Hrátky s čertem
Jan Drda
Martin Kabát se vracel z vojny, když ho přepadl loupežník Sarka-Farka. Martin se ho nebál a to ho zachránilo. Čert zavedl Martina k Čertovskému mlýnu, kde měl v kartách prohrát duši. Lucius se snažil marně přimět k hříchu poustevníka Scholastika. Duši upsala čertu za ženicha princezna Dišperanda a její služebná Káča. Martin se rozhodl divky zachránit. Odnesl z pekla úpisy. Zachránil svým odpuštěním loupežníka Sarku z lože vyvrhelova. Martin obdržel 3 přání za statečnost. Loupežník bude pracovat ve mlýně, poustevník měl také pracovat ve mlýně, nakonec si přál fajfku tabáku. Od Káči už Martinovi nikdo nepomohl a on si ji musel vzít za ženu.... celý text
Přidat komentář
Drdova pohádka o dvou pošetilých dívkách a ďábelském mámení, kterou jsme téměř všichni četli a kdo ne, může to napravit, zcela jistě se dobře pobaví. Je skvělá.
Krásná česká pohádka, kterou snad každý alespoň jednou četl. Dost jsem se při čtení pobavil a užíval si tento krásný příběh. Prostě moc pěkná pohádka.
Nádherné počteníčko, vzpomínka na dětství, našla jsem u mamky v knihovně. Jenže stále při čtení vzpomínám na herce, co tuto pohádku hráli a jinak si to ani už neumím představit. Je též fajn, že vydržela až do této doby a doufám, že ještě plno let se bude povídat.
Vedla pohádky O princezně Jasněnce a ševci, který létal je tato jeho nejlepší. Obsahuje krásný český humor, krásnou češtinu. A byla i krásně zfilmována Josefem Machem za pomoci scénaře Jana Drdy, v hlavní roli vysloužilého vojáka Martina Kabáta exceloval Josef Bek.
V mé "pohádkové" poličce se na tuto knížku už dost dlouho "práší", čeká totiž na další generaci čtenářů, kteří si ji určitě užijí, tak jako kdysi já. I když se přiznám, že i přesto, že už mám dětství dávno a dávno za sebou, do ní občas rád nakouknu.
Po delší době jsem obcházela městskou knihovnu a mezi divadelními hrami na mě vykoukl Drda s čertem a bylo rozhodnuto, co budu číst první z hromádky půjčených knih. Při notorické znalosti filmových dialogů a scény jsem byla překvapena některými vynechanými pasážemi v textu a informacemi o původním výtvarném zpracování Alšově a ne Ladově jako ve filmu. Také by mě zajímalo původní herecké obsazení - Káča paní Šejbalové by mě asi dost bavila. S chutí bych se též podívala na loutkové Hrátky. A ta krásná čeština - přímo jazykové lukulské hody.
Přestože filmové zpracování do značné míry vychází z knihy (až na pár vynechaných pasáží je scénář takřka doslovným přepisem tohoto dramatu) a já tuto filmovou verzi miluju, tak jsem moc ráda, že jsem se dostala i ke knize samotné. Miluju ten Drdův jazyk, jeho vyjadřování, jeho představy, to je prostě kouzelné a pohádkové a magické a strašně krásné. Nádhera! :-)
Knihy Jana Drdy mám v oblibě, ať vezmu Němou barikádu, či Dalskabáty, hříšná ves aneb Zapomenutý čert, vše jsou to kvalitní psychologické knihy, ač Dalskabáty jsou na pohádkový námět, ale k Hrátkám s čertem, když vezmu knihu, tak je to nejlepší drama, po Noci na Karlštejně.
Ukazuje v knize humorně Českou povahu, lidskou hloupost a důvěřivost.
Všem doporučuji.
I když film znám nazpaměť, představa, že si přečtu knížku byla více než lákavá. Dost jsem se při čtení pobavila a u některých pasáží si vzpomněla na pohádku. Moc pěkné! :)
Krásná pohádka s trvalým kouzlem. A přitom je to vlastně alegorické zobrazení boje proti okupantům a vítězství českého člověka nad nimi.
Krásná česká pohádka, kterou snad každý alespoň jednou viděl před Vánoci v televizi. Ač jsem ji znal téměř nazpaměť, tak jsem sáhl po knižní podobě a mohl si ještě hlouběji užívat Drdových hrátek s českým jazykem.
Štítky knihy
česká literatura divadelní hry zfilmovaná pohádka
Autorovy další knížky
1975 | Němá barikáda |
2007 | České pohádky |
1965 | Hrátky s čertem |
1982 | Vyšší princip |
1960 | Dalskabáty, hříšná ves aneb Zapomenutý čert |
Hrátky s čertem jsou další Drdovou krásnou pohádkou. Dišperanda, Káča a Martin Kabát jsou nezapomenutelní. Také filmové zpracování s úžasnými českými herci se podařilo.