Hubbleovy stíny
Jeff Kanipe
Pátrání po galaxiích na okraji času. Kniha se zabývá úspěchy Hubbleova vesmírného dalekohledu a je orientována zejména na oblast kosmologie. Texty jsou psány formou vědeckých povídek, téměř „detektivních“ příběhů, věnovaných vždy jedné zajímavé oblasti. 1. vydání
Literatura naučná Vesmír
Vydáno: 2009 , Mladá frontaOriginální název:
Chasing Hubble's Shadows: The Search for Galaxies at the Edge of Time, 2006
více info...
Přidat komentář
Kniha bola inšpirovaná Hubbleovým vesmírnym teleskopom. Ale nie je zďaleka iba o ňom. Autor sa venuje rôznym zaujímavým a a málo prebádaným problémom, ktorým sa iné knihy o vesmíre venujú naprosto okrajovo. Príkladom môže byť mladý vesmír v čase, keď sa v ňom formovali galaxie. Práve proces utvárania a evolúcie galaxií je i v dnešnej dobe málo prebádaný a je v ňom veľa nejasností. Práve tu sa autor snaží trošku poodtiahnuť oponu vesmírnej hmly a naznačiť, ako sa vesmír vlastne dostal do svojho dnešného stavu. V tom má nedoceniteľnú úlohu Hubbleov teleskop a jeho snímky hlbokého a ultrahlbokého vesmírneho poľa, na ktorom pozorujeme galaxie v čase ich detského veku.
Mimochodom kniha mi niekoľko rokov ležala na poličke a priznám sa, že som po nej siahol skôr z núdze, lebo sa mi minuli iné- zaujímavejšie tituly. Rozhodne však nesklamala, naopak príjemne prekvapila práve svojou neotrelou témou- ostatne o Veľkom tresku či teórii strún píše každý druhý fyzik či vedecký novinár. A pritom som netušil, že zrovna zajtra bude mať vesmírny ďalekohľad jubileum- neuveriteľných 30 rokov!
Štítky knihy
vesmír kosmologie (vznik, vývoj, zánik vesmíru) galaxie
Autorovy další knížky
2009 | Hubbleovy stíny |
2023 | Ostrov v plamenech: Neobyčejný příběh Laki, sopky, která v 18. století zatáhla nebe nad Evropou |
Hubblovy stíny jsou jednou z řady knih, které popularizují vědu a to zejména fyziku a astronomii. Z názvu si dovodíte, že se jedná zejména o objevy související s Hubblovým vesmírným teleskopem.
Tato kniha má na DB knih nižší hodnocení a já se domnívám, že zcela oprávněně. Chybí jí totiž jasná struktura a navíc pokud neznáte některé pojmy a nemáte načteno, tak vám to autor moc neusnadní. Přišlo mi, že moc nevysvětluje a spíše skrytě předpokládá, že máte základní vědomosti z atrofyziky a kosmologie.
Dalším objektivním nedostatkem je rok vydání 2009. Dnes jsme přece jenom o 13 let dál. Stojíme na prahu Webbova vesmírného dalekohledu a podle mého názoru dává mnohem větší smysl, počkat si 2-3 roky a přečíst si obdobně zaměřenou knihu založenou na poznatcích z tohoto nového dalekohledu.