I v nemoci si buď přítelem
Radkin Honzák
Většina z nás se umí dobře postarat o své blízké, když mají problémy nebo zdravotní obtíže, zároveň se však v takové situaci neumí dobře postarat o sebe. Být sám sobě v nemoci přítelem neznamená, že bychom měli být sami sobě lékařem. Vyžaduje to však, abychom si dokázali správně poradit ve chvíli, kdy jsme na křižovatce cest, z nichž jedna vede do nemoci a druhá ke zdraví. Onemocnění jako psychická zátěž staví člověka před nové problémy a nutí ho přizpůsobit se novým požadavkům a někdy i velmi zvláštním a neočekávaným podmínkám. Autor této populárně naučné publikace se zabývá řadou otázek s tím souvisejících: Co se děje s člověkem, když onemocní? Jaké má pocity? Jak se vyrovnává se svým změněným stavem? Ke svému prospěchu, nebo ke své škodě? Jak se zachová, stane-li se nemoc chronickou? Jak se zachová, budou-li přetrvávat následky onemocnění? Jaké důsledky přináší nemoc pro jeho vztahy s nejbližším okolím, jaké pro profesionální kariéru?... celý text
Literatura česká Literatura naučná Zdravotnictví
Vydáno: 2021 , TémbrInterpreti: Martin Myšička
více info...
Přidat komentář
Čítal som aktualizovanú verziu, ktorá bola vydaná po 33 rokoch a je zároveň dôkazom, že myšlienky obsiahnuté v tejto knihe sú nadčasové a stále aktuálne. V skratke je to kniha o tom, ako psychika vplýva na naše zdravie a naopak, ako naše zdravie vplýva na psychiku. Nečakajte však žiadne konkrétne postupy na riešenie konkrétnych problémov. Skôr univerzálne rady a témy na zamyslenie. Táto kniha mi pomohla rozšíriť perspektívu a preto ju hodnotím ako jednu z najlepších “self-help” kníh aké som čítal.
Z mého pohledu je kniha spíše filozofickým pojednáním. A tudíž jsme se trochu nesešly. Ale je to ryze subjektivní hodnocení...
Knihu jsem využila pro svou seminárku o Rakovině v rodině. Zároveň v té době můj otec bojoval s touto nemocí... Bylo zajímavé si přečíst, jak lidé reagují, co by vlastně člověk neměl dělat a říkat, a přitom to považuje za nejvhodnější, a co by naopak měl říkat a jak by se měl chovat k nemocnému.
Autorovy další knížky
2014 | Všichni žijem' v blázinci |
2017 | Psychosomatická prvouka |
2018 | Čas psychopatů |
2013 | Jak žít a vyhnout se syndromu vyhoření |
2019 | Česko na křižovatce |
Čteno s novým vydáním. Knihy od pana doktora jsem již četla ale tahle byla velmi překvapivá. Skoro jako sedět s panem Honzákem na kávě. Líbilo se mi jak je kniha komplexní a velmi zajímavé názory ohledně psychosomatiky. Také i myšlenka toho "buďme rádi za tělesné příznaky právě oni nám znatelně ukazují že v těle nebo s tělem či myslí něco není ok"