Husitské revoluční hnutí
Josef Macek
Přehledné populární vylíčení prvního čes. revolučního výbuchu proti feudalismu, k němuž vedly na poč. 15. stol. neustále se zostřující třídní rozpory za všeobecné krize feudalismu. 204 stran, 14 obrazových příloh, 4 mapky
Přidat komentář
U této knihy jsem se hodně nasmála. Vyšla v padesátých letech a je tak poplatná režimu - Macek dokázal skloubit marxismus-leninismus s ideály husitského hnutí 15. století. Kupříkladu větě, že se husité museli bránit křižákům z Wall Streetu se směju ještě teď. Kniha značně pokrucuje fakta o husitství, tak aby byly použitelné pro účely režimu (kupříkladu uvádí jako hlavní cíl husitského hnutí sociální rovnost a mlčí o náboženských motivech, které byly vskutku prvořadější). Jinak ale vtipné čtení na nedělní odpoledne.
Z jedné strany je marx-leninský pohled na danou tématiku samozřejmě mírně propagandistický a zavádějící (kniha vyšla počátkem 50. let 20. století, tedy v tuhém stalinismu), na druhou stranu to způsobuje, že je husitství probíráno i z té sociální, třídní, chudinské stránky a ne jen jako náboženské hnutí. Podrobnější studie, která po oddělení zrna (základních, tématických informací) od plev (stalinského propagandistického balastu) může být zajímavým a podnětným čtením.
Štítky knihy
husité revoluční hnutí husitství husitská teologie
Můj oblíbený autor s parádním vypravěčským stylem, tohle jsem však nedočetla a to jsem schopná přečíst kdejakou cizojazyčnou pitomost či návody k obsluhám praček. Na komunistickou dobu vzpomínám s láskou, o husitech čtu všechno... ale tenhle styl jsem nezvládla. Ze školy vím, jak to s panem Mackem dopadlo – pořád nadbíhal komunistům, až ho pro jistotu po lidské stránce naprosto odrovnali; v době čtení knihy jsem to netušila. Kniha komunisticko – propagandistickým stylem popisuje husitské revoluční hnutí. Už ta propaganda působí nevěrohodně, do historické literatury emoce nepatří. Možná to ještě někdy zkusím přelouskat kvůli tomu stylu, skončila jsem někde u začátku.