Hory v hlavě - Dějiny jedné fascinace
Robert Macfarlane
![Hory v hlavě - Dějiny jedné fascinace Hory v hlavě - Dějiny jedné fascinace](https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/391645/bmid_hory-v-hlave-dejiny-jedne-fascinace-2yA-391645.jpg?v=1539331416)
Kdysi dávno si lidé mysleli, že v horách žijí nestvůry. V době osvícenství mnozí cestovatelé stoupali na hřebeny, aby zakusili vznešeno. Nedlouho poté alpinisté horečně dobývali vrcholy a štíty ve jménu vlasti. Odkdy dokážou hory tolik fascinovat lidskou mysl a co nutí nesčetné dobrodruhy, aby v horských výšinách znovu a znovu riskovali zdraví i život? Ve své literární prvotině, která se vzápětí stala klasikou, nás Robert Macfarlane provádí místy koncentrovaného času a zničující krásy, kde lze zažít ryzí strach i opojnou závrať z vlastní bezvýznamnosti. Za Hory v hlavě obdržel Macfarlane řadu ocenění, mimo jiné Somerset Maugham Award nebo Guardian First Book Award, a na motivy knihy vznikl také pořad vysílaný televizní stanicí BBC.... celý text
Literatura světová Literatura naučná Sport
Vydáno: 2018 , Mladá frontaOriginální název:
Mountains of the Mind: A History of a Fascination, 2003
více info...
Přidat komentář
![pajaroh pajaroh](https://www.databazeknih.cz/img/users/11_/118929/m_pajaroh-zBG.jpg?v=1563526824)
![3 z 5 3 z 5](img/content/ratings/3.png)
Kniha je psána esejistickým stylem, obsahuje zajímavé informace, úvahy a osobní pohled, ale ucelenější forma by knize jen a jen prospěla. Takto autor skáče ve svých myšlenkách z historie do současnosti či vlastního dětství a mně dělalo problém je sledovat a neupadnout do "očního" = bezmyšlenkového čtení. Přitom u takového tématu bych nevěřila, že je to možné...
Nejvíce mě potěšilo vzpomínání na dětství a vlastní zážitky ze Skotska a z mého oblíbeného Cairngorms, ale byly to jen takové záblesky a klidně jim autor mohl věnovat více prostoru.
"Když Mallory zlezl Everest, byla to poslední bašta nedobytné země, "třetí pól". Dnes je z něj gigantický, nevkustný, zamrzlý Tádž Mahal, důmyslně ozdobený svatební dort s propracovanou ledovou polevou, po němže horolezecké společnosti rok co rok lifrují stovky nezkušených klientů nahoru a dolů."
- bohužel mělo hodně nesprávných lidí hory v hlavě...
![Tyet Tyet](https://www.databazeknih.cz/img/users/19_/193053/m_tyet-UR9.jpg?v=1542869064)
![3 z 5 3 z 5](img/content/ratings/3.png)
Popravdě jsem od hlubinného ekologa Roberta Macfarlaneho čekala trochu jinou knihu. Doufala jsem, že se dozvím něco skutečně hlubokého o lidské lásce k horám, o fascinaci, posedlosti a úžasu, kterou v některých lidech vzbuzují. Kniha je pro mě poměrně chaotickým souborem historických faktů, úryvků a citací proložená zřídkavými autorovými horskými zážitky. Nejvíc se mi líbila kapitola, která vypráví příběh Malloryho, a tam jsem možná konečně našla to, co jsem v knize hledala. Byla jsem zkrátka plná očekávání, která tahle kniha nesplnila, ale nakonec člověk by neměl nic očekávat ani předpokládat, žejo?
![Jonny Jonny](https://www.databazeknih.cz/img/users/31_/31291/jonny-vcm.jpg?v=1548862007)
![3 z 5 3 z 5](img/content/ratings/3.png)
Na mě asi moc složitá kniha. Text mi přišel neucelený, ztrácel jsem se v něm. Respektive, ztrácel jsem pozornost. Pokud šlo o samotné autorovo vyprávění, tak to bylo fajn (i pokud vyprávěl příběh někoho jiného). Ale jakmile se přešlo na úvahy a popis historie...
Pokud by vás kniha zpočátku nenadchla, tak přeskočte k předposlední kapitole – popis zdolávání Mount Everestu stojí za to, myslím.
Velmi neotřelé pojetí pohledu na hory. "Co se hor týče, .. došlo k nesmírnému posunu vnímání. Vlastnosti, pro něž byly hory kdysi zatracovány - příkrost, pustota, nebezpečnost -, se začaly počítat mezi jejich nejvíce ceněné rysy."
"Když se podíváme na krajinu, nevidíme, co v ní je, nýbrž především co si myslíme, že v ní je. Krajině přisuzujeme kvality, kterými sama o sobě nedisponuje - například divokost či nehostinnost -, a podle toho ji hodnotíme. Jinými slovy krajiny čteme, interpretujeme jejich formy ve světle vlastní zkušenosti a paměti, a ve světle sdílené kultrní paměti."
"Kámen, skála a led podléhají podstatně méně ochotně dotyku ruky nežli představám, a hory světa se často ukázaly jako vzdornější, fatálně skutečnější než hory mysli."
Kniha mne velmi příjemně překvapila, protože se zhostila pohledu na hory snad ze všech úhlů a věd včetně geologie, historie, psychologie, medicíny, náboženství a Darwinismu a s velmi vítaným literárním pohledem - vlastní zkušenosti velkých psavců (méně jiných umělců) a zobrazení hor v jejich dílech. A to vše se prolíná s autorovými postřehy a zážitky z nejrůznějších končin světa.
Vzhledem k odbornému záběru a odkazům na literární díla by si kniha rozhodně zasloužila rejstřík.