Imaginárny svet
Eva Syřišťová
Dr. Eva Syřišťová, CSc., je docentkou Katedry psychológie Karlovej univerzity v Prahe. V centre jej teoretického a praktického záujmu vždy boli jej klinicko-psychologické a vedecké práce psychózy, najmä schizofrénie. Je prvou autorkou v Československu, ktorá psychoterapeuticky sprístupnila schizofrenickú psychózu a priblížila tak odbornej, ako aj laickej verejnosti pozoruhodné psychologické zázemie tejto choroby. Jej kniha Imaginárny svet vzbudila značný ohlas v širokých čitateľských radoch, medzi odborníkmi aj laikmi u nás i v zahraničí. V prvej časti — viac teoretickej - sa autorka venuje histórii schizofrénie, kritickému pohľadu na ochorenie, biologickým a konštitučným aspektom a farmakologickým i psychologicko-sociálnym modelom. Analyzuje prístupy mnohých lekárov i vedcov a odhaľuje dôležité medzníky v názoroch na chorobu a spôsoby jej liečenia. V druhej časti na príkladoch zo života a z lekárskej praxe autorka osvetľuje vznik choroby, jej priebeh i možnosti psychoterapie. Kniha chce vykoreniť mylný názor laikov, že schizofrenikov svet je nezrozumiteľný „normálnemu" človeku. Autorka jedinečným spôsobom sprostredkúva dosiaľ neznámy vnútorný svet chorého čitateľovi, vedie ho k pozitívnemu a realistickému postoju k psychickým poruchám a získava ho pre myšlienku aktívnej pomoci. Podľa štatistík Svetovej organizácie duševného zdravia pripadá na 100 osôb duševne zdravých jeden schizofrenik, čo značí, že na našej zemeguli žije asi 25 miliónov schizofrenikov. Nie je to zanedbateľné číslo. Autorka toto číslo nepodceňuje - a varuje. Svojím nezvyčajným „lyrizmom podrobeným disciplíne" dosahuje u čitateľa mimoriadnu účasť a porozumenie. Ťažisko knihy spočíva v sile medziľudských vzťahov, v jej hlboko humanistickom odkaze.... celý text
Přidat komentář
Pro mě výborná knížka nesoucí pozitivní zprávu. Když si vezmu, jaké v době vzniku knihy byly možnosti medikamentózní léčby (sice účinné, ale s řadou nežádoucích účinků), tak je vidět, že psychoterapie může mít obrovský smysl i u těch nejděsivějších diagnóz.
I teoretický úvod byl poučný, ale ty příběhy, navíc psané krásným jazykem, se mě opravdu dotkly. Tím, že se mě téma týká i osobně, dala mi kniha hodně naděje do budoucnosti.
Určitě perfektně poslouží jako skripta, respektive pro studium. Příběhy osob jsou opravdu zajímavé a proto jsem se ke knize několikrát vrátil. Celkově je ale kniha více věnována lidem, kteří se profesně pohybují okolo schizofreniků.
Není to kniha zásadní. Obsažená teorie se dá spolehlivě dohledat jinde obsažnější pro vědce, přehlednější pro laiky. Oceňuji ale odhodlání autorky k citové investici při porozumění schizofrenikům a její trvání na humálním přístupu v situacích, kdy se tento na první pohled jeví jako zbytečný, nepotřebný, nebo neplatný.
Veľmi podarená, aj laikom prístupná literatúra o problematike schizofrenických pacientov. Autorka na príkladoch opisuje, ako sa choroba môže vyvíjať, z čoho môže vznikať a ako sa podarí (nepodarí) vyliečiť pacienta. Doložené kresbami pacientov.
Odporúčam prečítať všetkým, ktorí nejakého schizofrenika poznajú.
Autorovy další knížky
1974 | Imaginární svět |
1972 | Normalita osobnosti |
2005 | Puklý čas a smích absolutní vlády |
1991 | Puklý čas |
1985 | Psychoterapia a reedukácia |
4,5 hvězdiček
Nemohu obsah posoudit z hlediska aktuálního stavu poznání o schizofrenii, ale z laického pohledu se jedná o knihu, jejíž stáří prozrazuje jen použití několika zastaralých výrazů (např. d*bil pro osobu se sníženým intelektem). Jde o obdivuhodně psaný text, poetický, poučný, citlivý k lidem s duševním onemocněním. Kazuistiky činí poměrně mnohovrstevnatý obrazotvorný text lépe uchopitelným. Mrzí mě, že jsem už dříve četla knihu Neslibovala jsem ti procházku růžovým sadem. Číst tyto dvě knihy v návaznosti na sebe by mohl být ještě intenzivnější zážitek.