Mezi piráty
David Weber
Honor Harringtonová série
< 6. díl >
Kapitán Honor Harringtonová dostává příležitost vrátit se do služby v Královském mantichorském námořnictvu. Je v tom ale háček. Má převzít velení eskadry provizorně vyzbrojených obchodních lodí s posádkou sestavenou z nejhorších výlupků ozbrojených složek a spolu s ní zastavit řádění pirátů, kteří využívají války Hvězdného království s Havenem k plenění. Někteří z pirátů ovšem nejsou tím, čím se zdají být, a totéž platí pro lidi z vlastních řad. K tomuto úkolu totiž Honor vybrali dva vlivní nepřátelé, vedeni představou, že ať už zničí ona nájezdníky nebo nájezdníci ji, radovat se budou oni...... celý text
Literatura světová Válečné Sci-fi
Vydáno: 2003 , PolarisOriginální název:
Honor Among Enemies, 1996
více info...
Přidat komentář
Poznámky z několikátého čtení celé série, původně česky, nyní kombinace anglických ebooků a audioknih (ty poprvé) - Díl šestý: Mezi piráty
Aneb Honor zpátky na koni. Tedy v černé uniformě. Protože my víme kdo s radostí vymění modrou admirálskou uniformu za pouhou kapitánskou, ale v tom správném námořnictvu. A to námořnictvo má pro ni chuťovku, službu ve Slezku, na rekonstruované civilní nákladní lodi a s velkou šancí na neúspěch.
I když se Honor stává velitelem několika takových přezbrojených a experimentálních lodí, ty budou operovat samostatně. A tak jsme zpátky u osvědčeného konceptu jednoho kapitána a jedné lodi, proti všem. Cílem jsou sice místní piráti, ale brzo se dozvíme, že narušení místních obchodních tras je cílem i Havenu. Střetnutí nás tak nečeká málo.
Děj je tady doplněn několika dalšími pohledy, naopak je v části knihy Honor skoro až nedůležitá. Sledujeme tak třeba osudy nováčků na Honořině lodi, jejich prvním umístění po výcviku (Lower decks, lowed decks!...) . A to včetně odpovědnosti nebo taky šikany. V těchto kapitolách je Honor jen mýtickou bytostí na vrcholu pyramidy, ke které lodníci mohou jen vzhlížet a sama se nezapojuje. Díky tomu se více dočkáme poddůstojníků, starých známých jako Sally MacBride a Horace Harkness. Druhý pohled je Havenský, který je osvěžující a lidský. Je problémové je tady vůbec vidět jako záporáky, zrovna Warner Caslet v tomto má potenciál. To naopak mnohé mantichorské postavy to u mně mají mnohem horší.
Jak už je obvyklé, i v tomto díle se dozvíme více o několika zrovna ze skříně vytáhlých technologií. Honořiny lodě jsou totiž také testovacími platformami několika nových konceptů. Jedním z nich jsou lehké bojové čluny - LAC. Nejen že u nich došlo k výraznému pokroku, zkouší se zde i koncept jejich vypouštění z mateřské lodi. Druhý systém je založený na střelových gondolách. Ty už se sice používat začaly, je nutné je ale táhnout za lodí. Když máte ale prostor civilní transportní lodí, je možné jich stovky mít připravené v hangáru a vypouštět je ze vrat. Obojího si posléze užijeme do sytosti. Třetím bodíkem by mohly být i nějaké informace o ručních zbraních a hlavně jaké jsou jejich výhody a nevýhody oproti Coltu 1911...
Celkově našlapaný díl, vždy se něco děje, i když na různých úrovních. Větší množství postav i pohledů je tady k prospěchu, Haveňané jsou správňáci, dočkáme se vesmírných bitech i jiného napětí. Finále je opět napínavé, výhledy nejsou místy optimistické a tak tu máme klasickou Honor.
Kapitán Kobalt, RHN
Honor dostane možnost vrátit se zpět do Mantichorského námořnictva. I přes svou degradaci z admirála graysonského námořnictva na kapitána, který má na starosti jen pár neopancéřovaných Q lodí na odražení pirátů, se do toho vrhne se svou tradiční svědomitostí.
Ve Slezsku, kam je vyslána, se však musí utkat nejen s běžnými osamocenými piráty, ale také s organizovanou skupinou přeživších uzurpátorů a s pokusy liďáků narušit zde Mantichoře jejich obchodní cesty.
Další skvělé pokračování, tentokrát v kapitánské uniformě Mantichory a ve velení operačního svazu Q lodí. Piráti se chovali jak vzteklí psi, Liďáci si přihřívali válečnou polívčičku a někteří členové posádky byli vlastně kriminálníci. Takže velká porce problémů k řešení a pak ještě k tomu zvířecí problémy Nimitze. Více prozrazovat nebudu a těším se, až se brzy pustím do dalšího pokračování série.
Začínám si všímat, že "Harringtonovky" mají poměrně pevnou strukturu. V první kapitole z pohledu někoho cizího se něco ošklivě pokazí. V druhé kapitole se většinou podíváme za záporáky, abychom zjistili, co se děje a co kují za pikle, načež pak do kanceláře někomu, kdo problém z první kapitoly řeší (typicky admirál White Haven nebo některý z vesmírných lordů). Samozřejmě tito se shodnou, že na problém nasadí lady Harringtonovou, tedy v další kapitole se podíváme za ní, jak dělá něco nebetyčně cool (zápas, létání, střelba, cokoliv).
A víte co? Mě to tak nějak vyhovuje. Kvalita je stále nadstandardní, a přestože by se z mého komentáře dalo vyčíst, že si snad stěžuji na repetetivnost, není tomu tak. Například v této knize nejenže nalezneme dosud prakticky neviděný vhled do života níže postavených členů posádky, ale dostane se nám dokonce vícero klíčových bitev. Jediné, co předvídatelné je, je naprostá, nezpochybnitelná a všestranná dokonalost lady Harringtonové, ale to víme už dávno, že.
Další skvělý díl. Každý si tu najde něco. Honor tentokráte loví vesmírné piráty, které Mantichoře způsobují veliké ztráty. Máme tu zatím jeden z nejdrsnějších konců, pohled mezi normální členy posádky (který do teď chyběl), k tomu se ukazuje, že u Liďáků nejsou všichni jenom zlí, což je přístup, který sérii rozhodně vylepší. Žádná černá bílá. Jak to jen autor dělá, že kvalita drží?
Tentokrát mi trvalo trochu déle se do knížky začíst. Začátek je poněkud zdlouhavý, i když netvrdím, že nezajímavý. Jakmile se události rozpohybují, je to sešup. Nové souboje, nově pojaté souboje, nová část vesmíru a nová pravidla proti novým, ale i starým nepřátelům. Honor se s ničím nemaže a vesmír je chudší o pár desítek tisíc živočichů. :)
Všetko podstatné už bolo zhrnuté v predchádzajúcich komentároch. Ja len dodám, že tento Weberov vesmír je naozaj prepracovaný do najmenších detailov a všetko napokon do seba perfektne zapadá. … a práve v tomto, sa mi zdá, je jeho najväčšia slabina. Ten vesmír s udalosťami, ktoré sa v ňom vyskytujú je akýsi kockatý, kde všetko patrí do určitého šuplíka.
Weber tu vyslovene straní monarchistickej Mantichore, kde monarchia je len fasádou, hlavnú rolu tu hrajú vojenské kruhy, smotánka a predstavitelia kapitálu. Vychádza mi z toho niečo ako Pinochetov režim v Chile s úplne liberalizovanou ekonomikou, teda maximum ekonomickej slobody na úkor tej osobnej. Do protikladu tu stavia Haven s jeho sociálnym programom podpôr a musím poznamenať, že Weberom dosť nadsadeným. Ako Mantichora riešila sociálne pnutia, ak tam aj dáke boli, počas periodických kríz, mi nie je úplne jasné. So spodinou ako stredná, robotnícka trieda alebo underclass sa Weber vôbec nepára, ako keby vôbec neexistovali.
Ďalšou slabinou v knihe je stávajúci ekonomický systém, ktorý sa vpodstate nelíši od toho súčasného s voľným trhom, a to sa nachádzame niekoľko tisícročí v budúcnosti, akoby tento systém bol nemenný. Všetci pritom vieme, že aj so ZSSR sme mali ísť pôvodne na väčné časy a nikdy inak. Weber popisuje ľudstvo ako keby ustrnulo vo svojom vývoji. Kvôli tomuto teda strhávam 1 hviezdu inak v jednej z tých lepších častí.
Honor pokračuje dál. Mimochodem rád bych zmínil jistou lingvistickou zajímavost originálního názvu. Honor není jen jméno hrdinky, ale též anglicky něco jako "čest". Tedy je to vlastně nejen Honor (jako žena), ale i by se dal šestý díl číst jako "Čest mezi piráty", naznačující kontrast oddanosti povinostem námořnictva, morálku a jakoby dobro. Ve vesmíru kde vládne zlo v podobě pirátů (a nejsou to komiksoví piráti, tihle kradou [klasika], vraždí [méně časté] a znásilňují [což je téma, které málokterý autor nakousne - dokonce je i mírně zpracovaná psychologická studie - vše v rámci příběhu]).
Pokud by se někdo bál, že když se přesunujem od Mantichorského království na galaktický západ (= směrem od války mezi Havenem a Mantíky), tak se mi zdá, že soubojů je tu ještě více, než v předchozích dílech (kde byla struktura připravy, trénink, zlepšování a nakonec boj). Zde se bojuje neustále. Zajímavé jsou pohledy do nepřátelského tábora, ať už fanatičtějších velitelů (Waters) a nebo zajímavého Casleta.
Ničivý konec. To se všechno kolem Harringtonové musí poničit ? Asi ano, jinak by nebyla sranda.
Autorovy další knížky
2000 | Stanice Bazilišek |
2007 | Ve službách Meče |
2000 | Čest královny |
2014 | Sílící bouře |
2009 | Ve stínu Saganamiho |
Skvelé pokračovanie. Honor sa vracia do Královského mantichorského námorníctva. Jej úlohou je vysporiadať sa s pirátmi, ktorí napádajú obchodné lode. No a jasné, že Havenské lode sa nedržia bokom. :-)
Zaujímavé, napínavé, akčné,...