Já, Iulia
Santiago Posteguillo
Má s manželem i impériem vlastní plány. A tak budou jeho války hlavně jejími válkami. V roce 192 budoucího křesťanského letopočtu je zavražděn tyran Commodus a upadající Řím zabředává do další vleklé občanské války. Z krvavých šarád vzejde jako vladař slaboch Pertinax, ale ne nadlouho. Situaci obzvlášť dobře vnímá Iulia Domna, v očích mnoha místních hlavounů přivandrovalá syrská krasavice provdaná za stárnoucího správce podunajské provincie Septimia Severa. Tato neobyčejně bystrá žena ostatně včas vyklidila bitevní arénu, aby se i se svými synky nestala terčem zvůle zbylých adeptů na uprázdněný trůn. Má totiž s manželem a impériem vlastní plány. A jelikož se svým chotěm, kterého coby pána ctí jedině v manželském loži, umně manipuluje jako jeho krk a mozek zároveň, čeká antiku něco nevídaného. Lékař Galénos, z jehož vypravěčské perspektivy Iuliin vzmach zčásti sledujeme, dobře ví, nakolik je tahle lvice smělá, cílevědomá a předvídavá. Nejdřív tedy musí vyšachovat všechny Severovy zjevné soky i dočasné spojence... celý text
Literatura světová Historické romány
Vydáno: 2024 , OneHotBookOriginální název:
Yo, Julia, 2018
Interpreti: Jaromír Meduna , Jana Stryková , David Schneider
více info...
Přidat komentář
Dnes jsem si ji pořídil a zatím nečetl, ale zarazil mě hlavně Konstantinův oblouk na obálce knihy. Ten byl postaven cca o 100 let později. Co přijde příšte, Napoleon před Tescem?
Historický román španělského historika Já, Iulia je románem, kde se kloubí věrohodná historie s umně doplněnou fikcí. Pro mne to bylo velmi poučné i záživné čtení. Věrohodnost popisovaných událostí je veliká. Autor čerpá z mnoha historických pramenů, ale je to opravdu velmi poutavý příběh císařovny Iulie Domny a jejího manžela Septimia Severa. O knize. Římský císař Commodus zvrhlý a také šílený zadržuje v Římě manželky a děti tří římských správců, Septimia Severa, Pescennia Nigra a Clodia Albina. Po Commodově smrti se o císařský trůn hlásí hned pět uchazečů. Tři správci římských provincií a dva senátoři. Jen jeden ale z tohoto boje může vzejít vítězně. Začíná občanská válka, kde nikdo nemá nic jisté. Kdy vyjde jako nový císař vítězně, určitě už z anotace tušíte. Velká část knihy je věnována manželce Septimia Severa, Iulii Domně, která je krásná, velmi inteligentní a také cílevědomá. Iulia Domna pochází z královské větvě v Sýrii a má obrovský smysl pro politikaření, kde svým rozumem dokáže předvídat situace, z čehož notně v dobrém těží její manžel. Iulia Domna je opravdu z historického hlediska velmi opomíjená žena a to také hlavně proto, že pro Římany je Iulia, cizinka ze Sýrie. Pokud se pustíte do četby tohoto velkolepého románu, počítejte s tím, že se vám dostane hodně informací z historie, tak, jak se skutečně udály. Na film Gladiátor můžete zapomenout. Takto Commodus nezemřel. Pro přehled jsou v knize uvedeny všechny hlavní postavy, grafické zobrazení plánů bitev a soupis latinských pojmů, které se v knize vyskytují. Je to hodně román o velkém snu, založit novou císařskou dynastii. Nechybí zde intriky, závist, válčení, politikaření dnes a denně, dějové zvraty u každé z postav, ale také láska. No prostě pro mne velmi poutavé a o dějiny Říma velmi obohacující čtení. Pokud čekáte hlavně napětí pramenící z historické fikce, budete asi trochu zklamáni. Ta je také vyobrazena a velmi obohacujícím dojmem. Není to ani učebnice dějepisu, suchopárná historie. Je to mix obojího, kde smekám před autorem, že se mu podařilo vytvořit poutavý a zároveň realistický román. Mám naštěstí ještě druhý díl, který mne teprve čeká a myslím, že to bude ještě poutavější čtení, než už tak svělá první část. Děkuji zde hlavně uživatelům: nero 13, jehož hodnocení historických románů je pro mne velkou zárukou kvalitního čtení. Dále děkuji uživatelům: hanzmb a Martianus a všem ostatním také, což mě ponouklo ke čtení výborné knihy. Děkuji vám všem. Za mne pět hvězd a jasné doporučení.
Opomíjené období římských dějin popsané literární formou. Něco jako “Já, Cladius, ale o dost méně záživné. Autor v podstatě k historickým faktům přidal trochu dialogů, ale neodvážil se pustit do větší fabulace, která by čtenáře vtáhla víc do děje. Pro mě je to zklamání a do dalšího dílu se pouštět nebudu.
Rozhodně kniha za přečtení stála.Boj o moc za každou cenu a všemi dostupnými prostředky té doby.Škoda ,že kniha nemá pokračování třeba dalším dílem.Osud manželky Septima Severa Iulii skončil sebevraždou.Jednak se na ní podepsala nemoc a rozhodně neustála smrt mladšího syna Geta jehož vrahem byl starší syn Bassianus.Ačkoliv se stali Severovými nástupci jeho radami se neřídili.Nakonec byl zavražděn i Bassianus .Žádný z nástupců a příbuzných nezemřel přirozenou smrtí všichni byli zavražděni. Tato dynastie vládla 42 let.
Každý, kdo rád čte příběhy ze starého Říma, by si neměl nechat ujít tuto knihu. A to hned ze tří důvodů:
1. Typuji, že min 90 % knih je z období Caesar-Vespasian, takže toto období stojí za to poznat.
2. Z 99 % jsou mužští hrdinové, takže Julia je velmi zajímavá změna.
3. A asi nejdůležitější důvod je to, že to je nádherná, fantasticky napsaná kniha.
(SPOILER)
Já, Lulia je historický román podle mého gusta, děj se celkem drží zmapovaných událostí a to co je autorova licence je vkusně včleněno do děje, to vše je doplněno mapkami a historickým komentářem Santiaga Posteguilla, mám rád když autor nakonec vysvětlí kde bral inspiraci ke své knize.
Pokud jde o obsah tohoto prvního dílu o spoluzakladatelce čtvrté Císařské dynastie Severovců, Lulii Domně, tak vše začíná v posledním roce panování nehodného syna velkého Marcuse Aurelia, Commoduse, kterého asi většina lidí zná z filmu Gladiátor v podání Joaquina Phoenixe, kdy po jeho zavraždění se za Císaře prohlásí postupně hned pět adeptů na Římský trůn, a vypukne občanská válka z které vyjde vítězně manžel Lulie, Septimius Severus.
Pokud jde o film Gladiátor tak vizuálně to byla pěkná podívaná, ale s historickou přesností je na tom stejně asi jako Statečné srdce s Melem Gibsonem.
Podrobný popis vzestupu syrské dívky na císařský trůn. Přiznám se, že Iulii Domnu jsem do přečtení této knihy nezaregistrovala. Přitom to byla možná nejmocnější žena na římském císařském trůnu.
Po smrti šíleného císaře Commoda se na trůnu krátkodobě vystřídají dva senátoři Petrinax a Iulianus. A pak začne válka mezi třemi správci, správcem Panonie Septimusem Severem, který je manželem Iulie, správcem Sýrie Nigerem a správcem Británie Albinusem. Vítězně z ní vyjde Severus, možná hlavně díky tomu, že mu radí Iulie. Nejdříve mu to vadí, ale když pozná že její strategie je úspěšná, začne ji naslouchat. Velkou roli hraje i to, že se oba navzájem velmi milují, což je záležitost u římských manželů velmi nezvyklá...
A když se Iulii splní sen o vybudování impéria, má ještě další sen, pokračování dynastie.
Potěšily mne doplňující poznámky od spisovatele, protože román je opravdu obsáhlý a podrobný, takže jsem se občas v množství postav trochu ztrácela. A některé pasáže, hlavně popisy bitev, byly až moc podrobné.
Chvílema jsem se tím musela trochu prokousávat, ale jako celek výborná kniha. Historické knihy mě hodně baví.
Román s přesahem do literatury faktu, takovéto knihy mám nejraději. První díl popisuje roky 192 až 197, konec vlády šíleného Commoda a tři občanské války. Výborný je podrobný popis bitev, nechybí mapy bojiště. Už se těším na druhý díl.
Extrémně čtivá a napínavá kniha ze starověkého Říma. Autentický nástupce Gravesova famózního díla "Já, Claudius".
Je vidět autorův zájem a znalosti dobových reálií, ovšem právě neschopnost něco z té přehršle detailů vypustit knize paradoxně spíše ubližují. Například při detailních popisech postupu každé jedné legie v bitvě jsem přiznávám se přeskakoval. Kniha je vyprávěná ve třetí osobě a autor nelogicky přeskakuje mezi úhly pohledu, takže si k žádné postavě (bohužel ani k titulní Julii) nevytvoříte vztah. Představuju si autora jako profesora antické historie, který je zapálený do bitev a politik, ale lidem a vztahům mezi nimi buďto nerozumí, nebo je neumí popsat.
Přestože snad může na první pohled skutečnost, že je hlavní hrdinkou žena, budit dojem, že člověk drží v rukou tuctovou romanci, která nemá s historickými skutečnostmi nic společného, opak je pravdou. Je vidět, že si autor dal ohromnou práci s tím, aby příběh nechal plynout co nejvěrněji. Hlavním tématem je boj Septimia Severa o moc nad Římem a podíl, který na něm měla Julia Domna. Výsledek knihy tak sice není žádným tajemstvím, přesto však dokáže napínat. Zvláště když přijde na bitvy a politikaření, kdy děj zvlášť pohlcuje. Kéž by vyšla v českém jazyce i navazující kniha Y Iulia retó a los dioses.
Po dvou dílech Claudia od Roberta Gravese jsem se rozhodl ještě chvíli zůstat ve starověkém Římě a přečíst si dílo o jiné císařské dynastii. Respektive o ženě, jejíž ctižádost zapříčinila občanskou válku a vznik nové římské éry. Posteguillo pojal vyprávění podobně jako Graves, ovšem díky podrobnému popisu občanské války a jednotlivých částí konkrétních bitev měla kniha dynamičtější spád, takže se četla velmi prakticky sama. Základní historická fakta, alespoň co se týče dějinných událostí a osudů císařů, pak vykreslil autor poměrně dost přesně. Zaznamenal jsem, že v roce 2020 byl vydán druhý díl (prozatím jen ve španělštině) obsahující události po ustavení Severovské dynastie a už teď se těším na jeho český nebo anglický překlad. A jak poznamenal v historickém dovětku i Posteguillo, podle tohoto námětu by se dal natočit epický historický seriál, takže Netflix, šup šup.
(SPOILER)
Začátek se mi líbil moc, pak už se hodně věcí opakovalo a některé části mě vysloveně nudily. Detailní popisy bitev, zrady, ctižádost Iulie. Nějak jsem si k postavám nedokázala vytvořit vztah. To kniha Já, Claudius mě vtáhla tisíckrát víc.
Také mi chyběl mi doslov, jak jednotlivé osoby dopadly. Protože tohle všechno, aby založila novou dynastii a dostala k moci svého manžela a své syny, asi za tolik obětí nestálo. Její syn Lucius Septimius Bassianus alias Caracalla se nestal nejpopulárnějším císařem Říma
Autorovy další knížky
2022 | Já, Iulia |
2018 | Noc, kdy Frankenstein četl Quijota |
2023 | A Iulia vyzvala bohy na souboj |
2024 | Řím jsem já: Pravdivý příběh Julia Caesara |
Jsem navysost zklaman. Autor se tvari sebejiste a rad cituje Cassia Diona. S naprostou duverou jsem tak pristoupil na jeho hru, ovsem obratem odchazim trpce napalen.
Jiz uvodni kapitola, kdy se Julia se svoji rodinou, jednim otrokem a pouzdrem na sminky rozhodne uprkem opustit svoji rezidenci (pro Jupiterovy zapocene sandaly, co chteli asi tak delat az opusti brany Rima??), mi pripadala podivna. Nasledujici nejapne chovani vsech postav, vysvetlovani primou reci Caracallovi (ja, tvoje matka, pochazim z Homsu v Syrii, kde tvuj ded byl knezem vyznacneho boha Elagaballa, tvuj otec slouzi jako spravce provincie Pannonie a vladne trem legiim) a celkove bidna literarni uroven me nutila k slzam.
Autor se mozna shlednul ve veledile mistra Gravese, vysledkem je vsak bidny odvar.