In memoriam Josefa Macka
František Šmahel , Miloslav Polívka
Sborník Akademie věd ČR vyšel k poctě zesnulého odborníka (zejména) na jagellonský věk, táborské husitství, italskou renesanci a německou reformaci. Historikové různých národností v něm uctili Mackovu památku v příspěvcích sepsaných česky, německy, anglicky, francouzsky či italsky, a to na témata blízká zesnulému. Sborník tak obsahuje např. článek o obrazu renesanční Itálie v českých cestopisech, Hillariu Litoměřickém coby administrátoru kněžstva pod jednou v husitských Čechách, životě Petra Payna či o podstatě historického díla.... celý text
Přidat komentář
„Kdykoli však historik vyjde z půdy pouhé analýzy a kritické verifikace a chce vypovědět to, co zahlédl za zlomkovitými údaji pramenů, začíná být autorem.“
Momentka z basilejského koncilu: „Ostrá kritika pobouřila Palomara natolik, že vyzval Payna, aby byli spolu bez jídla a bez vody zavřeni v jedné místnosti do doby, než dosáhnou dohody. Payne to [...] odmítl slovy, že by se v izolaci pokousali.“
Německý učenec Henrick Kilian o pozdně renesanční Itálii: „To je ta ze všech zemí nejkrásnější, jež se nalézá pod sluncem […]. Tam žijí nejučenější a nejchytřejší lidé, kteří jsou tak vtipní a umělecky nadaní, tak radostní a veselí, že se s nimi nemůže srovnávat žádný jiný národ.“