Cílená hrozba
Tom Clancy , Mark Greaney
Prezident USA má problém. Nejmocnější čínský generál se totiž rozhodl, že vyhlásí Americe válku. Je možné ještě odvrátit otevřený střet dvou supervelmocí? Agenti Univerzity mají pouhých pár hodin na zažehnání konfliktu, který ohrožuje celý svět… Spojené státy se ze dne na den ocitají na pokraji válečného konfliktu. Agresorem není nikdo menší než komunistická Čína. Dokáže někdo zastavit kybernetické útoky na nejdůležitější strategické cíle na území USA? Podaří se zabránit výbuchu nejvýkonnějšího amerického jaderného reaktoru? Existuje vůbec účinná obrana proti neviditelné armádě všehoschopných hackerů? Příslušníci supertajné agentury zvané Univerzita, podléhající přímo prezidentu Ryanovi, jsou vystaveni doslova zkoušce ohněm. A o nic lépe na tom není ani prezident sám. Jejich čínští protivníci však brzy zjistí, že se přepočítali…... celý text
Literatura světová Thrillery
Vydáno: 2014 , BB artOriginální název:
Threat Vector, 2012
více info...
Přidat komentář
Výtečně napínavý příběh a opět skvěle postavy kolem Jacka Ryana a vůbec celé University. Miluju knihy Toma Clancyho!
Dobra kniha , ze začátku trochu zamotany a moc odborných výrazu. Ale potom jsem se zacetla a v poho.
Velice dobré čtení. Sice úplně plnohodnotný Clancy z původní série to není, ale není to moc poznat. Dobře se to čte a má to myšlenku.
Předsudky, že to nepsal Clancy jsou úplně zbytečné. Novější díly jsou sice psány trochu jinak, ale zase nabízí zajímavější a hlavně aktuální témata. Přeci jen KGB a studená válka už je dnes trochu mimo.
Kniha je, jako všechny předešlé zaštítěné jménem Toma Clancyho, psána pro čtenáře military literatury. Tentokráte se ponejvíce dozvíme hodně o mnoha fintách při vedení kybernetické války, kdy největší škody páchají IT specialisté sedící pohodlně u kávičky v kanceláři. Naštěstí ještě nemohou sami zajistit vítězství se symbolickou nohou vojáka na dobytých územích. Ještě je zde prostor pro chrabré letce a vynalézavé operativce, aby jim nakopali pozadí. A na to se vždy těším a nejsem zklamán.
Na úvod by sa patrilo napísať pár slov pre tých, čo Toma Clancyho poznajú len zbežne, vôbec, alebo len 'jeho'novšiu tvorbu.
V prvom rade treba povedať, že nás Tom Clancy v roku 2013 opustil. Znie to pateticky, ale keď hovorím o autorovi, ktorý pre mňa predstavoval číslo jedna, tak to inak neviem.
Jeho ostatné knihy ( neoficiálne ) od Tygří zuby a ( oficiálne ) Živý nebo mrtvý nie sú jeho prácou. Koľko percent podielu má je otázne. Môžeme sa utešovať tým, že mohol dať námet. Poprípade osnovu, alebo sujet. Jedná sa o spoluprácu s niekým, ale v podstate ide o tom, že tomu dal podobu niekto iný. Používa postavy vytvorené Clancym a jeho meno, ktoré predáva. Fanúšik, ktorý má jeho staré knihy načítané niekoľkokrát spozná rozdiel. Jedná sa o spôsob písania, vrstvenie deja a zapájania vedľajších postáv a motívov. Priepastný rozdiel je hlavne v akčných pasážach.
Takže pre všetkých, ktorí si myslia, že Clancy je super autor a čítali len knihy z posledných rokov, tak vám hovorím, bežte si kúpiť jeho staré kúsky
( Hlavne: Jasné nebezpečí, Bez výčitek, Duhová šestka, Z rozkazu prezidenta... )
Tí, čo si myslíte, že to nebolo bohviečo, urobte to isté.
Cílená hrozba je štvrtý titul zo série, kde hrá hlavnú rolu syn Jacka Ryana. Po prvotnej ostýchavosti co-autora Marka Greaneyho využívať staré postavy Toma Clancyho sa to v štvrtom pokračovaní dostalo do tých správnych koľají. Máme tu Univerzitu, mizernú čínsku ekonomickú situáciu a riešenie v podobe útoku na Taiwan, pribudli hackari v službách ČĽR ( Ktorí sa aj keď v obmedzenej miere dostávali do deja už v predošlom Živý terč )
Jack Ryan sr. je stále prezidentom. Hlavná dejová línia o počítačových útokoch ma popravde až tak nebrala. ( To už sa mi zdala lepšia štandardná téma v Živý nebo mrtvý )
Tajomný Center využívajúci virtuálnu sieť a sieť svojich žoldnierov, aby pripravili podmienky pre víťazstvo Číny vo vojne.
ČĽR začne s blokádou Juhočínskeho mora a dôjde k niekoľkým bojovým stretom stíhačiek.
Kameň úrazu. Greaney nie je Clancy. Jeho znalosti, respektíve schopnosť rozohrať kompletnú hru na bojovej mape je slabá ( respektíve mizerná ) Kde sú staré časy keď sme sledovali napínavé naháňanie ponoriek kapitána Mancusa, tankové boje generála Diggsa, alebo nervydrásajúce scény v kanceláriách Bieleho domu?
Aby sme nekrivdili, niečo tam je. Postavy sa mihnú, niečo urobia, ale nedozvieme sa o nich prakticky nič nové. Greaney nemá ten cit, nevytvoril tie postavy, takže nedokáže hádzať do pľacu trefné poznámky, či informácie. Nevie zužitkovať vzťahy, ktoré boli vytvorené na tisíckach predošlých strán série.
Viem, v dnešnej dobe sa ľuďom nechce čítať hrubé knihy, nemajú radi dlhé úvody.
( Tým hrubá kniha myslím 600 až 1000 strán a dlhý úvod 200 strán predstavovania postáv v úvodných situáciách. )
Ale čo môže byť krajšie ako namiešať mix desiatok hlavných postáv a stovky vedľajších. Päť – šesť dejových línií, ktoré sa päťsto strán stretávajú a rozchádzajú, aby na seba narazili a explodovali v záverečnom finále? To je tá nádhera. To už dnes fakt nikoho nebaví?
Dostane sa aj na boje, aj na prestrelky. Ale stále sa nedokážem ubrániť pocitu, že ma nedokážu vtiahnuť „do“ ako to bolo u Clancyho.
Takže čo s tým?
Starí priaznivci Clancyho už len s nostalgiou spomínajú a viac-menej so zaťatými zubami kupujú knižky zo sveta Jacka Ryana. Patrím medzi nich.
Tí noví? Vždy sa budem čudovať, keď budú hlásať, že čítali nového Clancyho a že je to super kniha. Treba ich vyviesť z omylu. Nie je to Clancy a v porovnaní s originálnymi knihami to vôbec nie je super.
Hodnotenie dávam pre dve skupiny.
Noví čitatelia 8/10
Ortodoxní fanúšikovia skutočného Clancyho 5/10
Já nevim. Jako velký fanoušek Clancyho jsem ráda za každou další knihu z Ryanverse. Na druhou stranu, ne za každou cenu. Jako nebylo to špatné, ale prostě mně tam nějak chyběl mezidíl mezi touhle a poslední knihou... Jinak to nebylo špatné, líbilo se mi to, ale dožít se toho, jak jdou některé postavy do důchodu, chjo... Jinak jsem sice počítačově hodně založená a třeba Deaverovu Modrou sféru miluju, ale tady mi to počítačové téma úplně nesedlo. Já vím, svět se vyvíjí, je to logické, ale... Jinak Clancy píše dlouhé knížky, takže by nevadilo něco přidat. Jasně, musí to už psát Greaney, ale mně tam chyběla ta malá historie postav a ty interakce taky nebyly zrovna super. Spousta nových tváří a nic o nich... třeba o prezidentovi Číny toho víme dost, ale třeba něco o těch nových ministrech, kteří se objevili poprvé, pár řádků (lepší by byly odstavce, ale i řádky by stačily) k tomu, jak Murray přišel k funkci, kde je Pat Martin, co Ed Foley, něco málo o Cathy, dětech... maličkosti, ale důležité, aspoň pro mě. Prostě tam chybí ten mezidíl. I když zase tahle knížka mi přišla mnohem víc čtivá než ty dvě předchozí, víc si toho budu po prvním čtení pamatovat. A ještě k překladu. Jsou to sice maličkosti, ale nedržení se už jednou použitých reálií, názvů, ad. mě dokáže hodně vytočit. Toho si zpětně při znovučtení starších dílů všímám čím dál tím víc, ale u těch nových je to vidět dost. Sice tady toho bylo míň než minule, ale bylo. Sorry za ten dlouhý komentář, ale emoce mnou cloumají. Jsem sice nadšená, ale na druhou stranu i vytočená.
Jeden z nejlepších dílů série. Válka se přesunula do kyberprostoru a do akce se zapojuje americká vláda a členové Univerzity. Jako by to autor napsal před pár měsíci. Líbí se mi postava Melanie, která zápletku trochu zpestří.