Hra s čísly
Dick Francis (p)
Hlavní protagonisté příběhu jsou bratři Derryové. Starší Jonathan je středoškolský profesor fyziky. Je ženatý, bezdětný, miluje střelbu a zbraně. Mladší William chodí do výběrové školy, má rád koně a od mládí touží stát se žokejem. Oba jsou velmi skromní, mírumilovní a mají smysl pro fair play. Až do chvíle , kdy jim náhoda postaví do cesty zločin, žijí jako mnoho jiných lidí. Při svém střetu s bezohledností a násilím majitele herny a jeho syna však musí zmobilizovat síly a riskovat skutečně všechno. Svět počítačů, který jim byl donedávna cizí, se pro ně stává nebezpečím s mnoha tvářemi.... celý text
Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: 1995 , OlympiaOriginální název:
Twice shy, 1981
více info...
Přidat komentář
Sice méně koní a jezdectví, ale i tak skvělé.
Kdysi jsem četla hned 1.vydání, jak u nás vyšlo. Po 40letech jsem si nic nepamatovala.
Teď jsem zvolila audio.
Líbilo se mi rozdení na dvě části.
První s Jonathanem a druhá část s mladším z bratrů Williamem.
Starší detektivka, kdy počítače teprve začínaly, která se dobře čte. Je rozdělena do dvou částí, které na sebe ale navazujií.. Zajímavá zápletka
Z dnešního hlediska a technologického pokroku vlastně těžká prehistorie. Autor ovšem opět ukázal šíři záběru a fakt, že dostihového prostředí se může týkat široká škála témat. Nehledě k tomu, že musel získat či nabýt i vědomosti z jiného oboru. Pro dnešní čtenáře to bude víc než retro a zavane ty dříve narozené do doby, kdy "drtili duhového gumáka", takto legendární Sinclair ZX Spectrum. Každopádně uvěřitelné, s bobtnající vnitřní atmosférou i zajímavým řešením zásadních momentů.
Celkem dobře se to četlo, jen první dějství mi přišlo o dost lepší než to druhé. Bylo více uvěřitelnější a nebylo tak přitažené za vlasy. Záporák mohl být více propracován. Jen by mě zajímalo, jak mohl se svou povahou žít až do té doby.
Prozatím jedna ze slabších Francisovek, i když i přesto je dobře napsaná a čtivá. Jen tematicky mi nesedla tolik, jako ostatní autorovy knihy. Počítače v roce 1981, kdy tento příběh vznikal, byly (samozřejmě) o něčem úplně jiném než jsou dnes ;-). Ale jinak je kniha napínavá jako obvykle a taky případ mne dokázal zaujmout. Za to všechno dávám poctivé čtyři hvězdičky a časem se zase po nějaké autorově knize poohlédnu :-).
Třetí Francisovka, co jsem četla a za mě zatím nejlepší. Naprosto mě nadchla, dobře se četla, příběh měl spád. Určitě díky této knize ještě sahnu po dalších od tohoto spisovatele.
Autorovo přirozené téma - Dostihové zákulisí se svými záludnosti.
Všeobsahující citace.
Citace : "Představil jsem si, jak bez radosti a metodiky vydělávám miliony."
"Jediná naše záchrana je docílit aby (XY protivník) zbohatl."
Smírčí finty do kterých zasahuje každý, kdo má možnost na ní něco změnit, se bez krve daří odkládat jen do jisté doby, pak už na ní dojde.
Hodnoty pro život se zde přímo vlní, a jde o to, jaký je kdo plavec.
Bezva.
Dick Francis je znám především střední a starší generaci (psal v období 1962 – 2010) jako spisovatel výborných detektivních románů z dostihového prostředí. Napsal přes 40 knih a tam, kde dnešní autoři používají akci, technologie se Francis musel spolehnout především na svůj vypravěčský um a schopnost zaujmout tématem, zápletkou a stavbou příběhu.
Román Hra s čísly se opět odehrává v dostihovém prostředí, hlavní zápletkou je ovlivňování sázení dostihů pomocí výpočetní techniky. Zvláštností jsou zde dva hlavní hrdinové, bratři Derryové a vyprávění příběhu v první osobě. První část knihy je to Jonatan a v druhé části příběhu Wiliam Derry.
Obě dvě roviny dělí 14 let, ale jsou spojeny jedním motivem se společnou linkou. Zajímavá je i sonda do výpočetní techniky, která je z dnešního úhlu pohledu úplně na počátku (začátek 80 let). A zatím co „odborné výrazy z oblasti IT“ dnes již hodně zastaraly, chování a charakteristika postav je stále stejná. Touha po moci, bohatství a uznání je tím ústředním motorem celého děje a zápletky.
Kniha se opět čte velmi dobře, ale reáliemi je dneska již jinde. Dávám nadprůměrné tři hvězdy.
I když je mi prostředí dostihů velkou neznámou, v této knize jsem se do něj velice rád podíval, napsané formou, která mi vyhovovala a i když jsem pár výhrad k příběhu měl, jako např. velké napětí se bohužel u mne nedostavilo, rád jsem zkusil něco nového :) Příjemné čtení.
Drtivá většina Francisovek se tak či onak točí kolem (anglického) dostihového sportu. (A celého souvisejícího byznysu, pochopitelně.) Autor musel být skutečně vynikajícím znalcem. Ale je fascinující, jak z velice různých úhlů pohledu a s jak velice různými, více či méně zaujatými a zúčastněnými, hrdiny k tomu dokázal přistoupit. A hrozně dobře se to čte. Skoro bych se přimlouval, aby kromě "literatury oddychově-zábavné" začal tento autor jednou být vykládán i jako "literatura kulturně-fenomenálně-naučná" :-)
Tato kniha i toto vydání, bylo mé první setkání s Dickem Francisem. Chytla mne natolik, že jsem pak pátrala co dalšího napsal a stala se tak jeho věrnou čtenářkou. Nemůžu jinak než doporučit.
Štítky knihy
Autorovy další knížky
1991 | Smrt favorita |
2003 | Chladná zrada |
2008 | Oheň a bič |
1998 | Až za hrob |
2008 | Drahý čas |
Pro mě zatím nejlepší knížka od autora - předně je to dvě v jednom - po prvním příběhu klidně mohla skončit, ale ve druhé polovině skvěle navázala. V neposlední řadě jsem si fakt myslela, že mě nějaké prehistorické programování nebude bavit, ale dalo se v rámci děje snést. Neumřel a nebyl týrán žádný kůň. A hlavně jsem velmi spokojená se závěrem :-)