Institucionální ekonomie
Stefan Voigt
První kniha na toto téma vydaná v ČR. Výjimečné dílo německého autora. Kniha je základní učebnicí příslušného oboru na Národohospodářské fakultě VŠE. Chceme-li porozumět fungování ekonomického systému; vysvětlit, proč řada pokusů o reformy hospodářství selhává a obyvatelstvu škodí; pochopit, jak co nejvíce snížit množství konfliktů a naopak zajistit vysokou životní úroveň, musíme se zabývat analýzou institucí, jejich vznikem a jejich dopady. Kniha profesora Voigta je nejlepším (a i pro laika srozumitelným!) přehledem toho, co se na poli ekonomické analýzy institucí odehrálo za poslední čtvrtstoletí.... celý text
Literatura naučná Ekonomie a obchod
Vydáno: 2008 , Liberální institut , Alfa nakladatelstvíOriginální název:
Institutionenökonomik
více info...
Přidat komentář
Velmi kvalitní úvod do jednoho z nejzajímavějších směrů ekonomického myšlení. Kniha se výborně čte, byť si dokážu představit, že pro člověka bez znalostí mikroekonomie a makroekonomie můžou být některé pasáže náročnější. To platí i alespoň o elementárním pozadí některých modelů teorie her.
Odměnou vám však bude hlubší porozumění ekonomických zákonitostí a procesů, politických rozhodnutí, ale také daleko střízlivější pohled na možnosti politiků (a jejich motivace) nastartovat ekonomický růst v krátké době. Tato kniha vyloženě svádí k hlubšímu studiu a autor rovnou jako inspiraci doporučuje řadu dalších publikací (byť už samozřejmě musíte počítat s tím, že bez znalosti anglického jazyka máte zkrátka smůlu). :-)
Autor je zastáncem volných trhů, a přitom píše o institucionální ekonomii, která se však s volnotržní ideologií zcela nepřekrývá. Vzniká tak mírně schizofrenní kniha. Nicméně možná i díky tomu mě bavila. Argumenty mají svoji logiku, i když některé věci jsou zkresleny ve prospěch volnotržní ideologie – to je však pro mě jen možnost zamyslet se nad protiargumenty. Za zábavně schizofrenní učebnici dávám zasloužených 60 %.