Ikony evoluce
Jonathan Wells
Ikony evoluce versus vědecké důkazy Konfrontace klasického pojetí evoluční teorie s vědeckými důkazy
Přidat komentář
Jsem už pamětník, a proto můžu dosvědčit, že to, co se Wellsovi podsouvá jako argumentační fauly, není pravda. Přesně o tom, co Wells označuje jako "ikony evoluce" (Haeckelova falšovaná embrya, údajný praotec ptáků archeopteryx, nesmyslné evoluční změny s tělíčkem ubohého prakoníka s prstíky etc.) jsme se ve škole učili. Byl jsem překvapen, že jsem se s těmito (doufám, že už definitivně vyvrácenými) entitami setkával ještě dlouhou po revoluci např. v knize Evoluce obralovců aj. Takže, ne, že ne... Hrátky se sobeckými geny a memetikou jsou už, zdá se, také za námi, takže, co nám ještě argumentačně zbývá v zoufalém popírání existence Stvořitele? Jedině Dawkinsův metafyzickými argumenty napěchovaný ateistický autobus. Buď tedy platí to nebo ono (MAKROEVOLUCE NEBO KREACE - samozřejmě včetně mikroevolučních změn, jako je například rozdělení populace afrických cihlid), obojí fungovat nikdy nebude, říká trefně evolucionista Douglas Futuyma.
Nedá mi aby som nereagoval na Gimliho. Pán Gimli musí byť silno veriaci, keď tak silno verí v evolučnú teóriu, ktorá je dokázaná empiricky, nie experimentálne. A pokiaľ číta knihy od stúpencov evolučnej teórie potom musí mať poriadne medzery vo vzdelaní, ak nevidí okaté rozpory, ktoré títo "vedci" sa snažia nahradiť ako že ináč klamstvami. Z Darwinovej teórie sa pomaly stáva ideológia a tvrdá viera, a nie veda. Stúpenci tejto teórie sa snažia za každú cenu vtesnať do jej myšlienok každý nápad. Prečo? Nie sú schopní vytvoriť novú teóriu. Prečo? Pretože život ako taký je oveľa komplikovanejší ako si myslíme a my sa ho snažíme vtesnať do jednoduchých teórii. Ale keďže nie je naporúdzi iná teória a aby "vedci" sa nedali pred verejnosťou zahanbiť, musia sa nejakej teórie držať. Aj silou a tvrdením, že evolúcia vytvorená Darwinom je pravdivá.
Narozdíl od Gimliho si myslím, že je usvědčující a přesvědčivá. U této knihy je třeba se ZAMYSLET a pořádně POPŘEMÝŠLET, ne pouze hodnotit podle toho, co jsme se biflovali od mala ve školách. Jak se vlastně můžou vědci nazývat vědci, když neustále mění svá stanoviska? Ostatně, který člověk má patent na pravdu?
Možná, že má Wells doktorát, ovšem to nijak neznamená, že není blb. Jinými slovy, buď je blb nebo lhář. Ikony evoluce jsou dalším příkladem sebraných kreacionistických spisů postavených na mnohokrát vyvrácených argumentech, lžích, zavádějících informacích, vytrhávání věcí (zejména citátů slovutných vědců) z kontextu a zas a znovu hlubokých neznalostí na poli evoluční biologie. Autoři typu Wellse často netuší, že dokonce i sám Darwin zdůrazňoval, že přirozený výběr není jedinou hnací silou evoluce a že je evoluční biologie docela dynamická věda, která za těch 150 let od vydání Darwinova "O původu druhů" zažila několik doplnění i revolučních změn, ať už šlo o znovuobjevení Mendlových zákonů, Dawkinsův alelocentrismus, teorii přerušovaných rovnováh či evolučně stabilních strategií. Navíc evoluční teorie neřeší vznik života, jak se mnoho lidí mylně domnívá, nýbrž nabízejí mechanismy vysvětlující ohromnou druhovou rozmanitost a vznik účelných vlastností. Tyto nedostatky kreacionistických autorů pak vedou k tomu, že buď tvrdí úplné nesmysly nebo bojují proti něčemu, co evoluční biologové vůbec netvrdí. Nejhorší na tom je, že se Wellsův text tváří velmi seriózně a vědecky a je tak mezi nevzdělanými lidmi nebo lidmi neochotnými se vzdělávat také přijímán. A stačilo by si přečíst jednu jedinou knihu o evoluci, kterou napsal skutečný evoluční biolog, aby člověku došlo, jak naivní, hloupé a povrchní dílo Ikony evoluce jsou.
Autorovy další knížky
2005 | Ikony evoluce |
2007 | Darwinismus a inteligentní plán |
2024 | Samurajové: Neuvěřitelné osudy legendárních japonských bojovníků |
2024 | Astronomie pro každého |
Je zajímavé, že kniha se nesnaží vyvrátit evoluci. Jen správně poukazuje na to, že nejpádnější a nejznámější „důkazy“ darwinismu jsou dávno vyvrácené, a přesto se dál používají.
A rovněž je zajímavé, jaká omerta vlastně platí, pokud jde o pochybnosti o darwinismu – jakékoli zpochybnění evoluce v podstatě znamená vyloučení z vědecké komunity.
Dokazuje to ostatně i přístup uživatele Gimliho, který neváhá ve svém komentáři nazvat autora blbem a lhářem. Je to žel rozšířený přístup darwinistických demagogů, kteří odmítají jakoukoli diskusi a jen urážejí.