstavbou - zde se uplatnily informace, ktere k Hodoninu nic moc nereknou (napr. ze atentatnik a vrah francouzskeho prezidenta Doumera nekolik predchozich let pusobil v Hodonine jako gynekolog), ktere nadchnou spise historiky a ktere obycejnym lidem znovu pripominaji
ten chaoticky nelogicky skolometsky dejepis. Podle meho citeni jde o snusku informaci, ke kterym se autor dostal pri svem badani a ktere nebylo mozne upotrebit v predchozich knihach.
Napad na usporadani treti knihy serazene podle jmen osobnosti je zajimavy, ale podle me jej degradovalo zarazeni zijicich sportovcu na zaver knihy. Mezi nekolika zarazenymi zijicimi osobnostmi v knize jsou fotograf A. Salajka, historik M. Hynek, kameraman F. Nemec a sportovni reprezentanti. (Fotografie starostu jsou bez medailonku.) To je podle me spise nevyvazenym dokladem osobniho zajmu autora, nez reprezentativnim vyberem osobnosti. Ruku na srdce, portret Z. Skromacha opravdu nepostradam, neupiram zasluhy medailistum, ale vynechat sachistu Adera, vojaka Vyhnaka, ci z zijicich herce a herecky ci paralympionika V. Vasicka povazuji za nestastne. Vyber osobnosti je vsak samozrejme autorskym pravem - byt autor musi pocitat s tim, ze o nem takovy vyber neco vypovida. Profesionalni historici v podobnych pripadech obvykle zijici osobnosti do obdobnych knih nezarazuji.
V textu jsou obcasne chyby. Neni jich moc, nejsou zavazne, ale jsou zbytecne. Napriklad u cara Alexandra 1. je uvedeno datum umrti podle julianskeho i gregorianskeho kalendare (v nadpisu vs. v textu), Kolisch je psan nekonzistentne jako Sallomon ci Sollomon, Tomanek je psan v textu jako Johann a v nadpisu/obsahu/rejstriku jako Johan, soucasny starosta ma uvedeny VS titul atp.