Jak léčit nemoc šílené medicíny
Jan Hnízdil , Jiří Šavlík , František Houdek
aneb Hippokratova noční můra Současná situace lékařství jako oboru zabývajícího se lidskými chorobami a zdravotnictví jako státní instituce organizující péči o zdraví občanů, je mírně řečeno neuspokojivá. Důvodem jsou mocenské, ekonomické a politické zájmy, které tento medicínsko-zdravotnický komplex dokonale ovládly. Věda o chorobách ruku v ruce se zdravotnickou technikou a farmakologií vytvořily svébytný systém řízený státní správou a pojišťovnami podle pravidel, které stále méně vyhovují původnímu účelu pečovat o zdraví občanů. Místo toho je manipuluje do role potenciálních nebo skutečných pacientů a stále více z nich činí spotřebitele služeb, které přinášejí zisky mocným obchodním řetězcům a vlivným podnikatelským skupinám. Vzniká tak povážlivý paradox. Zatímco dříve člověk pečoval o svoje zdraví a kolem tohoto problému organizoval veškeré aktivity, nyní se systém péče o zdraví stal rozhodující hybnou silou, která kolem sebe a k obrazu svému organizuje chování občanů. Tato skutečnost je vůdčí ideou knihy příběhů a esejů, které se týkají každého, kdo překročil práh nějakého zdravotnického zařízení.... celý text
Přidat komentář
Trochu pořád o tom samém.Soubor hodně si podobných esejů na téma jak je to zdravotnictví špatné.
Nic moc zajímavého se v knize nedovídám.
Tato kniha je jakýmsi odrazem dnešní doby, kdy mnozí cítí, že řada věcí není vpořádku, že léčit bude potřeba, a to nejen naše zdravotnictví, ale i naše školství, naši kulturu, naše hospodářství. Poukazuje na fakt,že byť máme k dispozici nejnovější poznatky a prostředky vědy a pokroku, tak dřen našeho bytí je stále tatáž, že k tomu abychom dobře fungovali, nám nestačí jen prostá údržba, že nejsme stroje, kde lze vše vyměnit, kde stačí promazat, natřít, seřídit, ale že naše pochody jsou řízeny jinými, daleko složitějšími mechanismy. A tak byť poměrně dokonale známe chemické a jiné pochody až na buněčné úrovni, tak nám to neodhalí proč stůněme, protože naše "potrubí", "pumpa", "řídící jednotka"....... jsou ovládány i něčím navíc, co si každý z nás neseme s sebou, v jaké rodině vyrůstáme, kde žijeme, jaké máme přátele, jakou máme práci, v jakém klimatu žijeme, jak se vyrovnáváme se stresem, jak si poradíme s životními nástrahami, to vše nás modifikuje do jedinečnosti , nejsme kopie, ovce Dolly, naklonovaní, jako z pásové výroby. Knihu nelze chápat, že vše co moderní medicína dokáže je na h...., ale brát ji jako součást nezbytného kritického myšlení, jiný úhel pohledu a je dobře, že takto smýšlíme, protože přesně toto je motorem pokroku, odrazem svobodného myšlení, nemít klapky na očích a dívat se doširoka. Já pevně věřím že "Hnízdil" se zahnízdí do mnohých hlav a napomůže tak nastavit výhybku z" tratě Šikanzenu", který jede špatným směrem /přičemž některé vagóny plně naložené dokonalými molekulami může nechat odstavené na slepých kolejích/.
Už dlouho se mluví o tom, že medicína degradovala na pouhý byznys, ba co víc, že nemocného není třeba vyléčit, důležité pro byznys je proces léčení a to tak dlouhodobý, jak jen lze... Hezká kniha!
Velmi kritická kniha skvělého Jana Hnízdila o stavu naší společnosti, politiky, zdravotnictví...