Ikarové bez legend a bájí: Velký příběh o létání a dosud neznámé poválečné historii letectví ve světle archivu StB

Ikarové bez legend a bájí: Velký příběh o létání a dosud neznámé poválečné historii letectví ve světle archivu StB
https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/315215/bmid_ikarove-bez-legend-a-baji-velky-pri-TOk-315215.jpg 5 7 7

V osobním vyprávění pilota Oldřicha Doubka se jedinečným způsobem odráží historie československého letectví v období let 1925 až 1950. V době, kdy se létání považovalo za druh „šílenství“, patřil mezi „Ikary“, kteří se ve vojenském letectvu rozhodli věrně sloužit nové Československé republice. Působil u stíhacích i bombardovacích letek a jako jeden z mála pilotoval i čs. hydroplány v Boce Kotorské. Své letecké zkušenosti pak uplatnil ve firmě Baťa, kde létání za mlhy a nepříznivého počasí, bez přístrojů i rádia bylo každodenním riskem i ziskem firemních pilotů. V roce 1935 se mu splnil sen, když se stal teprve jedenáctým pilotem Československých státních aerolinií a na své konto si připsal moderní typy letadel včetně Savoie Marchetti 73. V letech nacistické okupace byl za odbojovou činnost několik měsíců vězněn. Aktivně se zapojil do poválečné obnovy Aerolinií. V roce 1947 vystupoval jako mluvčí stávky létajícího personálu, která svým rozsahem a důsledky neměla v historii civilního letectví v Evropě obdoby. V roce 1950 byl mezi desítkami těch, které komunistický režim ze dne na den zbavil možnosti létat a kvalifikovaným zaměstnancům nabídl alternativu dělnických profesí a občanské šikany. „Ikarové“ se zlomenými křídly nemohli dlouhá léta o svém osudu nahlas promluvit. Toto je příběh jednoho z nich.... celý text

Přidat komentář

Tclaw
01.02.2024 5 z 5

Další z knížek, která úplně "voní" leteckým benzínem. Velmi pěkně napsaný příběh, čte se hodně dobře. Nemám co vytknout.

Ony
09.02.2017 4 z 5

Letectví mě nijak zvlášť nezajímá a knihu jsem původně potřebovala jen prolétnout v rámci pracovních povinností. Oldřich Doubek byl však neobyčejně zdatný vypravěč. Chvílemi jsem se musela až smát, když jsem se přistihla, jak to hltám. Jsem i celkem zvědavá na nové a rozšířené vydání. Má sice méně vkusnou obálku, ale zatímco v roce 1988 kniha ještě končí v mlze tendenčního doslovu, Miroslav Jindra se snad podíval dál.