Indiánské příběhy
Vladimír Hulpach
Příběhy s indiánskou tematikou nacházely a stále znovu a znovu nacházejí řadu vděčných příznivců. Celé generace dobře znají romány Karla Maye, J. F. Coopera, Josepha Altshellera, ale i mnoha dalších autorů - jen pouhý výčet jejich jmen by zabral spoustu místa. Značná část těchto knih je v čtenářském povědomí nerozlučně spjata s výtvarnou prací Zdeňka Buriana, který se ilustracím literatury romanticky dobrodružného žánru věnoval po celý svůj život a dosáhl na tomto poli skutečně světové úrovně. Při sestavování svazku, který pod názvem Indiánské příběhy vychází česky již potřetí, byl pořadatel výběru veden především snahou představit našim čtenářům co nejbohatší soubor Burianova ilustrátorského díla, a to včetně řady kreseb dnes již takřka neznámých či pozapomenutých. A současně bylo jeho záměrem poskytnout napínavou četbu, jež v chronologickém průřezu zobrazuje dějinné události Severní Ameriky v průběhu 18. a 19. století. Vedle skutečných historických postav tu pochopitelně vystupují i postavy románové a vedle autorů dobře známých jsou tu zastoupeni i autoři, které už bude zřejmě znát jen málokdo - ale o to víc čtenáře překvapí. Příběhy: - James Fenimore Cooper: Poslední mohykán (ukázka z románu) - Torry Gredsted: Zpívající šíp (ukázka z románu) - Joseph Altsheller: Poslední náčelník (ukázka z románu) - Georg Goll: Dakota v ohni (ukázka z románu) - Jaroslav Moravec: Válka bez skalpů (ukázka z románu) - Karel May: Duch Llana Estacada (ukázka z románu) (zdroj: daemon.cz)... celý text
Přidat komentář
Taková pěkná netradiční "čítanka" s vynikajícími ilustracemi Zdeňka Buriana a pro mne návrat do doby mého dětství.
takže první moje kniha roku 2022 budou Indiánské příběhy ...natrefila jsem na ni zde na DK a nalezla div se světe - v knihobudce.
Co si budeme povídat - hodocení knihy hodně táhnou nádherné Burianovy ilustrace. Vlastně kvůli nim jsem po knížce toužila...k jednotlivým povídkám - Posledního mohykána znám, a pasáž.. která byla vybrána do této knížky mě až tak neoslovila.
Rovněž znám Ducha Llana Estacada a ta mě naopak zavedla zpět do dětství a ráda jsem si všechny hrdiny Bloody Foxem počínaje, massa Bobem konče, připoměla.
Ostatní jsem nečetla...nejvíc mě oslovila asi Dakota v ohni, popisující bitvu u Little Bighornu.
Sbírka není špatná, může čtenáře navnadit na přečtení originálů v plném rozsahu. A nebo také ne - třeba Poslední náčelník mě nezaujal vůbec ...ale třeba autorovi křivdím - jak tak koukám na hodnocení celých původních románů zde na DK, zrovna zmíněný Poslední náčelník ze souboje s Dakotou vychází jako jednoznačný vítěz ;)
takže celkově obsah na 3* a bonusová 4* za ilustrace !
a zřejmě nechám v knihovničce ke kochání se a snění :) díky za návrat do dětství !!!
Jojo, příběhy sice nostalgicky staré, ale od profíků z oboru a taky od Mistra kreslířské profese pana Buriana se jedná od nadstandardní záležitost. Příjemné povídkové čtení.
Pár pěkných příběhů z divokého západu které stojí za to si přečíst. Čtění mne pobavilo a nalákolo si přečít úplná vydání všech knih, jejichž ukázky jsou zde uvedeny. No, vlastně jen pěti, Posledního Mohykána jsem už četl před mnoha lety a už tehdy se mi moc líbila.
Tuto knihu jsem četl už dávno, ale pamatuji si, že příběhy byly poutavé a napínavé, navíc s krásnými ilustracemi Zdeňka Buriana.
"A přece právě indián - ten byvší indián - pro mnohé symbolem svobody zůstane. Dokud se budou psát a číst knížky alespoň trochu podobné té, kterou nyní zavíráte." - Vladimír Hulpach
Nádherné příběhy nejenom pro kluky, i když dost je jich neznámých. A ještě krásnější ilustrace. Jsem moc ráda, že jsem hrdým vlastníkem tohoto knižního pokladu.
Každý pes, jiná ves. Kupoval som si to hlavne kvôli ilustráciám mistra Z. Buriana. Ale aj príbehy celkom ujdu, klasiky sa miešajú s menej známymi story z dobíjania divokého západu.
Knihu jsem četla teprve nedávno narozdíl od uživatele, který komentoval pode mnou a musím souhlasit. Je skvělá. :-) Asi právě tím, jak je stará. A ilustrace pana Buriana jsou skvostem této knihy.
Četl jsem tyto povídky někdy v roce 1990 na táboře (možná ještě Pionýrským :-)) a moc se mi líbila, protože si to ještě pamatuju :-)
Štítky knihy
Indiáni 18.-19. století Severní Amerika indiánské války
Část díla
- Dakota v ohni 1993
- Duch Llana Estacada 1888
- Poslední mohykán 1826
- Poslední náčelník 1975
- Válka bez skalpů 1966
Autorovy další knížky
1992 | Rytíři krále Artuše |
2003 | Indiánské pohádky |
1970 | Meč a píseň |
1974 | Návrat opeřeného hada |
1985 | Ossianův návrat – Keltské mýty a báje |
Co na tuto knihu říct. ,, Indiánky nějak nemusím, zato kniha má jedno plus - ilustrátora Zdeňka Buriana.