Hovory o Ukrajině
Jiří Padevět , Radomyr Mokryk
Jak vznikala ukrajinská státnost a založil Ukrajinu skutečně Lenin, jak tvrdí ruská média? Kdo byli „banderovci“ a proč toto téma dodnes vzbuzuje tolik vášní? Co byl ukrajinský Majdan a byla rusko-ukrajinská válka nevyhnutelná? Tato kniha vybízí k rozhovoru o složitých kapitolách ukrajinských dějin a pokusí se čtenářovi přiblížit moderní dějiny Ukrajiny a její současný boj bez propagandistických klišé a historických mýtů. Kniha je rozhovorem mezi Kyjevem a Prahou v zimě 2022, v době, kdy na Ukrajině již skoro rok trvá plnohodnotná válka. V průběhu minulého roku se Ukrajina opět objevila ve všech zprávách, v únoru 2022 Rusko zahájilo plnohodnotnou invazi na Ukrajinu a tento stát se ocitl ve středu zájmu všech světových médií a veřejnosti. Ruská válka proti Ukrajině ale ve skutečnosti trvá už osm let a ze strany Ruské federace je v neposlední řadě obhajována za pomoci dějin a jejich překrucování. Po mnoho let se dějiny a současnost Ukrajiny staly předmětem manipulací a nástrojem v hybridní válce, kterou Ruská federace vede proti Západu. Ukrajinský příběh se až do uplynulého roku nacházel v zajetí mnoha mýtů, které můžeme často slyšet i v České republice.... celý text
Přidat komentář
Přestože Jiří Padevět ví, jak podávat otázky, já bych se na nějaké ještě ráda pana Mokryka vyptala. Je tu ale hodně široká škála toho, co by se dalo rozebírat, k čemu se vracet a o čem polemizovat, takže samozřejmě chápu, že se to do takové skromné knížečky nemohlo všechno natěsnat. Přesto však musím podotknout, že už jsem četla lepší knihy, které se orientují na historii východu obecně.
Dvě rychle v krátké době přečtené knihy na stejné téma. Každá trochu jiná, ale obě obohacující. Tahle je dokonalá v tom, jak "rozhovor" dvou vzdělaných a tolik důležitým "kritickým myšlením" vybavených osobností (v mém pojetí odmítáním "nekritizovatelného") dokáže čtenáři předestřít komplikovanou a temnou historii Ukrajiny. Země, která sdílela podobný osud, jako ta naše. S tou smůlou, že Rusko ani v 21 století neopustilo svou utkvělou představu krvavého spasitele lidstva.
Nezbytná citace:
"Bavili jsme se o tom s Petrou Procházkovou v Oděse a ona vzpomínala na to, že podobné věci jako teď v Buči viděla kdysi v Čečně. Tím myslím to tragikomické rabování, kdy Rusové kradli všechno - od ledniček a praček po ženské prádlo. Jakkoli groteskně to může vypadat, ve skutečnosti je to velice důležitá rovina. Západ totiž často vidí ruskou kulturu skrze romány Dostojevského a moskevské mrakodrapy. Hledá tajuplnou ruskou duši" a snaží se pochopit vymyšlený obraz záhadné, a proto přitažlivé ruské kultury. Ve skutečnosti je to vše mnohem jednodušší: Rusko za hranicemi Moskvy a Petěrburgu je na mile daleko od civilizace, tak jak ji vidíme my. Miliony lidi v Rusku bydlí v poničených domech, nemají ani plyn, ani kanalizaci. Občas se může zdát, že se u nich čas zastavil někde na přelomu 18. a 19. století."
PS: Tou druhou byla kniha https://www.databazeknih.cz/knihy/poselstvi-z-kyjeva-510934
Vynikající úvod do moderní ukrajinské historie podaný velmi čtivou formou. Oba autoři jsou kompetentní a mají k tématu co říct. V rozhovoru samotném se hezky místí a doplňují akademické znalosti a vědecký nadhled s osobně laděnými otázkami a pohledem angažovaným. Kniha rozhodně stojí za přečtení - a vzhledem k příjemnému rozsahu (180 stránek řádkováním 1,5) je možné ji přečíst za odpoledne.
Díky situaci, která teď ve světě je, mám touhu dozvědět se více o Ukrajině a její historii.
Musím říct, že kniha byla velice dobře poskládaná. Vysvětlovala historii od začátku 20. století, což je důležité, protože současná situace se odvíjí od historie. Pravda je, že kniha mohla být delší.
K tomuto tématu jsem četla ještě tyto knihy, jako inspiraci pro další čtenáře (není to naučná literatura):
https://www.databazeknih.cz/knihy/herbar-vzpominek-506400
https://www.databazeknih.cz/knihy/divky-ktere-prezily-sibir-514690