Hurvínkovy večerníčky pro kluky i pro holčičky
Vladimír Straka
Příběhy Hurvínka, Máničky, Spejbla, bábinky a psa Žeryka.
Přidat komentář
Bohužel, tohle se nepovedlo. Ani malého to nebaví a to Hurvínka miluje. Souhlasím s uživatelem Y2T.
První 3 kapitoly jsou vynikající a dal bych za ně klidně i 5 hvězdiček. Výborně vygradovaná hra se slovy blížící se směsici frašky a absurdního dramatu. Pak se ale styl náhle zcela změní, a jde o celkem unylé povídání, které je spíše jen místy úsměvné, ale rozhodně se člověk už za břicho nepopadá. Navíc má být evidentně výchovné, takže se děti dozvědí co dělat při nálezu nevybuchlé munice, že mají sbírat lesní byliny do výkupu, že nemají rozdělávat oheň v lese, že nemají pít na třešně vodu atd. Dojde i na dobové reálie jako je soudruh příslušník VB.
Řada věcí tam také dost logicky nesedí - už jen to, že odjedou na prázdniny do hotelu, jsou tam skoro celé prázdniny - kdo si to mohl dovolit v ČSSR? Přitom řada příběhů do toho moc nesedí - kdo by třeba na hotelovém pokoji nakládal utopence s cibulí? Hodně je to poznat na příhodě z konce knihy, kde Hurvínek jí třešně, ale hned v další kapitole je babí léto a následně konec prázdnin. Přitom třešně jsou v červnu, babí léto až v září a konec prázdnin už v srpnu.
A také mi dost nesedla předmluva, kde se mluví o tom, jak je Spejbl hloupá karikatura maloměšťáka, co se do všeho plete. Přišla mi nadbytečná a přehnaně politicky aktivní.
Po prvních 3 kapitolách jsem se do Houbohled za Máničkou upřímně těšil, ale má očekávání zůstala dosti nenaplněna.
Jestli mě v dětství bavil nějaký loutkový večerníček, tak to byl jednoznačně Hurvínek. I knihu jsem měla velmi ráda a dodnes má své místo v knihovně. Ty vtipné příběhy a dokonalé hlásky obzvlášť z paměti ani po letech prostě nevymizí. :)
tak tohle je naprostá klasika dětských večerníčků, snad neznám člověka, kdo by tyhle figurky neměl rád
V dětství přečteno několikrát, obvykle v posteli s teplotou a vždycky znovu jsem se u toho smála a zlepšila si náladu. Teď ale děti čtou víc fantasy a tohle už jim asi tolik neříká.
Autorovy další knížky
1960 | Šest podezřelých |
1986 | Hurvínkovy večerníčky pro kluky i pro holčičky |
1984 | Hurvínek hlavou rodiny |
1975 | Mlčeti smrt |
1970 | Grangiňol |
Tak na tuto knížečku jsem narazil náhodou a byl jsem velmi mile překvapen. Nejedná se ve skutečnosti o klasické příběhy večerníčků. Jde o navazující povídky z prázdnin, které Hurvajs prožívá s taťuldou, bábinkou, Máničkou a Žerykem v hotelu v přírodě. Moc pěkné!!