Ilustrovaná historie fotbalu: Síň slávy
David Squires
Vítejte zpět v originálním fotbalovém světě ilustrátora Davida Squirese. Většina fotbalových fanoušků si může pouze nechat zdát o tom, jak si oblékají dres oblíbeného mužstva a vybíhají před tribuny plné oddaných fanoušků. Pokud pomineme exhibicionisty, kteří tu a tam vtrhnou na hřiště, málokomu z nás se takový adrenalinový zážitek poštěstí. A velmi málo profesionálních fotbalistů si uvědomuje, jaké obrovské štěstí je potkalo. V knize Ilustrovaná historie fotbalu: Síň slávy známý karikaturista z anglického listu Guardian David Squires znovu oslavuje ty, kdo ve fotbale udělali díru do světa. Ty vyvolené, kteří čutali do meruny v postranních uličkách, ještě než začali mluvit. Možností, jak dosáhnout fotbalové nesmrtelnosti, je víc. Squires se v této humorné knize zaměřuje mimo jiné na nekonformní individualisty, průkopníky, zapomenuté legendy a antihrdiny. Autor vás vezme na nezapomenutelnou exkurzi a přiblíží vám velikány od Pelého přes Meazzu a Maradonu po Sócratese.... celý text
Přidat komentář
Autorovy další knížky
2017 | Ilustrovaná historie fotbalu |
2020 | Ilustrovaná historie fotbalu: Síň slávy |
Moc se mi líbil minulý díl, který se věnoval slavným událostem z dějin fotbalu, takže když se naskytla příležitost pořídit si Síň slávy v obří slevě (doslova za pár kaček), neváhal jsem.
Ovšem minulý díl se mi líbil víc, v tomhle působí poněkud rušivě úvodní slovo k jednotlivým komiksům, které zabírá asi polovinu knihy. Jejich smysl plně nechápu; člověk bez hlubšího zájmu o fotbal nemá šanci komiksy pochopit a začátečníkovi tyhle úvody s rozkódováním jednotlivých vtipů nijak nepomohou. Dám příklad: v komiksu o Stanley Matthewsovi je políčko, v němž se říká, že ubožákům by se mělo pomáhat a pod tímto textem stojí sir Stanley s šálou klubu Port Vale. Je to jasná narážka na nešťastné trenérské angažmá, kdy se slavný fotbalista s chudým klubem domluvil, že pro něj bude trénovat a skautovat hráče zdarma, jen za úhradu výdajů. I když je ale doložil, Port Vale mu je odmítl proplatit a sir Stanley nakonec po nechutných tahanicích vymohl jen asi třetinu peněz. To ho znechutilo tak, že na trénování rezignoval a věnoval se mu jen nárazově u mládeže v rámci charity. Tohle ale musí čtenář vědět, v tom mu kniha nijak nepomůže. Ovšem zase předpokládám, že to bude součást britského folkloru a kolektivního fotbalového vědomí.
Rušilo mě také opakované zařazování vtipů s Donaldem Trumpem, ale je možná fakt, že jinak by to autorovi v Guardianu ani neotiskli.
Suma sumárum, knihu doporučím, ale jen čtenářům, kteří mají o historii fotbalu hlubší informace a zájem.