Intenzivní péče
Leonard S. Goldberg
Bude lék nebezpečnější než sama nemoc? Po celá desetiletí se vědci marně snaží najít lék proti rakovině. Nyní nastal konečně obrat k lepšímu. Dvěma lékařům z losangeleského Ústavu pro výzkum rakoviny se podařil převratný objev. Vyvinuli metodu, jejíž pomocí lze obávanou chorobu léčit, dokonce i v již beznadějném stádiu. Zbývá jen poslední krok - vyzkoušet tuto léčbu na lidech a přesvědčit tak nedůvěřivou lékařskou veřejnost o účinnosti nového léku. To může dokázat pouze odvážný a nebezpečný pokus, při němž bohatý playboy doktor Robert Hunt riskuje svoji pověst lékaře a výzkumníka, své postavení ve správní radě farmaceutického koncernu a v neposlední řadě lásku ženy, kterou miluje. Jeho kolega, mladý a ctižádostivý doktor Paolo Ponzini, jenž na sobě vyzkoušel lék jako první, pak spolu s deseti zoufalými a nevyléčitelně nemocnými pacienty dáva v sázku svůj život. Lék je podán, nezbývá než čekat ...... celý text
Přidat komentář
Dobře napsaný příběh vývoje léku na rakovinu, kde si autor určitě trochu zafantazýroval, i když současný výzkum asi jde touto, v této knize naznačenou, cestou. Je to však samozřejmě jenom literatura z oblasti lékařské a možná i právní s romantickými prvky. Upoutá určitými napínavými zápletkami a přinutí mnohé k zamyšlení i nad etickými prvky použití experimentálních a tedy nevyzkoušených léčebných metod.
Kniha se dobře čte, nic náročného, přesto napínavé. ...kéž by takový lék už byl a fungoval
Kniha není dlouhá a čte se dobře, jde o zajímavé téma a napínavou zápletku, navíc příběh alespoň pro některé hrdiny končí happy endem, i osud jiných se uzavřel tragicky – ale takový je život, bohužel.
To, jak rychle byl zaveden nový lék na rakovinu, kolem něhož se dodatečně objevila spousta pochybností, mi připadá trochu nerealistické, na druhé straně kdo má peníze, má i moc a může si ledacos dovolit, v USA to pak platí dvojnásob (ovšem tady šlo o ušlechtilý cíl – záchranu života smrtelně nemocných pacientů – i když nějaká ta sláva a věhlas taky nebývá k zahození).
Co mi v knize hodně chybělo, bylo lepší vykreslení psychologie jednotlivých postav, tak, jak to najdeme třeba v knize od A. Haileye "Konečná diagnóza". V knize "Intenzivní péče" může čtenář získat mylný dojem, že vědecké bádání a léčení je v podstatě pohodička, žádný stres, pokud do toho člověku nikdo nekecá, má po ruce pomocný personál a dostatek peněz. Taky to, co se dělo v myslích pacientů stižených rakovinou a jak to prožívali jejich blízcí, je pojednáno jen zkratkovitě.
Za mě je kniha spíše oddechovou četbou na dovolenou nebo do vlaku, která nezklame, ale asi ani nezůstane v paměti příliš dlouho.
Úžasný příběh o boji s rakovinou a jak stačí málo, aby lidé přestali o účincích pochybovat. Rozhodně stojí za to si tuto knihu přečíst :)
Autorovy další knížky
1996 | Vražedný lék |
2018 | Dcera Sherlocka Holmese |
2008 | Smrtící praxe |
2005 | Virus |
1996 | Vražedná léčba |
Celé takové průměrné.
Ne špatné, ale taky ne natolik dobré, abych si na knížku někdy vzpomněla.