Jabloňová stezka
Fráňa Velkoborský
Kniha vypráví příběh Jana Jadérka, který si v době osídlovaní Spojených států zvolí za svůj životní úkol sázet stromy na pustých drsných místech, kudy proudí na nová místa tisíce nových kolonistů
Přidat komentář
(SPOILER)
Nenáročná, nevelká knížka, která mládeži idealizuje dobu osídlování USA a zabývá se životním osudem Jana Jadérka takového amerického Diogenese. Jan Jadérko se rozhodne obětovat svůj život vyššímu cíli zasévání jabloní do nově kolonizovaných území. Přátelí se s Indiány i s osadníky. Potkává svou osudovou ženu Betty, ale rozhodne se ji přenechat jinému, aby sám mohl sázet jen jabloně. Během své životní poutě se dostává ke spoustě událostí, kterou autor jen tak letmo naznačí například Tecumsehova válka, druhá válka o nezávislost apod. Škoda, že autor knížku nevzal víc do hloubky a škoda, že si vybral jen něco o životě Jana Jadérka. Hlavní hrdina byl například i misionářem, celý život se snažil kázat o Ježíši mezi Indiány, o tom není v knize ani zmínka. Ke konci života byl Jan Jadérko také zapřisáhlým vegetariánem, což ostatní udivovalo - opět ani zmínka.
Knihu jsem četl někdy jako dvanáctiletý kluk, kdy jsem hltal každou knížku o Indiánech. Tenkrát mě moc neoslovila svou mírumilovností. Nyní po více jak třiceti letech jsem po ni opět sáhl a nacházím tam úsměvné dětské věci, ale i více chápu postavu Jana Jadérka.
Škoda, že většinu dnešních dětí už tato knížka neosloví, nezaujme
Kniha mapuje životní osudy legendární postavy z dob osídlování Ameriky, Jonathana Chapmana, který proslul zakládáním jablečných sadů na území Ohia, Michiganu a Indiany. Jeho nástrojem nebyla puška či revolver ale sadařské náčiní a neutuchající láska k bližnímu a to i v dobách krutých válek mezi bělochy a indiány. Byl uznáván a ctěn všemi pro svoji dobrotu, laskavost a pracovitost. Řekl bych že kniha jeho osobu trochu glorifikuje ale základní historická fakta jsou nejspíše pravdivá a Jan Jadérko musel být ve své době opravdový hrdina.
Jan jadérko byl úžasný člověk, kterého měli všichni rádi :-) Škoda jen že nebyl s tou kterou miloval.
Na knize mi vadil jen překlad amerických jmen do češtiny.
Až moc klidný příběh Jana Jadérka. Určitě ušlechtilý to člověk který obětoval svůj život pro jadérka jabloní a pomoc druhým kteří mu to vše spláceli úctou a pomocí. Ze začátku trochu nudné čtení.
Knížka je napsána podle skutečného životního příběhu Jonathana Chapmana, podle kterého je dnes pojmenována odrůda jablek Jonatan. Příběh knihy plyne klidně a romanticky. Něco mezi 3 a 4.
Autorovy další knížky
1958 | Jabloňová stezka |
1957 | Ze světa rudých tváří |
1939 | Ruka na jilci |
1928 | Barvy severu |
1926 | Srdce a zrada |
Kdo si alespoň někdy poslechne folkovou hudbu a zná písničku Jonatán od Hop Tropu, po pár řádcích pochopí, že tohle je ten samý Jonatán, o němž zpívají. John Chapman u nás není příliš známý a troufám si tvrdit, že ani jinde ve světě, ba dokonce v samotných USA hned každému nedojde, o koho kráčí, když řeknete jeho jméno. Nebyl to politik, herec, spisovatel, ani žádná jiná celebrita. Sázel jabloně. Přesto dal lidem, alespoň těm, k nimž se dostal, možná víc než prezidenti, generálové a umělci. Jonatán Jadérko nesázel jen jabloně, jeho cílem bylo přimět lidi k mírumilovnému soužití, ke tomu, aby vztahy mezi domorodci a různými skupinami přistěhovalců řešily s láskou, respektem a v míru.
Příběh útlé knížky je vyprávěný možná maličko těžkopádným stylem. Vypráví o odhodlání, o nešťastné lásce, o přátelství a o lásce a soužití mezi lidmi.