Holka v kapele
Kim Gordon
Kim Gordon se proslavila hlavně jako zpěvačka, basistka a jedna z hlavních tváří rockové skupiny Sonic Youth. Ta patřila k nejúspěšnějším a nejvlivnějším kapelám nezávislé americké scény – nebýt jich, nikdy by pravděpodobně nevznikla třeba slavná Nirvana, o vlně sebevědomého dívčího hudebního hnutí Riot Grrls (Lush, L7 apod.) ani nemluvě. K Sonic Youth neoddělitelně patřily nejen zpětné vazby, ruchy a disonance, ale také manželství obou hlavních postav kapely, Kim a sólového kytaristy Thurstona Moorea. Když na podzim 2011 ohlásila dvojice po sedmadvaceti letech rozchod, zasáhlo to fanoušky jako těžká rána. V popkulturním světě, kde většina příjemných věcí časem pomíjí, se vztah Kim a Thurstona jevil jako jedna z mála bezpečných jistot. Ani Sonic Youth rozchod svých dvou nejdůležitějších členů nepřežili. A teď vychází kniha, v níž hudebnice, zpravidla skoupá na řeči a známá spíše pro svou uzavřenou náturu, vysvětluje, jak se to celé přihodilo – jak kapela vznikla a jak zanikla, co se dělo před jejím založením a co přišlo poté. Píše o svém dětství na sluncem sežehlých předměstích jižní Kalifornie, o dospívání po boku duševně postiženého bratra, který celou rodinu emočně vysával, o newyorské umělecké a hudební scéně osmdesátých a devadesátých let. Není to jen portrét basistky a zpěvačky jedné známé kapely, nýbrž sugestivní vylíčení životního příběhu pozoruhodné alternativní umělkyně. Čtenáři se dozví, jací výtvarníci, hudebníci či spisovatelé byli pro Kim Gordon největší inspirací, a jak vlastně vypadl vztah s kolegou muzikantem, který její život ovlivnil ze všech nejvíc. A také se tu samozřejmě píše o tom, jaké je to být onou „holkou v kapele“, tedy v prostředí, které je dodnes spíše mužskou doménou. Z jednotlivých epizod a střípků se tak skládá hluboce osobní portrét ženy, z níž se stala, tak trochu paradoxně, jedna z největších kulturních ikon jedné důležité generace.... celý text
Biografie a memoáry Umění
Vydáno: 2017 , ArgoOriginální název:
A Girl in a Band: Memoir, 2015
více info...
Přidat komentář
Noiserocková kapela SONIC YOUTH byla a je dodnes zjevením na alternativní hudební scéně. Není pro každého, protože disharmonie, které z jejich hudby prýští, trhají uši. Přinejmenším z prvních nahrávek.
Ale nejen o SY vypráví memoárová kniha Kim Gordon Holka v kapele. Koupil jsem ji ve výprodeji Knihomilu, tak příjemného a nedoceněného prostoru na hlavní českolipské třídě, který bohužel loni zanikl. Ještě stačil ale rozprodat pár zajímavých titulů. Je to na první dojem zajímavé čtivo pro alternativní rocker(k)y, ale především je to o vnímání americké postmoderní kultury. Kultury špinavého New Yorku 80. let minulého století, kde se rodilo (a rychle zanikalo) spousta zajímavých kapel, které se snažily vyjít na světlo se svými zvukovými kolážemi, aby dokázaly, že mohu být součástí uměleckého světa.
Znalce NY možná popudí její přirovnání, že je to „město na steroidech. Vypadá více jako kulisa z kresleného filmu než něco ze skutečného světa. Prý si už kdysi lidé stěžovali, že ztrácí autenticitu.“ V první třetině knihy je spousta zamyšlení nad americkým prostředím, ale i nad kořeny punk rocku. Podle některých umělců byli první punkeři Stooges a Iggy Pop a rodištěm Detroit. SY bývají i nazývání postpunkovou bandou, takže na kořenech punkové hudby museli vyrůstat.
Existuje hodně hudebních knih. Některé se snaží zkoumat alba příslušných kapel, okolnosti i třeba texty. A některé jsou úplně mimo dění a spíše se věnují vztahům a lidským konfliktům. Kim píše hodně o svých rodinných vztazích, o narušeném vztahu s bratrem, z jejich vzpomínek na rané hudební začátky, které jsou sympaticky nevinné, proudí řada myšlenek. Popisuje setkání se zajímavými osobnostmi tehdejší scény, které asi našinci dneska už nic neřeknou. Pro mne nostalgické vzpomínání na pokračovatele beatnické kultury a na další vlnu nekonformních kulturních rebelů, které člověk objevoval v pubertě, ale pak se jejich duch vytratil s příchodem „všeho srovnaného a jasného“. Kim se nedívá na svět jako žena, ale jakou součást umělecké scény, píše články i maluje. Žije naplno uměním a hudba Sonic Youth, kteří se na počátku 80. let zformovali, je jen třešničkou na dortu. Stala se možná unikátní tím, že jako první z muzikantek hrála zároveň na baskytaru a k tomu zpívala. Střídala se ve zpěvu s kytaristou Thurstonem, se kterým tvořili i partnerský pár a zároveň páteř legendární skupiny. A právě když se i rodinně rozešli po 20 letech, SONIC YOUTH zanikli. Poslouchám právě album Sonic Nurse, které mimo tradiční skřípoty nabízí i křehké melodie. Je to pravá alternativa: disonanční prvky střídají chytlavé tóny a všechno se míchá v zajímavě přitažlivé směsi, která je pro mne i jedním kořenem grunge 90. let.
Hodně ale opravdu hodně na konci knihy vzpomíná na Kurta Cobaina, což je bez přehánění nakonec nejzajímavější a nejsilnější část knihy. Škoda, že vydavatelství Argo nedotisklo stranu 206. Ani jsem netušil, jak blízcí si byli Kurt a Kim. Ale ne, že by spolu něco měli. Kim byla pro Kurta jako důvěrná sestra, které se svěřoval se svými obavami, které třeba měl ve vztahu s Courtney Hole. Když zemřel, byl to totální šok, ale to byl pro celý grungeový svět. Kim píše, že když se Nirvana odmlčela na konci 90. let, celá scéna se rozplizla. Ale ona stále hledala nové inspirace. A přátelila se se Spikem Jonesem nebo i Keanu Reevesem. K Nirvaně však měla a asi i dnes má stále vřelý vztah, když si člověk poslechne vystoupení s bývalými členy v roce 2014, nelze než žasnout. Zmiňuje se o zajímavém filmu Poslední dny, které o Kurtovi natočil režiséri Gus Van Sant v roce 2005.
Zkrátka knížka je plná zajímavých kulturních souvislostí a výtečně se čte. I když pomalu, protože těch detailů je opravdu hodně. Když si k tomu pustíte i novou hudbu, kterou vydala v roce 2020 pod vlastním jménem, zjistíte, že zůstala stále nekomerčně náročná, alternativní a ulítlá. Ale hlavně svá. Takový Kurt Cobain v sukních.
Pútavé čítanie o živote Kim Gordon a najmä o kapele Sonic Youth z jej pohľadu. Stránky mi ubiehali, o kapele, ktorú má človek rád sa číta proste väčšinou dobre. Detaily zo záveru knihy o Thurstonovej afére tam možno úplne nepatrili, ale nebudem klamať, zaujímalo ma aj to - ako všetko o čom v tejto knihe Kim písala. Po knihe mám aj chuť viac spoznať sólovú tvorbu Kim, viem, že v roku 2019 vydala kritikmi kladne prijatý album "No Home Record", tak najvyšší čas to spoznať viac.
Dobra knizka (zejména) pro fanousky Sonic Youth. Moc to nema koncepci, nejdriv to vypada jako biografie, pak rozbor (jen nekolika) alb. Dlouha pasaz o rozpadu manželství, samozrejme z pohledu Kim Gordon :). Hezky se to cte a vubec by mi nevadilo kdyby to bylo delsi.
Holka v kapele. A zrovna v jedné z těch, které jsem měl hrozně rád. V roce 92 konečně šance je vidět naživo a teď došlo i na knížku. Myslím, že je skvělá, tak akorát alternativní, tak akorát feministická a tak akorát o holce, co byla dost originál na to, aby nezapadla.
Z mého pohledu mi pro vhled do tvorby Sonic Youth a jejich místa v alternativní scéně dala více informací, než obsáhlé rozbory či sebestředné exhibice. Ukazuje Kim Gordon jako silnou, citlivou a nedokonalou věčnou "holku", která se po 30 letech rozešla s manželem, následně skončila i kapela, a přesto se dokázala oprostit od nějaké přehnané zášti. I když smutek a zklamání je cítit velmi téměř po celou knihu.
Zmínky o známých hudebnících scény, spíše letmé a přesto dost vypovídající, doplňují osobní zpověď a já se přistihl, jak "závidím" možnost ocitnout se na soukromém mejdanu s Black Flag, jen tak si pokecat s Kurtem Kobainem nebo zajet s Michaelem Stipem za Burroughsem.
A ještě jedna věc, kterou považuji za velmi důležitou. Důraz na individuální samostatnost od mládí. Ono vypadnutí mladého člověka z hnízda, nutnost protlouct se nějak sám a dokázat sám sobě, že to dokážu. Kim to dokázala měrou vrchovatou.
A na závěr dobrá rada, které se Kim v době dospívání dostalo od maminky.
"V té době mi taky jednou vyprávěla, že kluci mají holky rádi kvůli vzhledu, ale klíčem k lepšímu vztahu je inteligence. Tahle dobrá rada mi způsobila spoustu neuróz. A navíc se ukázalo, že vůbec neplatí."
Myslím, že tyhle rady jsou fajn, ale ještě lepší je je úplně ignorovat :-) .
Tak mám spíš pocit, že se Kim Gordon potřebovala vypsat z rozpadu manželství a podle toho kniha taky vypadá - poněkud chaotické přeskakování v čase. Fajn jsou kapitoly o jednotlivých deskách, ale mohly být o všech, takhle to také moc nefunguje.
Tuhle knihu je pro mě těžké hodnotit, protože nejsem až takový fanoušek Sonic youth jako spíš Nirvany a s tím jsem si ji i kupovala, že se třeba dozvím něco nového o Nirvaně od někoho, kdo je opravdu znal. V tomhle směru knížka moje očekávání splnila a dala mi i něco navíc. Spoustu krásných fotek a také zajímavosti ze života nejen sympatické Kim, ale i dalších lidí, které během svého života poznala. Sama jsem sice měla občas potíže se v té spoustě jmen zorientovat, proto se mi občas četla hůře, ale myslím, že fanouškům Sonic Youth udělá radost.
Príjemné autobiografické čítanie o živote človeka ktorý bol súčasťou kapely ktorá mala veľký vplyv na formovanie gitarovej hudby. Zaujímavé aj ako dokument doby z ktorej boli dané príbehy vytiahnuté a pre fanúšikov hudby (ale aj iného druhu umenia) zaujímavé pohľady do zákulisia scény a jednotlivých interpretov/kapiel (príbehy kde boli o.i. spomenuté mená ako Swans, Nirvana, Hole a mnoho iných).
Pro každého, kdo má rád Sonic Youth, případně nezávislou scénu jako takovou, zajímavý vhled do toho, jak to vznikalo. Následně zajímavé komentáře k tomu, jak vznikala jednotlivá alba. A navíc docela čtivé.
Po literární stránce žádná sláva, ale to zase tolik nevadí. Nečesaná muzika, nečesaný styl, aspoň je jasné, že do toho nestrkal svůj profesionální nos nějaký "ghost writer". Co mi chybí, je nějaký hlubší vhled do hudby Sonic Youth. Jak vznikala, jaké bylo pozadí jednotlivých skladeb a desek. Nějaké zmínky tu jsou, ale dost stručné a nesouvislé. Naopak docela podrobnou rekapitulaci rozchodu s Thurstonem Moorem v závěru knihy bych oželel. Chápu, že rány byly ještě čerstvé a Kim se z nich potřebovala vypsat, ale tohle prádlo by mělo zůstávat doma. Tím spíš, že se svým průběhem nevymyká tisícům podobných rozchodů. Celkově tedy dost rozpaky, ale fanouškem samozřejmě pořád jsem a zůstanu.
Relativně krátké, čtivé a doplněné originálními fotkami. Přece jen bych byl raději, kdyby se SY nerozpadli a tahle skoro rekapitulační knížka nemusela vzniknout. Ale co už...
Kim subjektivně popisuje svůj život od narození až po rozpad jejího manželství i kapely Sonic Youth. Jsou to spíš jednotlivé vzpomínky nějak pospojované. Často se vracíme v čase, přeskakujeme. Nejde tedy o úplnou biografii ale spíš o sbírku událostí a životních milníků, které Kim pocažovala za zajímavé a důležité. Pro každého fanouška Sonic Youth povinná četba.
No je to takový ne moc uspořádaný průlet životem, vztahy, kariérou, názory a postoji Kim Gordon. Ta roztříštěnost mi občas vadila, zasloužilo by si to celé asi větší prostor i pečlivější editorskou práci - ale třeba to takhle prostě Kim chtěla.