Jahniatko a grandi

Jahniatko a grandi
https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/16652/mid_jahniatko-a-grandi-20s-16652.jpg 4 5 5

Kniha pre dospievajúcu mládež. Je o láske, rozvíjajúcich sa vzťahoch, o normálnom živote aj s dennými povinnosťami mládeže na vidieku. Súbor 13 poviedok vystihuje psychológiu vtedajšej mládeže. Ozrejmuje rozpory s okolitým svetom, ostatné príčiny, ktoré vedú k rozčarovaniu a odcudzeniu.

adorjas
08.10.2024 4 z 5

Už na jar ma zaujala kniha Jaroslavy Blažkovej Nylonový mesiac, ktorý bol onoho času (rok vydania 1961) dosť kultovka- o babe, ktorá si užíva život i sex a nemá problém dať košom týpkovi (videla som tam aj podobnosti s F. Saganovou) . Potom som si dala od autorky Happyendy, ktoré napísala o viac ako 40 rokov neskôr, kde už cítiť odžité roky a jej životný náhľad. A tak som začala zháňať Jahniatko a grandi, ktoré bolo dosť ťažkým orieškom, keďže v Česku bol dostupný len český preklad. Ale ako vidíte, nakoniec sa podarilo!
Jahniatko a grandi sú zbierkou poviedok. Ak by som mala vyzdvihnúť hlavné motívy, tak by som povedala, že nevyumelkovanosť a ostré videnie detstva, keď dokážete ešte veľmi kontrastne rozlíšiť, čo je dobré a zlé. Vo veľa poviedkach sa objavujú deti, resp. dospievajúci, ktorí riešia svoje rodinné peripetie akými sú generačné rozdiely, súrodenecké vzťahy, prvé lásky. Nie nadarmo, kniha je primárne venovaná pre deti a mládež, ale nič sa nebojte, aj keď máte o pár krížikov viac (aj o oveľa viac) - poviedky so svojimi zápletkami sú nadčasové a obstoja aj v dnešných časoch, ak privrieme trošku očko nad dobovými reáliami.
Veľmi oceňujem text na záložke prebalu, ktorý napísala sama autorka, ktorá je napísaná milým, vtipným spôsobom, kde sa Blažková prihovára k čitateľovi a dokonca sa ospravedlňuje čitateľovi, v prípade, ak sa mu kniha nebude páčiť.
Viac Blažkovej do našich knižníc!

čika
16.02.2016 4 z 5

Blazkovej nevyumelkovanu poetiku jazyka mozem vzdy a nezabil ju ani cesky preklad. Mierna poplatnost dobe mi nevadila.