Jak jsem je stíhal

Jak jsem je stíhal
https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/204682/jak-jsem-je-stihal-204682.png 5 1 1

Tato kniha potvrzuje, že člověk nemusel být v první linii válečné, aby prožíval útrapy a svízele války v plné intenzitě. Tak sám Dr. Bohuslav Ečer s chotí a dvěma dcerami unikli Němcům z Brna v poslední minutě za dramatických okolností.

vvikingg
14.08.2024 5 z 5

JUDr. Bohumil Ečer, po válce plukovník, později generál justiční služby se už před válkou věnoval mezinarodnímu právu a byl uznávaná autorita ve Francii, Anglii, jako právník působil v Brně. Po obsazení Československa měli Němci vypracovaný seznam angažovaných a politicky odpovědných osobností B. Ečer byl v hledáčku gestapa. Včas odjel z rodinou do Jugoslávie, později do Francie , kde působil na konzulátu v Marseille a studoval na ústavu pro studium mezinárodního práva v Nizze a nakonec po obsazení Francie působil v Anglii u exilové vlády E. Beneše. Druhé části knihy , kdy byl už členem London International Assembly pro válečné zločiny se dovíme o Charkovském procesu, který byl průlom v soudnictví, váleční zločinci byli souzeni na území státu, kde zločiny provedli. V listopadu 1943 podepsali deklaraci o odevzdání válečných zločinců státům, kde zločiny provedli USA, V.Britanie, SSSR. Ečer se po válce zasloužil o vydání K.H. Franka a podařilo se mu také dopravit do ČSR, velitele koncentračního tábora Terezín ,, Pinďu,, H. Jöckla. Na to že kniha je stará pomalu 80. let je nabitá málo známými informacemi ( třeba Charkovský proces) a čte se velmi dobře, Ečer poutavou formou popisuje válečná léta jak je prožil v exilu až po návrat do ČSR a deportaci K.H.Franka na letiště do Prahy, kniha je doplněna unikátními fotografiemi.