Holmes (1854-1891?) 3. díl: Stín pochybnosti a 4. díl: Paní ze Scutari
Luc Brunschwig
Kniha obsahuje dvě původně samostatně publikovaná alba Holmes 3 a 4. A právě tady začíná náš další svazek... Watson pátrá ve francouzském městě Pau, kam Holmesova rodina jezdívala na letní byt, a objeví tam záhadný akvarel, který jej navede na zcela čerstvou stopu! Amatérský detektiv Wiggins mezitím hledá jistého doktora Dudleyho Parkse, mimořádného lékaře, jehož minulost je neoddělitelně propojena s Holmesovým otcem. Do hry vstupují dávná tajemství a osoby známé i nečekané: mezi nimi třeba i samotná Florence Nightingalová, živoucí britský poklad z nejdrahocenějších, všemi milovaná ošetřovatelka a reformátorka zdravotní péče. Pokračován&iacu te; příběhu o britském impériu, jeho největším detektivu a neochotě smířit se se ztrátou provleče své čtenáře spodinou Londýna i osudnými chvílemi dějin, zavede je do vojenské nemocnice ve Scutari i do přístavu v Balaklavě. Cecilovi s Brunschwigem trvalo dlouhých sedm let, než k svému fantasticky započatému holmesovskému opusu připojili další kapitoly. Přesvědčte se sami, že to čekání stálo za to. (Kniha obsahuje dvě původně samostatně publikovaná alba Holmes 3 a 4)... celý text
Literatura světová Komiksy
Vydáno: 2016 , MeanderOriginální název:
Holmes III: L'ombre du doute, Holmes IV: La dame de Scutari
více info...
Přidat komentář
Ach jo, někdo mi měl říct předem, že příběhu ještě není konec.
Nicméně jsem se ve čtení už tolik neztrácela, možná proto, že se tam střídají jenom dvě lokace a retrospektiva, která je hnědá.
Doktor Watson se vydává po stopách svého přítele Sherlocka. Ve svém smutku pátrá po jeho původu, pátrání ho dovede do Pau ve Francii. Tam je svědkem útoku na starou ženu. Mezitím v East Endu v Londýně probíhá vyšetřování úmrtí dvou nemluvňat. Doktor Parks má k případu co říct díky nový metodám, které někomu přijdou kontroverzní a špatné.
Kniha je navíc doplněna o skici a postup vytváření komiksu, jak probíhá kooperace scenáristy a kreslíře.
Přestože druhé album dějově zvolnilo, a přehledně se rozdělilo na dvě dějové linie, souvislostí kdo je kdo a co s čím jak souvisí, začínají tvůrcům přerůstat přes hlavu, takže člověk přestává tušit, kam to celé vlastně směřuje. Navíc Sherlock a jeho bratr Mycroft zde mají roli prakticky nulovou, až je otázkou zda u nich autoři vůbec hodlají zůstat, nebo přesedlali na zcela jiný charakter příběhu. Pořád je to ale fajn, Luc Brunschwig je totiž podmanivý vypravěč a Christophe Coronas fascinující výtvarník. Jen se vytratilo původní kouzlo tajuplnosti a spíš se vysvětluje, co kdo dělal tehdy a tehdy a v jaké životní situaci se právě nacházel. Dokonce by to chvílemi zasloužilo nějakou stručnou rešerši dosavadních zjištění, protože není v lidské moci je průběžně nosit v hlavě. Jen se začínám bát, aby všechny ty záhady nesměřovaly k mocenskému komplotu za prosazení feminizace.
Po redakční a technické stránce mimo jiné jeden z nejlépe vyvedených komiksů, co se mi v roce 2016 dostal do rukou.
Kresba opět výborná a precizní, ale příběh začíná být notně rozplizlý a snaží se sledovat až moc linií a ty rádoby věrné historické postavy a události (včetně dost protivného moralizování) mi přišly spíš na úkor čtivosti. Dialogy šustí papírem a momentů, kdy jsem se bavil, a kdy mě nebylo jedno, co se bude dít, bylo opravdu málo. První kniha dobrý, druhá nic moc, třetí (jestli někdy vyjde) si možná přečtu ze zvědavosti, ale mám takové obavy, že to "bratři" s těmi ambicemi krapánek přehnali. Škoda, rozjezd byl totiž slibný.
Opět zdařilá kresba, ale příběh jsem plně nepochopil. Navíc trojka bylo poměrně nepřehledná a samotný konec mi přišel dost otevřený.
Luc Brunschwig a Cecil vytvořili komiks, který mě dostal více než první kniha "Holmes 1 a 2". Více: http://www.comics-blog.cz/2016/06/1183-holmes-3-4-75.html
Autorovy další knížky
2020 | Conan z Cimmerie. Svazek II |
2014 | Holmes (1854-1891?) 1. díl: Sbohem, Baker Street a 2. díl: Pokrevní svazky |
2016 | Holmes (1854-1891?) 3. díl: Stín pochybnosti a 4. díl: Paní ze Scutari |
„Říkali jí Anděl ze Scutari.“ O tom, s akým špecifickým projektom máme dočinenia, svedčia už osobité obálky. Na obálke druhého zväzku nie je Holmes (to by bolo fakt jednoduché), ani Watson, dofrasa dokonca ani Mycroft s pani Hudsonovou, ale... babička so šatkou na hlave (pochybujem, že z toho niekto na prvú dobrú odhalí, že ide o legendárnu Florence Nightingaleovú). Vizuálne je to skvost, tentokrát mi ale robil problém scenár. Kým v jednotke som všetko pochopil, dej dvojky sa uberá takým smerom, až som si nebol istý, čo tým tvorcovia sledujú. To by nemusel byť problém. Naopak, mohlo by to byť príjemne napínavé a nepredvídateľné. Keby... keby som aspoň na samom konci pochopil, o čo šlo. Ja som to ale nepochopil. Na konci nie je prítomná žiadna upútavka, ani informácia. Čaká nás ešte minimálne jeden diel? Ak áno, tak kedy? Ak aj v zahraničí existuje, dočkáme sa ho aj v češtine, alebo boli prvé dve časti prepadáky a do trojky sa vydavateľstvu Meander tým pádom nechce a staneme sa svedkami úkazu á la Noe? Písal som im kvôli tomu, ale nereagovali. Takže skutočne netuším, čo si mám myslieť. Po druhom čítaní je mi vcelku jasné, že toto jednoducho nemôže byť koniec. Na druhej strane, už som v knihách, filmoch, komiksoch a seriáloch videl všakovaké koncovky. Aj také, ktoré boli dokorán otvorené, neukončené a proste divné. Je to prípad druhého Holmesa? Nie je? A príde kúzelník? Od vydania dvojky ubehlo fajnových 8 rokov, takže sa postupne zmierujem s tým, že nič ďalšie nevyjde. Musím ísť s hodnotením každopádne určite dole. Kým jednotke som dal 4*, tu to nie je možné. Nepochopil som, čo Watson s „novým“ Holmesom (?) sledujú. O čo im ide? Ide im vôbec o niečo? Prečo sme sa museli tak hlboko ponoriť do klanu Holmesovcov? Načo je obrovský priestor venovaný Dr. Parksovi? Z akého dôvodu potrebujeme vedieť, čo robila Sherlockova matka počas X mesiacov svojej neprítomnosti v Anglicku? Ako vravím, ak by som vedel, že to má skryté posolstvo, že toto všetko má zmysel a bude vydaný ešte aspoň jeden diel, v ktorom sa ukáže, že tieto zvláštne dejové odbočky sú pre príbeh v skutočnosti kľúčové, asi by som bol zmierlivejší. V tomto štádiu to však nie je možné. Parádny dizajn (rozmery A4, pevná väzba, množstvo bonusov).