Hrst prachu
Evelyn Waugh
První polovina románu vynikajícího anglického satirika Evelyna Waugha je příběh nezdařeného manželství dvou lidí z vyšší společenské vrstvy v Anglii třicátých let. Tonyho Lasta a jeho ženy Brendy, kteří se po tragické smrti dítěte rozcházejí. Brenda nudící se na starém rodinném sídle, kde den po dni plyne stále stejně, nechápe Tonyho, jemuž tento život plně vyhovuje a který má jediný sen: zvelebit zděděný zámek. Zaskočený a znechucený Tony nerozumí Brandinu jednání, neboť ji miluje a zvykl si jí důvěřovat. Evelyn Waugh však není moralista a každý patos je mu cizí, nevyslovuje morální soudy, i nejtragičtější jeho knihy jsou skvělé entertainments – v druhé polovině láme vážný vážný příběh v grotesku. Tony se po rochodu s Brendou zúčastní výzkumné výpravy do Brazilie a po jejím ztroskotání končí jako zajatec negramotného pana Todda, napůl indiána žijícího v pralese u Amazonky, jemuž musí denně předčítat z Dickensových románů, zanechaných tu Toddovým dávno již mrtvým otcem.... celý text
Literatura světová Historické romány
Vydáno: 1976 , VyšehradOriginální název:
A Handful of Dust, 1934
více info...
Přidat komentář
Lehce komický příběh z prostředí anglické vyšší třídy, kdy sledujeme jejich osobní vztahy. Velká část děje se odehrává v Anglii, kde se řeší spíše milostné zápletky, načež se postava Tonyho vydává do Ameriky, respektive do Brazílie, kde se střetává s původními obyvateli a dostává se do několika absurdních situací. Je to jedna z těch knih, kterou přečtete během jednoho dne a pamatujte: Všichni milují Johna Beavera.
No já nevím. Mám poněkud smíšené pocity a kdyby šly dávat půlhvězdičky, dám 3,5. Číst se kniha dala, to ano, někde zhruba ve druhé polovině jsem dokonce měla dojem, že je to i trochu napínavé.... ale to je asi tak vše. Anotace slibuje tragikomedii, satiru až grotesku. Tak asi dvakrát jsem se trochu zasmála, ale do satiry to má daleko. První dvě čtvrtiny jsou v podstatě o ničem. Brenda, kterou má čtenář nejspíš litovat a stát na její straně, mi lezla na nervy a po celou dobu jsem se nemohla ubránit pocitu, že je úplně "blbá" Přiznávám, že toho o životě anglické smetánky 30. let mnoho nevím, ale některé momenty mi připadaly nesmyslné. A i konec byl docela divný. Jako oddechovka to ale jde.
Kniha začíná otázkou, takže pro mne je slněním posledního zbývajícího bodu výzvy 2017.
Štítky knihy
anglická literaturaAutorovy další knížky
1994 | Návrat na Brideshead |
1996 | Drazí zesnulí |
1971 | Sestup a pád |
1982 | Helena |
1976 | Hrst prachu |
Waugh píše úplně filmově, záběry, dialogy, střihy. Forma příběhu je taková lehkonohá, jako by autor vůbec nepotřeboval na čtenáře tlačit, nechat na něj pořádně dolehnout krutosti, kterých je tu - jako důsledek vypjaté světskosti - plno. Na mě to fungovalo, WTF momenty, které se vlastně neřeší, objevují se "mezi řečí" a hned zase zaplouvají, ale o to drtivější dojem po dočtení, když se z toho kolotoče vynoříte.
Svižné a odlehčené čtení, pod povrchem zásadně smutné. 3,5 hvězdičky.