Informace, komunikace a myšlení
Jiří Cejpek
Druhé, přepracované vydání publikace objasňuje podstatu a smysl informační vědy, oboru v České republice akreditovaného v roce 1996. V prvních kapitolách autor podává výklad tří klíčových pojmů: informace, komunikace a dokument, věnuje se informatizaci společnosti a popisuje postupný přechod od knihoven k telekomunikačním sítím. Další kapitoly jsou úvodem do studia informační vědy, přinášejí její dějiny, vývoj knihovnického vzdělávání na území České republiky ve 20. století a krátce se zmiňují o podstatě myšlení. Na závěr autor představuje základní trendy současného a budoucího vývoje informační vědy.... celý text
Přidat komentář
Musela jsem 2x neúspěšně udělat zkoušku, abych pochopila, že bez přečtení této knihy to nepůjde. :) To, co nebylo jasné v přednáškách, bylo vysvětleno zde tak, že jsem to pochopila. :)
Velice zajímavá kniha, které rozhodně neuteče žádný student knihovnictví ani informační vědy. Za hlavní klad považuji, že je na naučnou/vědeckou knihu napsaná velice čtivě a poutavě. Vřele doporučuji!
Když jsem před několika lety začala se studiem knihovnictví, Cejpek byl základem pro studium. Dnes bych to viděla tak, že díky němu člověk získá představu, o čem bude část bakalářského studia. Bible vysokoškolského knihovnického oboru neexistuje, na získání základu potřebujete víc zdrojů.
Myslím, že i pro neknihovníky... Za obsahem Cejpkova díla prosvítají jeho názory na společnost, morální hodnoty a postoje... Zajímavé je oboje.
Autorovy další knížky
2006 | Informace, komunikace a myšlení |
2002 | Dějiny knihoven a knihovnictví |
1968 | Zeměpis světa Evropa |
1965 | Terminologický slovník knihovnický a bibliografický |
1967 | Československé knihovnictví |
Výborná úvodní četba k uvedení do oboru Informační studia a knihovnictví. Ač první věta možná inklinuje k tomu, že je tato kniha pouze pro studenty oboru, myslím, že může být poutavým čtením i pro "obor nestudující" část potencionálních čtenářů. J. Cejpek zde překládá nejen fakta o vývoji oboru ISK, ale nabízí i filosofické pojednání o současném světu (globalizace, vývoj vzdělávání, pokora k přírodě atd.) Oceňuji především onu humanitní stránku publikace, rozhodně se nejedná o "suchá" skripta (jak sám Cejpek upozorňuje v úvodu do knihy), naopak je učebnice pojata dost "neučebnicově" a slouží především svou schopností čtenáře donutit zamyslet se nad některými zmiňovanými tématy. Také oceňuji skvělý Cejpkův literární styl a krásnou češtinu. Kniha jež nepatří k nejnovějším dílům avšak stárne jen velmi pomalu.