Honba za meteorem
Jules Verne
Román vypráví fantastický příběh o meteoru, objeveným dvěma přáteli, amatérskými hvězdáři Deanem Forsythem a Sydneym Hudelsonem - proto dostal název Forsyth-Hudelsonův meteor. Meteor kroužil několik týdnů kolem Země, když Pařížská hvězdárna oznámila, že podle výpočtů jejích odborníků má meteor v průměru pětapadesát metrů, váží milion osm set šedesát sedm tisíc tun a je celý ze zlata, takže jeho cena je pět tisíc sedm set osmdesát osm miliard franků. Senzační zjištění závratné ceny zlatého balvanu rozpoutá nepřátelství nejen mezi jeho objeviteli, ale naruší i vztahy mezi státy a národy...... celý text
Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: 1925 , Josef R. VilímekOriginální název:
La chase au météore, 1908
více info...
Přidat komentář
Toto není klasická Vernerovka. Dva přátelé objeví meteor, jenž krouží několik týdnů kolem Země. Jak dopadne fantastický příběh, když se zjistí jakou má meteor hodnotu, kolik váží a kam má dopadnout, zjistíte v této aknize. Protože nemám sci-fi ráda ubírám hvězdičky.
Klasická slabší verneovka, psaná jak podle šablony. Máte tu dvě klasické postavy trošku bláznivých astronomů, kteří se dohadují a do toho klasickou verneovskou rodinnou dvojici bohatého strýčka a synovce k ničemu. Zde je synovcem (opět trochu bláznivý) vědec, kterého jeho strýček šikovně využije, ale synovcovo bláznoství nakonec sklízí úspěch. Bohužel tu chybí další tradiční atributy těch lepších děl Julese Verna jako je osudovost, láska, ale i lehčí dadaismus typu dostihů na pštrosech (Hvězda jihu) nebo přelet balónem ve vesmíru (Na kometě).
Sice zase odbočka od klasiky, ale možná o to zajímavější :-) jak dva sousedi byli na nože kvůli úlovku, který ve finále ani nebyl uloven a nakonec to bylo asi nejlíp :-)
Poslouchala jsem jako rozhlasovou hru. Bylo z toho jedno velice příjemně strávené odpoledne.
Možno menej známe dielo od Julesa Verna, ale autor neustále dokazuje svoje kvality. Neustále využíva svoje poznatky nie len z geografie, ale aj astronómie, fyziky a chémie. Očividne bol autor sčítaný a nebál sa svoje poznatky použiť vo svojej tvorbe.
Tento príbeh sa točí okolo dvoch amatérskych astronómov, Deana Forsytha a doktora Sydneya Hudelsona, ktorí naraz objavia meteor v neskutočnej veľkosti. Tu začína spor dvoch rodín, ktoré rozdelia mestečko Waston na dve frakcie. Aby nebolo málo v príbehu sa časom objavuje mladý francúzsky vedec, Zephyrin Xirdal, ktorý donúti, vďaka svojmu vynálezu, dopadnúť tento obrovský kus zlata na Zem, pričom vzniká medzinárodný problém, komu toto zlato vlastne patrí.
U Verneho som zatial nezažil iný koniec ako Happy End a Honba za meteorom nie je výnimka.
Jules Verne je jednoducho pán spisovateľ a Hon za meteorom je jeho ďalší skvelý počin :)
Další z nevýrazných Verneovských dobrodružství, které mě v dospívání minulo. Místy úsměvná, rozhodně ale předvídatelná etuda o potřeštěných, svárlivých amatérských astronomech, jejich sňatkuchtivých potomcích a jednom nebeském tělese, které vyvolá pozdvižení na celém světě - 50 %
Vrátil som sa do čias, kedy som mal more času a vedel som prežívať dobrodružné romány celým srdcom. Dnes, tak trochu životom poobúchaný zo všetkých strán, mám srdce stále otvorené dobrodružstvám, len už ich neviem tak intenzívne prežívať. Napriek tomu bol návrat po rokoch k "verneovkám" pôžitkom, hoci príbeh nie je ten skutočný "verneovský", pretože už je cítiť, že Jules bol za tvorivým vrcholom. Súhlasím s komentárom podo mnou, že by sa dala podľa knihy natočiť úžasná dobrodružná komédia, kľudne aj s Owenom Wisonom a Jackiem Chanom. No a do ženských úloh by som dal Milu Kunis a Kate Beckinsale.
Jedna z "Verneoviek", pri ktorej nechápem, že ju zatiaľ neobjavil nejaký scernárista a režisér. Popri tom skvelá kombinácie komédie (súdny spor), katastrofického filmu (pád meteoru), politiky a sci-fi.
Nepatří k mým nejoblíbenějším verneovkám. Ale místy je to docela legrace. Třeba když paní bytná při utírání prachu postrkuje záhadným přístrojem Zefirina Xirdala po stole a astronomové celého světa si rvou vlasy, protože meteor mění směr, aniž by tušili proč.
Bral jsem to jako komedii s dobrodružným nádechem, ačkoliv sdělení, kterým Verne varuje lidstvo, by mělo vést k zamyšlení.
Štítky knihy
francouzská literatura apokalypsa pro mládež zánik lidstva meteority sci-fi dobrodružné romány francouzské rományAutorovy další knížky
1937 | Dvacet tisíc mil pod mořem |
1965 | Cesta do středu Země |
1985 | Dva roky prázdnin |
1963 | Pět neděl v balónu |
1963 | Cesta kolem světa za osmdesát dní |
Tohle bylo tak neobvyklé a jiné, než co jsem od autora četla doposud, ale mně se kniha opravdu líbila ;-). Nechyběly v ní totiž humorné situace, proto jsem se dokonce i dobře bavila, což se mi u jiných autorových knih nestává v podstatě vůbec. O co v příběhu přesně půjde, prozrazovat nebudu. Zápletka je jednoduchá - dva astronomové se hádají o to, který z nich jako první zahlédl dosud neobjevený meteor. A když později vyjde najevo jeho obrovská hodnota, všechno se ještě zkomplikuje...
No a po dočtení knihy jsem si ještě poslechla rozhlasovou dramatizaci, ale ta se mi tentokrát moc nelíbila. Chyběla v ní dokonce i ta jediná ženská postava, která ovšem v knize hraje dost důležitou roli. Na závěr tedy hodnotím plným počtem a časem se budu těšit na další Verneovku ;-).