Hudba pro chameleóny
Truman Capote
Hudba pro chameleony (1980) je autorovou poslední, neprávem opomíjenou povídkovou sbírkou; obsahuje krátké prózy včetně nového pokusu o detektivní novelu faktu (povídka Ručně vyřezávané rakvičky) a rovněž osobní vzpomínky na některé Capoteho přátele. Z těchto povídkových črt vyniká zvláště próza Krásné dítě, vzpomínka na idol amerického filmu padesátých let Marilyn Monroe, kterou Capote ukazuje v ne právě lichotivém, ale o to pravdivějším a jímavějším světle. V edici bilingua vyšla loni ve dvojjazyčné verzi povídka Snídaně u Tiffanyho. Pro pokročilé.... celý text
Literatura světová Povídky
Vydáno: 2006 , GaramondOriginální název:
Music for Chameleons, 1980
více info...
Přidat komentář
Bohužel jsem nedávno viděl film Capote z roku 2005, který mě dost negativně ovlivnil v pohledu na život spisovatele. Mnohdy je totiž lepší některé věci nevědět. Každopádně hned první povídka byla ještě pod "vlivem", ale s dalšími už jsem byl lépe sžitý a dokázal si je vychutnávat. Capote je opravdu velmi dobrý spisovatel a tato různorodá sbírka jeho krátkých prací to jen dokazuje. 80%, 13. 9. 2020.
Truman s Marylin po pohřbu nemají chybu! Takhle od “huby” to dovede pustit do éteru jenom on! Ke knížce se rád vrátím, je taková ...americká.
Čteno znovu po čtyřech letech a líbilo ještě víc než napoprvé. Už titulní povídka Hudba pro chameleóny mi pro svou atmosféru zůstane navždy v hlavě, kdo by nechtěl pít mátový čaj ochucený absintem na terase starobylé vily…
Skvělé, syrové povídky, plné dekadence a nádechu "staré" Ameriky. Až na extrémně nevýraznou (naštěstí jen třístránkovou) povídku Mr. Jones je vše maximálně čtivé a kniha se dá přečíst za půl dne.
Atmosféru knihy tvoří zajímavé charaktery, všudypřítomný alkohol a autorovy vyjadřovací schopnosti, kdy neváhá chvílemi psát vulgárně. Na trhu existuje i dvojjazyčné vydání, které doporučuji, protože Capoteho angličtina není složitá a je logická.
Je to sbírka povídek, kratších i delších, z nichž některé jsem slupnul hned a s jinými jsem se trápil po mnoho večerů. Capote je v tomhle hrozně nepředvídatelný a kvalita jeho tvorby je hrozně rozporuplná. Rozhovory (např. s Marilyn Monroe) mi přišly asi zajímavější než povídky/příběhy. Ručně vyřezávané rakvičky mají výborný start, atmosféru, ale v polovině to přestane být zajímavé, jako by autor ztratil dech. Na druhou stranu ta povídka o paní a kočkách v mrazáku měla výborný závěr a pointu, ale to před tím tak zajímavé nebylo. Jak říkám, rozporuplné...
Obálka s obrazem od Ivany Lomové je ale skvělá.
Vynikající. Kniha se čte sama. Za dva dny nebylo co řešit. Pokud nemáte co na práci, za půl dne...
Štítky knihy
Marilyn Monroe, 1926-1962 americké povídky
Část díla
- Hudba pro chameleóny
- Jeden den v práci
- Jedno s druhým
- Krásné dítě / Překrásné děcko 1980
- Lampa za oknem
Autorovy další knížky
2006 | Chladnokrevně |
2019 | Snídaně u Tiffanyho |
1965 | Luční harfa |
2001 | Jiné hlasy, jiné pokoje |
1992 | Ručně vyřezávané rakvičky |
Knihy Trumana Capoteho mám ráda, Chladnokrevně považuji za geniální knihu a jeho Luční harfa je nádhernou ozdobou Jižanské literatury.
.
Na Hudbu pro chameleony mě navedl rozhovor s překladatelkou Hanou Ulmannovou ohledně překladu Ručně vyřazávaných rakviček, které jsou součástí tohoto souboru (ovšem v překladu Martina Svobody). Povídková sbírka Hudba pro chameleony je posledním Capoteho dílem, které připravil k vydání a sestává se z šesti povídek, jedné novely a tzv. konverzačních portrétů.
.
Ručně vyřezávané rakvičky: Pravdivý popis jednoho amerického zločinu svým námětem připomíná právě Chladnokrevně. Série vražd, kterým předchází doručování vyřezávaných rakviček s fotografií příští oběti je napínavou novelou o nedostižnosti zla a nejsilnější částí souboru. Povídky jsou také skvělé, ať už samotná Hudba pro chameleony o excentrické aristokratce na Martiniku nebo třeba Oslnivá záře o jižanské zaříkávačce. Konverzační portréty už jsou kolísavé, Capote se tady trochu chvástá a pomlouvá, ale také vám odhalí spoustu svých oblíbených literátů (Henry James, Willa Catherová, E.M.Forster, Faulkner, Fitzgerald, Hawthorne, Blixenová), což mě přivedlo na spoustu dalších knižních tipů. Součástí konverzačních portrétů je i zachycení jednoho pohřbu v doprovodu Marylin Monroe či setkání s Willou Carther. Vcelku zábavný je i rozhovor sama se sebou. S tímhle Capoteho pel-melem se zkrátka nebudete nudit.