Horečka
Karel Pecka
Napínavý román (s vynikajícím doslovem Cyrila HÖSCHLA) nás zavádí do období po nástupu komunistů k moci v roce 1948. Příběh dvou kamarádů, mladých politických vězňů Bohdana Kosaře a Lukáše Ládra, z nichž první uprchne z uranového lágru v Jáchymově, zatímco druhý v něm dál zůstává. Příběh o odvaze, přátelství, statečnosti, věrnosti, ale také zbabělosti a zradě v „peckovsky“ typickém syrovém provedení. „Šlo mi o to, vyjádřit svůj pocit z počátku padesátých let, kdy se doba opravdu chvěla horečkou.“ říká o románu jeho autor Karel Pecka v knize Jana Lukeše Hry doopravdy. V roce 1968 byl podle románu připraven scénář k natočení filmu s Petrem Čepkem v hlavní roli. S ohledem na srpnové události a následný politický vývoj k jeho realizaci již bohužel nedošlo.... celý text
Přidat komentář
Nevím, jestli je tahle zpráva o jednom útěku s prvky tragického westernu Peckův nejlepší román - ale je proklatě dobrý. Nejednoznačnost činů Bohdana a Oty, naopak jednoznačnost Lukášova jednání je znepokojující.
Věcí od Pecky jsem již pár četl a schovával si jeho údajnou nejlepší knihu na později. Možná kvůli očekávání se mi dílo ze začátku příliš nezdálo, ale čím byl člověk dál a dál, rozvíjely se charaktery jednotlivých lidí a vše se to stále víc a víc míchalo, tím víc jsem byl jako u vytržení. Vlastně opravdu jako v horečce, na konci jsem se už nemohl odtrhnout a kdo četl, tak mi možná dá za pravdu, že některé věci byly poměrně nečekané.
Pecka je alespoň za mě velice nedoceněný český autor, který převyšuje mnohé známější kolegy.
Noo co napsat?rozhodně to nebylo lehké čtení.Bodo měl jen pár možností,útěk za hranice,návrat do vězení a nebo smrt.
Dobrodružný příběh o útěku z pracovního tábora. Klidně se to mohlo stát.
Autor "vymyslel," i když asi moc nemusel, protože na základě vlastní zkušenosti poznal hromadu podobných, spoustu zajímavých charakterů, uvěřitelný příběh z doby pracovních táborů padesátých let.
Jak jinak než pěti hvězdami ocenit knihu člověka, který "nikdy nenapsal nic, co nechtěl, co si nemyslel, za co by se museli on a česká literatura stydět".
Autorovy další knížky
1990 | Motáky nezvěstnému |
1968 | Na co umírají muži |
1969 | Horečka |
2018 | Souhvězdí Gulag |
1995 | Pasáž |
Román přibližuje každodenní život v trestaneckém táboře Svornost v Jáchymově. Nelidské podmínky často nevinně odsouzených lidí. Jejich lidství, které je udržuje při životě. Útěk jednoho z vězňů, pro nějž se pobyt na svobodě stává novým vězením. Sledujeme psychologickou sondu do duší lidí, kteří se díky tomuto útěku dostanou do nelehké životní situace. Tresty, vyslýchání, rozsudek a velice otevřený konec. Audiokniha je načtena dobře a načetla ji paní Věra Galatíková.