Hotel Pastis
Peter Mayle
Simon Shaw si zdánlivě nemá nač stěžovat: je mu dvaačtyřicet, je zdravý, bohatý a úspěšný. Jenomže se zrovna rozvedl a jeho bývalá žena se ho snaží připravit nejen o spoustu peněz, ale (za vydatného přispění jeho klientů) i o všechnu energii. Na radu svého majordoma, přítele i důvěrníka Ernesta se Simon vydává odpočívat do jižní Francie. Náhoda (či nehoda) uvězní Simona v jedné luberonské vesnici a přivede mu do cesty okouzlující Nicole, která ho nadchne pro úžasný plán: koupit ve vsi opuštěnou četnickou stanici s nádherným výhledem do kraje a proměnit ji v útulný provensálský hotýlek. Simon, Nicole a pochopitelně Ernest se po hlavě vrhnou do nového života. Všechno běží jako na drátkách, idyla je na spadnutí…, bohužel však dojde k vyloupení banky v blízkém městečku, což otevře hráz povodni neblahých událostí a nepříjemných odhalení, které ohrožují ráj na zemi, jenž si Simon hodlal vybudovat. Hoteliérem v ráji aneb Loupež po provensálsku O autorovi Peter Mayle (1939–2018) byl jedním z nejznámějších současných anglických spisovatelů. Dlouho žil v USA a pracoval v reklamní agentuře, poté se stal novinářem, publicistou a spisovatelem na plný úvazek. Koncem 80. let 20. století se přestěhoval do Francie s odhodláním napsat román. Výsledkem jeho snah se stala kniha Rok v Provenci, která mu přinesla mezinárodní úspěch a získala řadu ocenění. Postupně následovaly další úspěšné knihy, které byly přeloženy do více než dvaceti jazyků, česky vyšly např. Navždy Provence, Hotel Pastis, Psí život, Znovu Provence, Podfuk jako víno, Dobrý ročník, Francouzské hodokvasy, Tajnosti francouzského pekaře a Podfuk na Korsice. Kniha Rok v Provenci se stala předlohou pro TV seriál, román Dobrý ročník pro romantickou filmovou komedii. Rok v Provenci vyvolal takovou vlnu popularity a s ní související ztrátu soukromí, že Mayle musel Francii na přechodnou dobu opustit. Když se později se svou ženou a psy opět vrátil do provensálského Luberonu, jeho přesnou adresu znali jen jeho nejbližší sousedé. Od roku 2002 byl nositelem řádu Rytíř Čestné legie, jehož udělením francouzská vláda ocenila Mayleho přínos pro kulturu a Francii. Zemřel v Provence. výkřik Ukradená idyla aneb Loupež po provensálsku.... celý text
Literatura světová Romány
Vydáno: 2018 , ArgoOriginální název:
Hotel Pastis: A Novel of Provence, 1993
více info...
Přidat komentář
(SPOILER) Mayle umí, knížka má úžasnou atmosféru, začist se je jako udělat si pohodlí v oblíbených bačkůrkách. K dokonalosti mi chybělo jen pověnovat se v závěru - alespoň krátce - všem liniím příběhu.
Nenadchne, neurazí... Poslouchala jsem jako audioknihu při nudných přejezdech v autě. Jinak bych u toho čas asi úplně neztrácela.
Audiokniha-naštěstí.
Tato kniha nebyla můj šálek kávy. Je to poklidné, celkem o ničem.
Kniha se mi moc líbila, bylo to takové pohodově humorné, člověk se prostě musel usmívat. Byla jsem připravená dát knize plný počet hvězdiček - nebýt až příliš useknutého konce. Dopadli naše cyklistické lupiče nebo ne? To jsme se nedozvěděli. Osobně doufám, že ne ¯\_(ツ)_/¯ Moji nejoblíbenější postavou byl rozhodně Ernie, ten byl prostě úžasný.
Mimochodem, audiokniha je naprosto skvělá. Hlavně pasáže mladého Boona jsou perfektně načtené. Už samotný způsob načtení u mě vyvolával úsměv na rtech.
Oddechové letní čtení. Nedovedu si představit tohle číst v zimě nebo dešti. Toto patří k prosluněné dovolené. Pak se dá u knížky zrelaxovat. Jinak to není žádná velká literatura.
Ale mě teď padla do nálady dobře, takže hodnotím jasně kladně.
Příjemné, nejen letní čtení, lehce humorné, lehce napínavé, lehce romantické, lehce cyklistické, prostě takové,, francouzsky,, šik. A přitom z péra britského autora o britském hlavním hrdinovi.
Bohužel, moc mě děj nezaujal :-( Přišlo mi to takové o ničem. Jedna hvězda je za skvělého Aleše Procházku a druhá hvězda za Francii a hudební doprovod.
(Audiokniha)
Tohle je fakt odpočinkové dovolenkové čtení, sice je tam vyloupení banky a únos, ale to jen ukazuje svět takový jaký je. Možná mi tam chybělo trošku víc humoru, ale nemůžu mít všechno. Ten humor je u autora ale dobrý v jiných knihách, takže asi vyzkouším zas něco jiného.
Hotel Pastis je taková nenáročná oddechovka. Nad ničím nemusíte moc přemýšlet, příběh příjemně plyne, není zde opomenuta ani trocha té romantiky a humor pro zasmání.
Jsem fanynkou Petera Mayleho, zbožňuji rok v Provence a k jeho knihám se velmi ráda vracím, miluji Francii a Provence a obecně "cestopisné" knihy, popřípadě knihy zachycující atmosféru nějakého místa. Bohužel Hotel Pastis se mu nepovedl. V tomto případě Mayle jen vykrádá svůj Dobrý ročník a píše prakticky úplně stejný příběh, celá situace kolem loupeže a jejího vyvrcholení není ani vtipná a ani napínavá. Tady šlápl Mayle vedle.
Návštěva Provence - hudební doprovod a příjemný hlas Aleše Procházky.Příběh sám o sobě slabší.
Tuhle knížku jsem četla zajímavým způsobem. Stáhla jsem si ji do mobilu, ale zároveň jsem ji poslouchala i v rádiu. Takže, co jsem vyposlechla od Aleše Procházky, který to načetl, to jsem pak přeskočila v knize a naopak.
Co se týče příběhu, tak to byla nuda. Kdyby tam nebyla detektivní zápletka, která alespoň trochu zaujala, tak je to ztráta času.
Peter Mayle je skvělý vypravěč o své milované Provence a Hotel Pastis je pohodové čtení, třeba do autobusu cestou do Provence.
Audiokniha
Poslouchala jsem na ČRo2, kde je to avizováno jako „Romantický příběh s kriminální zápletkou plný humoru a napětí“. Vůbec jsem nedostala to, co jsem na základě této charakteristiky očekávala. Hodně pomalý úvod a zápletka taky nic moc. Očekávala jsem trochu víc situačního humoru, protože děj k tomu měl potenciál. Myslela jsem, že tam bude spousta nepředvídatelných náhod, které vyústí ve vtipné situace, ale bohužel. Pousmála jsem se všehovšudy tak na dvou třech místech, jinak spíš docela nuda. Romantiku si představuji úplně jinak, ale to by až tak nevadilo, no a kriminální zápletka i napětí opravdu dost chabé.
Další audiokniha do sbírky. Velmi povedená dramatizace na ČR Dvojce. Navíc úžasně načtená Alešem Procházkou. Myslím si, že jeho pojetí této oddychové knize dodalo příběhu tu pravou energii a "šťávu". Bylo tak příjemné přemístit se alespoň na vlnách rozhlasových do poklidného prostředí Provence. Ani bankovní loupež tuto atmosféru nanarušila. Naopak, byla příjemným zpestřením. Při pečení vánočního cukroví není nic lepšího, než přenést se do prosluněné Francie.
Příběh také poukázal na to, že změna v životě je občas nevyhnutelná. Vlastně je úžasné, že se někdo umí rozhodnout a opustit svůj zaběhnutý a bezpečný život a vrhnout se do nového dobrodružství. Mám ráda takové příběhy, a často si představuji, jak něco podobného také jednou v životě zkusím.
Poklidné, předvídatelné, trochu romantické, naivní, místy pro zasmání, místy nudné.
Stokrát si můžete něco plánovat, náhoda si to vždy naplánuje po svém.
P.S.: A možná jsem jenom neměla po ruce tu správnou anýzovku...
Autorovy další knížky
2005 | Rok v Provenci |
2006 | Dobrý ročník |
2004 | Navždy Provence! |
2007 | Andělské vodopády / Černé slunce / Dobrý ročník / Orbit |
2004 | Hotel Pastis |
Peter to umí lépe. Mám jeho knihy ráda, ale tohle mi extra nesedlo. Kniha mohla být o dost kratší, jelikož měla dost hluchých, až bych řekla nezajímavých, míst. Na můj vkus se moc extrémně pitvala v práci hlavního hrdiny, a málo se soustředila na zmíněný hotel Pastis. Čekala jsem více francouzského prostředí, více té odpočinkové části na kterou si Peter potrpí, ale tady se tak nedělo. Plus bych na konci čekala lepší vyvrcholení děje, to mě zklamalo dost.