Hry o život (trilógia)

Hry o život (trilógia)
https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/112717/bmid_hry-o-zivot-trilogia-hpV-112717.jpg 5 2167 2167

Na troskách bývalej Severnej Ameriky vyrástol Panem, ovládaný bohatým Sídlom, ktoré obklopuje dvanásť podrobených obvodov. Nenávidené Sídlo vládne železnou päsťou. Raz do roka povolá z každého obvodu chlapca a dievča do hier o život, aby pobavili televíznych divákov skutočným bojom na život a na smrť. Medzi nimi sa dobrovoľne ocitne šestnásťročná Katniss Everdeenová, odhodlaná za každú cenu prežiť. Aj víťazstvo však môže mať trpkú príchuť, oslavné turné po jednotlivých obvodoch sa zmení na krutú skúšku ohňom. Symbolom odporu proti Sídlu sa stáva drozdajka, vtáčik, ktorého nosí Katniss na hrudi v podobe zlatej brošne. Obe znepriatelené strany ju preto vnímajú ako živý symbol rebélie a zamýšľajú využiť ju v mocenskom súboji. Okrem toho sa Katniss až zúfalo nevyzná vo vlastných citoch, najradšej by sa rozdvojila, lebo vie, že obaja jej nápadníci, Peeta aj Gale, by si jej lásku zaslúžili... Hry o život sú trilógiou plnou napätia, zákulisných intríg, ale aj lásky. Hoci sa dej odohráva v budúcnosti, stále ide o odveký zápas dobra proti zlu.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Ikar (SK)

The Hunger Games / Catching Fire / Mockingjay

Kari15
28.07.2014 5 z 5

Moc dobrá série s trochu pokulhávajícím posledním dílem :). Určitě to za ty peníze stojí! Podle mě dobrý nápad a zpracování také.

petrra
26.07.2014 5 z 5

Dlouho jsem si to chtěla přečíst a teď jsem si konečně udělala radost - knížku koupila a jedním dechem přečetla. .. už dlouho se mi nestalo, že bych obětovala vzácný spánek a četla a četla a četla, nakonec i ve dne při každém kojení dcery, protoze jsem strašně potřebovala vědět, jak to dopadne. Docela se těším, az si to přečtu znovu a v klidu:-) - nehnana zvědavostí. Občas me docela mrazilo... a do teď to nemohu vyhnat z hlavy a přestat na to myslet. .. Můj hrdina? - jednoznačně Peeta ;-) Jdu to zkusit strávit a možná skouknu i filmy. Závěrem? - doporučuji přečíst:-)

termit
17.07.2014 odpad!

Já tyhle zabíjecí vraždící knihy nesnáším.Taky mi to připadne jako nějaká úchylka,
když je někdo úplně blbej do zabíjení lidí.
Nechci být kritická, ale nelíbilo se mi to. Fakt ne, četla jsem stokrát lepší
knihy.

paja0903
16.07.2014

Hunger Games - o těchto knihách jsem se dozvěděla samozřejmě až po shlédnutí prvního filmu a hned jsem si musela jít koupit všechny díly.
První díl a druhý díl mě hrozně moc bavili tak, že jsem úplně ztratila pojem o čase a kdyby mě zbytečně rodiče nevolali k večeři jsem si jistá, že by byli oba díly předčteny ze jeden den. U posledního dílu jsem byla spíše zklamaná a musím uznat, že mě vůbec nebavil. Nebavili mě tu nudné pasáže, kde byly jen stránky o Katniss jak je psychicky nemocná atd. Tuhle třetí knihu si ani moc nevybavuji jak mě nebavila.
Též musím uznat, že jsem vůbec nechápala lásku mezi Peetou a Katniss - nevěřila jsem jim to, že jsou do sebe zamilovaný - ale rozumím jí, když neměla ani pro jednoho city ale později pochopila, že Peeta je ten "praví"

Amandaa
11.07.2014

Kniha nebyla špatná, pěkně se četla, ale na můj vkus byla příliš brutální.

ph-m4367
08.07.2014

Musím říct že tato kniha byla dobrá. Četla jsem si komenty některých lidí tady a zjistila jsem však že to co se jim líbilo na této knize byl originální nápad. Nerada zklamu čtenáře této knihy kteří si ji tak oblíbíli ale existuje japonský film jménem Battle Royale natočený podle stejnojmeného románu který byl napsán spisovatelem Koushun Takami roku 1999. Příběh je velmi podobný Hunger Games...V budoucnosti, Japonská vláda zadrží skupinu studentů devátého ročníku a přinutí je se navzájem pozabíjet pod jménem revoluční hry ''Battle Royale''. Smí zůstat pouze jediný přeživší a studenti mají tři dny aby se mohli pozabíjet jinak budou všichni zastřeleni.. Neříkám že autorka okopírovala celý příběh jenom si myslím že příběh není tak originální.Myslím si že důvod proč je kniha tak prodávaná je díky způsobu kterým autorka knihu napsala a samozřejmě milostnému trojúhelníku.

LittleMonste
02.07.2014 4 z 5

Je to skvěle propracovaná série o dystopickém světě. Nechybí nic - akce, láska, nenávist, napětí...každý si najde něco, čeho se bude držet od první do poslední stránky. Co se týče postav oblíbil jsem si hlavně "ty v ústraní" jako je např. Finnick, Johanna, Cetkie. Není co dodat, možná jen to, že kdybych byl v kůži Katniss, tak se nikdy nevydám za zdi léčebny a nechám se ovládat vlnami morfionu a sladkého zapomnění.
Hodnocení - 80%
Přečteno - 1x

Peacock
19.06.2014 2 z 5

Těšila jsem se, slyšela jsem zvěsti o geniální knize, která nejde odložit. Filmy jsem nechala ladem, protože jsem si chtěla nejprve přečíst knihu - koupila jsem si tu velkou, černou s planoucím holografickým Reprodrozdem a hned jsem se začetla.

Mé očekávání mě hnalo dál a já ty slova hltala. Mám ráda příběhy tohoto typu a musím opravdu uznat, že námět, má OHROMNÝ POTENCIÁL. Dnes po dočtení mi to ale nestačí, myslím že s ním autorka měla pracovat lépe. Mrzí mě, že z koncepce světa po zániku dnešní struktury a hodnot, Panemem rozděleném na 12 rozdílných Krajů, hladu, chudobě, utrpení a jedné dívčí hrdince, nevytěžila VÍC.
Zkrátka hrdince jsem fandila, ale nikdy jsem se do ní nevžila. Připadala mi neuvěřitelně hloupá. Ano hloupá. Kolikrát jsem měla dojem že je to opravdu slepice, která po letech jen pláče po tatínkovi, z malicherných důvodů s lidmi zachází necitlivě. Byla příliš zahleděná do sebe a svých většinou mylných pocitů a dojmů, nepříliš bystré uvažování a nedostatek empatie se projevovaly na každé straně. Vím že se jedná o 16-17 letou hrdinku, ale proboha to myšlení???? v jedné chvíli se chce nechat zamordovat a chránit člověka kterého tvrdí že nemiluje, pak že s ním nechce být, pak se pro něj obětuje, pak chce utéct, pak se obětovat pro ostatní? Jsem přesvědčená že takovýhle bordel v hlavě nemá ani běžná 16 letá holka. Nemůžu si pomoct, ale dost dobře mi to zabraňovalo s ní soucítit. Nevěděla co chce, celou knihu se jen potácela od jedné stupidní úvaze k druhé. Neuvěřitelně sebestředná, asi tak bych ji popsala, a to to byla v podstatě jediná postava u níž jsem mohli nahlédnout do jejího myšlení. Postavy byly ploché a nijak zvlášť důležité, protože byl hlavní neustále se měnící roj myšlenek z pohledu Katniss. Čtvrtina knihy popisuje kosmetické úpravy, make-up, česání, koupele, sprchu, a výběr šatů...není to málo? Zato celkem stroze popisuje všechno ostatní, včetně smrti blízkých a přátel....nebo i Snowa, kterému jde celou dobu po krku-dvě věty stačily.
Kde je to VELKÉ FINÁLE?
Kromě toho, že z tak perfektního nápadu, se stal nešťastný milostný trojúhelník za válečné situace, rádoby statečnou hrdinkou jež milují davy a která si není schopna ani uvědomit svůj vlastní význam, stal obyčejný béčkový román jako čtení pro 12 leté slečny, mě i mrzí skromná slovní zásoba, nebarvitost vyprávění, ploché postavy a gramaticky špatné tvary některých slov.

Jsem zkrátka zklamaná. Kdybych nedoufala v zajímavější konec, který na rozdíl od originálu nevyzní jako "už se mi nechce dál psát, nemá to pointu, není to promyšlené, ukončené ale ať už to mám konečně z krku" vůbec bych nečetla dál.

Pemca
29.05.2014 5 z 5

naprosto úžasná kniha, respetivě knihy, trilogie, první dvě knihy jsem přečetla snad bez přestávky a nešla jsem kvůli tomu spát, s třetím dílem jsem se však loudala, protože jsem nechtěla, aby to skončilo. Je to určitě k zamyšlení a rozhodně doporučuji

lea6493
28.05.2014 5 z 5

Prvně jsem viděla film a na základě něho jsem se rozhodla, že zkusím i knížky, protože mě příběh upoutal a zajímalo mě co bude dále. Knihy nezklamaly - četla jsem jedním dechem, každou volnou chvilku. Četlo se dobře a snadno. Určitě se někdy k trilogii vrátím. Doporučuji

Marki87
26.05.2014 5 z 5

Dala bych 6 hvězd, kdyby to šlo. Už dlouho jsem nečetla tak úžasnou knihu, kvůli které jsem ani nešla spát, protože bych bez vědomí, jak to dopadne, neusnula. A když jsem to nad ránem dočetla stejně jsem několik dalších nocí skoro oka nezamhouřila a pořád o tom musela přemýšlet. Není to jen tak nějaká akční kniha pro mládež, ale velmi poutavě zpracované orwellovské téma a nutí k zamyšlení nad společností, člověkem a sebou samým.

Ovšem autorka má u mě významné MÍNUS, protože nechápu, jak mohla stvořit jednu z nejúžasnějších, nejkladnějších a nejsympatičtějších literárních postav vůbec a pak ji nechat tak strašně trpět? To se Peeta fakt nezasloužil a po celou doby četby jsem z toho byla hluboce rozladěná a jsem i po dočtení. I ten relativní happy end má dost hořkou pachuť.

Nelda
10.05.2014 5 z 5

Další velmi povedená série! Absolutně miluji Katniss, ale nikdy bych nechtěla být v její kůži. Všechno co si musely vytrpět hlavní postavy.. Klobouk dolů. Konec hodně psycho a hezky jsem si poplakala. Myslím že filmové zpracování je úžasné. Naprosto doporučuji jak knihy tak filmy! Obálky u všech typů vydání naprosto krásné a jsem hrdá, že se jimi můžu pyšnit ve své knihovničce. Super originální námět, 100 procent napětí a nechybí ani slast z akčních scén. Byla jsem tím naprosto pohlcená. Kniha mě i donutila zamyslet se a překopat si hodnoty. Zaslouží si více než je 5* :))

martina.nd
26.04.2014 5 z 5

Naprosto skvělá knížka.. I když to není můj žánr, zaujal mě film. Chtěla jsem vědět jak to celé dopadne a tak jsem sáhla po knize. Rozhodně to předčilo mé očekávání. Podle komentářů jsem se třetí části bála, ale můžu říct, že podle mého je 1. a poslední díl nejlepší. Kdyby to bylo zase celé o aréně, nebylo by to ono. Takže doporučuji..

RosMeggie
26.04.2014 5 z 5

Boží kniha, čtivá, originální, nevím co víc ještě říct snad jen to, že ji vřele doporučuji... :D

S láskou

Rose

bibi.r
23.04.2014 5 z 5

Wauw... Asi nedokážu přesně vypsat, jak moc mě celá série okouzlila a proto sérii jako celku dávám 5 hvězdiček.
Teď trochu podrobněji (bacha obsahuje Spoilery).

Musím se přiznat, že jako první jsem viděla filmy (první i druhý díl), takže při čtení prvních dvou knih mě vlastně nic moc nepřekvapilo, protože co se hlavní linie příběhu týče, tak film dost dobře kopíruje knihu. V některých pasážích dokonce úplně doslovně, jindy zas něco nakousne a pochopíte to až když čtete knihu.

Co mě na první knize dost mrzelo bylo, že nebyly rozkresleno víc postav. Tak nějak jsem očekávala, že to co logicky ve filmu nebylo (protože tam na to nebyl prostor), tak v knize to bude. Že se podrobněji seznámíme s ostatními splátci, nebo aspoň s většinou, přece jen to bylo mnoho postav a spousta z nich zemřela dost brzy. Ale klidně jim autorka mohla dát ještě trošku víc prostoru.
Taky mě zaskočil překlad Hurikánova/Galeova jména. Myslím, že to klidně mohli nechat v angličtině. Znělo to totiž fakt trochu divně.
Jinak k příběhu nemám výhrady.

U druhé knihy mě štvalo totéž. Bylo tam tolik zajímavých postav, ale nebyly úplně dokresleny (Zrnka, Diod, Dratkie, Kašmíra, Zlatoň a ostatní plátci). To přece byly velmi důležité postavy příběhu.
To že si Katniss pořád nemohla vybrat mezi Peetou a Hurikánem mi nějak nevadilo. No co, normální zmatek každé ženské. A je úplně jedno kolik jí je let. Já jsem starší a stejně furt nevím co nebo koho chci. Aspoň nebyla tak ufňáganá jako Bella ze Stmívání.

Třetí kniha pro mě měla ono kouzlo neznámého, o které jsem se u předchozích dvou dílů sama připravila, když jsem jako první viděla filmy.
Ačkoli mi všichni tvrdí, že třetí díl byl nejslabší, mně osobně se líbil nejvíc. Snad právě kvůli tomu kouzlu.
Začátek se mi líbil tím, že mi přišel jaksi psychologičtější. Katniss přemýšlela nad tím, co se stalo, co udělala ona a co má vlastně dělat dál. Hodně jsem si oblíbila Finnicka, protože on ji chápal a nic po ní nechtěl. Ostatní tak nějak pořád naléhali, ale on ne. Spojoval je ten boj o přežití. Jistě ostatní šli taky do války a na smrt, ale bylo to jejich svobodné rozhodnutí. Oni dva nemohli nijak rozhodnout, že půjdou či nepůjdou zabíjet a to je spojovalo, ona absence vlastního rozhodnutí.
Když se na scéně objevil Peeta, tak mě to fakt dostalo, protože je to můj oblíbenec a hrozně jsem si přála aby se uzdravil. Autorka mu dala opravdu krásnou osobnost a duši, a takových lidí je na našem světě opravdu hodně málo. Vlastně i když mám kolem sebe spoustu báječných lidí, tak někoho jako je on, jsem ještě nepotkala.
Část, které říkám „putování Kapitolem“ se mi oproti tomu vlastně vůbec nelíbila. Ty pasti byly neskutečné a mnohdy mi přišly naprosto přehnané. A ti mutové? Bože co to je? Kombinace člověka, plaza a ještě čehosi. To už je fakt moc. A absolutně mě autorka naštvala, když zabila mého druhého oblíbence Finnicka. Jak mohla? Proboha, jak mohla? Pořád jsem se s tím nesrovnala.
Oproti tomu, že zabila Prim jsem sice obrečela, ale až tak mě to nepřekvapilo. Vlastně mi to přišlo tak nějak „správné“. Ten kvůli němuž to vše začalo, prostě umírá a je čas na ony pochybnosti, jestli to vůbec stálo za to.
A to koho Katniss zastřelila šípem nebylo vlastně také žádné překvapení, prezidentka spolu s Peetou patřila mezi mé hlavní kandidáty. Snow už jednoznačně umíral sám od sebe, tak proč na něj plýtvat šípem.
Závěrečné Katnissino „uzdravování„ mi přišlo docela dost reálné, i když ve skutečnosti by to možná až tak „jednoduché“ asi nebylo. To že si nakonec vybrala Peetu, byl už jen bonbónek nakonec, protože on se k ní hodil mnohem víc než Hurikán. Mnohem víc jí rozuměl.
A taky mám ráda šťastné konce :). Na film, který přijde do kin jsem samozřejmě moc zvědavá.

PS: Co mi teda ještě u všech knih chybělo, byla nakreslená mapa Panemu. Myslím, že autorka si ji pro své spisovatelské účely určitě taky nakreslila, takže je škoda, že nebyla v knize.

Nikolieta
10.04.2014 4 z 5

Z počátku jsem se trochu bála toho, že z hlavní postavy bude nepřemožitelný dobyvatel, který zachrání celý svět a navždy zůstane nejsilnější osobností celého lidstva. Naštěstí k tomu nedošlo. Jsem moc ráda za vznik tak fantastického díla, jakým jsou Hunger Games. Je to příběh o lidské nenasytnosti, krutosti, sobeckosti, vypočítavosti, ale i o odvaze, touze a lásce ve všech podobách, jakou může mít. Kéž by jí lidé četli a uvědomovali si, že se kniha může velmi dobře stát skutečností.
Co se týká stylu psaní, tak na můj vkus jsou některé pasáže příliš rozvleklé a popisné. Je to ale jediná výtka, jinak celé dílo moc chválím a doporučuji ho nejen pozorně číst, ale přemýšlet o tom.

kristynakris
06.04.2014

Patří k mým nejoblíbenějším příběhům. Nebo spíše na plné čáře u mě vede a jsem schopna ji číst neustále dokola a příběh Panemu, Capitolu, Krajů a všech postav mě nikdy nepřestane fascinovat a znovu a znovu ohromovat. Trilogii jsem četla několikrát a vždy jsem objevila něco zajímavého co předtím ne. Úžasné dílo.

Rezkaaa
05.04.2014 5 z 5

Výborná trilogie, naprosto jsem ji hltala a četla jsem ji i ve vyučování pod lavicí.
Úplně mně uchvátila a všechny okamžiky jsem prožívala s hrdiny příběhu. Konec mně trochu překvapil a s poslední větou se v hlavě vynořilo milion otazníků a jeden vykřičník: "Ta knížka přece nemůže skončit!"

Je to vynikající a velmi čtivá série a všem ji moc doporučuji!

Magdalene
29.03.2014

Poté, co v kinech proběhla premiéra Vražedné pomsty, se zase začalo mluvit o celé sérii. Do premiéry jsem ani nevěděla, že něco takového vůbec existuje. Když ale vypuklo šílenství, chtěla jsem se také zapojit. Ale aby to stálo zato, tak jsem si nejdřív přečetla všechny knihy a pak teprve jsem se chtěla kouknout na film. Knihy jsou opravdu chtylavé a všechny jsem přečetla do tří dnů. První díl byl nejlepší a nejchytlavější a dalo se v něm nejlépe vyznat. Druhý díl byl náročnější na pochopení, ale přesto jsem ho přečetla za den. Poslední díl byl opravdu hodně náročný a často jsem se v něm ztrácela a nevěděla jsem co a jak. Navíc mi přišlo smutné a zbytečné nechat zemřít Prim a Finnicka. Finnick byl jedna z mála jejích přátel, kterým mohla věřit a kvůli Prim se všechno takhle semlelo. Kdyby se neobětovala, tak by to vyšlo cca. na polovinu prvního dílu. Ale to prostě ke knížkám patří. Jinak je ale celá série naprosto boží a je to jedna z mála knih, které mě opravdu chytly.

Roselunda 1928
25.03.2014 5 z 5

To bylo...... super, napínavé, originální, bylo tam love story :-).......no, trochu mi to připomínalo Divergenci a spol., to je pravda (a Divergence se mi zdá o malililililililililinko lepší ) ale prostě výtečné dílo.
Ačkoli se mi to někde zdálo poněkud chaotické.
Taky se mi nelíbí, co autorka provedla s Peetou, potom jsem ho už nevnímala jako toho Peetu z prvního dílu, stejně jako Rena z Tygrova prokletí .......a spousta dalších věcí, ale to u knih prostě je, a hromada super chvil strávených u této knihy je prostě nezapomenutelná......jedna z mých 3 nej trilogií!!!!!