Hrozny hněvu

Hrozny hněvu
https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30589/bmid_hrozny-hnevu-isJ-30589.jpg 5 1175 1175

Rozsáhlý sociální román zobrazuje život amerických zbídačelých farmářů z Oklahomy, putujících v době hospodářské krize 30. let za výdělkem. Farmáři, kterým banky vyvlastnily půdu a vyhnaly je z jejich domovů, se vydávají na tragickou pouť za prací do Kalifornie. Dílo je označováno za jeden z největších sociálních románů 20. století.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Sfinx – Bohumil Janda

The Grapes of Wrath, 1939

karel0684
04.10.2014 5 z 5

První Steinbeckova kniha, kterou jsme četl. Díky vám Paní učitelko na dějepis. Díky.

zuzepka
14.09.2014

Sice klasik,ale prostě jsem to nedala.Ukázková povinná četba,učit se z ní sloh určitě vynikající.Dostalo mě tří stránkové vyprávění o přechodu želvy přes silnici.Styl psaní mě neoslovil,tak nemůžu ani hodnotit.

Aaron Lewis
15.08.2014 4 z 5

Tak to bylo ještě hořčejší než Egypťan Sinuhet. Fakt jsem byla překvapená, ale je to dobrá kniha, zajímavá, smutná, hořká… Trochu zvláštní konec, prostě najednou ve vyprávění šup a ende a prostě nic jak nakonec dopadli, podle mě si má člověk domyslet, že blbě :P. Bylo mi jich líto, všech.

Looka2
12.08.2014 5 z 5

100% Prokousat se tím, chce hodně trpělivosti, ale stojí to za to. Konec je strhující.

Abulafia
09.08.2014 5 z 5

Bezútěšné, zoufalé a neskutečně lidské. Takové jsou Hrozny hněvu.
Rodiny vyhnané z půdy, kde žily po staletí, vytržené ze svých kořenů na cestě za novým životem, o kterém jim někdo slíbil, že bude lepší.

Čtenářsky to není jednoduchá kniha, nicméně trpělivost se u ní vyplácí. Velice se mi líbila její struktura, kdy každá první kapitola je obecným popisem situace/přírody a každá druhá kapitola vypráví příběh. Je to velmi originální a v případě Steinbecka to dává knize celou další dimenzi. Čtenář najednou nevidí situaci pouze z pohledu hlavních osob, ale globálně.

Četla jsem ji v anglickém originále a musím přiznat, že to vyžaduje dobrou angličtinu a hromadu trpělivosti, protože autor často používá nespisovaný jazyk nebo dialekt, jakým se tehdy mluvilo, takže zápis dialogů mnohdy odporuje dnešním gramatickým pravidlům.

kacimilek
28.07.2014 5 z 5

Skvost.

LadyAnn
26.05.2014 5 z 5

Jeden z mých nejsilnějších literárních zážitků. Samotný příběh je naprosto šokující, depresivní a smutný tak, že jsem poslední kapitolu probrečela. Steinbeck je fenomenální vypravěč - najednou jste součástí krajiny a všechny postavy vidíte před sebou. Za zmínku stojí i úžasný překlad do češtiny. Dokonale vystavěné dílo, s hlubokým morálním přesahem a nadčasovými myšlenkami. Jasných 5 hvězdiček a kdyby to šlo, dám i šest.

Sydonie
17.05.2014 5 z 5

Tato kniha mě zanechala naprosto v šoku. Od té doby panikařím, když slyším slovo "krize".

Thanyss
04.05.2014 5 z 5

Po hroznech hněvu jsem sáhla, aniž bych předem věděla, o čem vlastně kniha je. Prostě jsem si řekla, že Steinbeckem nemůžu nic zkazit. A ejhle, nejenom, že jsem tím nic nezkazila, ale byla jsem opravdu mile překvapená. Tenhle příběh mě jednoduše dostal. Vlastně jsem ani neměla ponětí, jak to v Americe v té době vypadalo a díky Steinbeckovým velmi autentickým popisům nebohých stěhovavých Okiů, vyhnaných z půdy, jsem si udělala velmi živý obrázek. A že mi z jejich beznadějných osudů bylo mnohdy úzko, to přiznávám bez mučení okamžitě. Autor si rozhodně nebral příliš velké servítky a na jedné rodině dokázal popsat drsnost tehdejší situace, sílu a nezdolnost lidského ducha i bezcitnost systému, který sráží mzdy na nepřijatelné minimum a nechává lidi trpět hlady. Že hospodářská krize nebyla žádná procházka růžovým sadem, to je jasné zřejmě každému, ale teprve díky Steinbeckovi a jeho hlavním hrdinům jsem se k tomu dokázala více přiblížit.

medvěd
24.04.2014 5 z 5

řízné, drsné, nadčasové. Steinbeck je pan vypravěč.

tany9
01.04.2014 5 z 5

Úžasný sociální román o lidské podstatě a síle rodiny.

domi88
24.02.2014

Steinbecka jsem si zamilovala, když jsem četla Na východ od ráje, ale tohle jsem nemohla skousnout. Zvládla jsem 170 stran a dál to nešlo. Postavy jsou pěkné, ale číst přípravu králíka na 20 stranách a zabíjačku na dalších dvaceti, pak dálnice... Vím, že je to především o životě chudých lidí v Americe ve 30. letech, ale mě to zkrátka nechytlo.

julythreemosen
20.02.2014 4 z 5

Již druhá kniha, kterou jsem si od Steinbecka přečetla, a nemohu se ubránit srovnání... Ubírám jednu hvězdičku, jelikož se mi dějově i dynamicky zdála dokonalejší kniha Na východ od ráje. Faktem ale zůstává, že místy až kruté zachycení reality se vám dostane pod kůži. Steinbeckova dokonalost opět vytvořila velice kvalitní dílo s velice rozpačitým koncem (a to proto, že jsem nechápala, kde se poděl zbytek knihy - no, to byl vlastně konec... Škoda.) Původně jsem chtěl ubrat ještě jednu, protože i přese všechno byla kniha velice dlouhá. Rozmyslela jsem si to, protože nakonec jsem měla nutkání dozvědět se, jak to všechno dopadne, a ani jednou mě nenapadlo knihu odložit. Za přečtení určitě stojí. Je to nádherná knížka...

smnpka
25.01.2014 4 z 5

Na konci jsem si uvědomil, že je to docela podobný Cestě od C. McCarthy . Nic se nevyřeší, konec je otevřený. Ale o tom to asi neni, je to o tom zjistit, jaký časy byly a co to znamená krize. A to vám tahle kniha ukáže.

e-lišáček
14.11.2013 5 z 5

"Ty čubčí synové!"

Bruce Springsteen - The Ghost Of Tom Joad - "No home no job no peace no rest"

evickakyticka
26.10.2013 5 z 5

Ze začátku jsem si musela zvykat na nářečí Joadových, ale velice brzo jsem se do příběhu ponořila a vůbec mi to nevadilo.

Kniha je silným odrazem společnosti, která nemá jinou možnost než se spolehnout sama na sebe a od nikoho nečekat žádnou pomoc. I ženy měly v tomto příběhu silné postavení jako nepochybně důležitý "tmel" rodiny.

Ivaksa
17.09.2013 5 z 5

Od té doby co knihu znám,chápu rozdíl mezi poctivým podnikáním a sprostou spekulací,která jde doslova přes mrtvoly.V knize prožíváme strasti rodiny,která se přes všechnu krizi a rány osudu snaží držet pevně pohromadě v dobrém i zlém i v nejhorším.Velmi poučná,jedna z těch,které bych rozhodně doporučila jako povinnou školní četbu.

džej
02.09.2013 4 z 5

Velmi smutné čtení o migraci obyvatel USA ve třicátých letech, o krizi ve společnosti z pohledu nemajetných lidí, o silném sociálním cítění ve vrstvách nejchudších... úžasně lidsky vykreslené charaktery postav.

Monnyska
15.08.2013 5 z 5

hodně silná kniha, trošku složitější, ale zanechala ve mně opravdu velký kus :) strašný pocit, že se tohle někdy dělo :) doporučuji všem, aby si lidé uvědomili, že všechno závisí jen na penězích - společně to přece můžeme změnit :)

Veve131
14.07.2013

Kniha se mi velmi líbila. Všem doporučuji přečíst.