Jak meditovat
Pema Chödrön
Práce s vlastní myslí je jediným prostředkem, jak se skutečně začít cítit šťastnými a spokojenými ve světě, ve kterém žijeme. Když vás něco trápí – na někoho jste naštvaní, vadí vám určitá situace nebo vás trýzní fyzická bolest – musíte pracovat se svou myslí ke zklidnění a to lze uskutečnit skrze meditaci. „Domnívám se, že hlavním důvodem, proč provádíme meditační cvičení, je možnost stát se dokonale milujícími lidmi. A to je něco, co svět potřebuje“, píše Pema Chödrön, autorka této knihy. Jak meditovat je dlouho očekávaná kniha moudré učitelky, která každému z nás může pomoct dosáhnout tohoto ušlechtilého cíle.... celý text
Duchovní literatura Esoterika, astrologie, okultismus
Vydáno: 2013 , SynergieOriginální název:
How to Meditate, 2013
více info...
Přidat komentář
Praktický návod, jak se spřátelit se svou myslí.
Meditací sytíne pět vlastností:
Vytrvalost
Jasné zření
Pěstování odvahy
Pozornost k dané chvíli
O nic nejde
Výborné.
(2013)
Úžasná kniha, autorka skvěle vysvětlí, o čem skutečně meditace je - o akceptaci všeho ve vašem životě v danou chvíli meditace.
Velmi pěkná knížka o meditaci, pro mě možná vůbec ta nejlepší. Pod pojmem meditace si každý může představit něco jiného, v našich končinách zejména něco, co nás uvede do klidu, relaxace nebo do stavu blaha nebo co nás přivede do jiných stavů vědomí. Tady nás ale autorka seznamuje s tibetskou meditací zaměřenou na všímavost a otevřené přijímání přítomného okamžiku. Znamená to maximálně přijímat vše, co námi prochází, všechny myšlenky, emoce, smyslové prožitky, zároveň se na nich nezastavovat a nelpět a zároveň je ani neodhánět. Základ je si s každým pocitem pobýt a nechat ho jít, neutíkat od něj a nepotlačovat. Z toho plyne, že tento druh meditace není žádná procházka růžovou zahradou, nýbrž bolestný proces transformace, který nás cvičí odvaze a trpělivosti se sebou samými a tím pádem i s událostmi, které nám přicházejí do života a dále nám otevírá cestu k osvobození tím, že se naučíme přijímat nejistotu a nepředvídatelnost v životě jako jedinou jistotu.
\"Vaše srdce se otevře do té míry, v níž připustíte náročné situace a budete do nich vstupovat...Musíme zcela změnit svůj pohled na bolest a potíže a uvědomit si, že bolest je ideální příležitost pro duchovní praxi...a to z toho důvodu, že v tuto chvíli můžete buď ustrnout ve starých vzorcích nebo se můžete uvolnit a udělat něco jiného. A udělat něco jiného je s danou chvílí prostě zůstat.\"
Kniha mne zaujala především dvěmi faktory: Prvním bylo zjištění, že MEDITACE NEMUSÍ BÝT VŽDY PŘÍJEMNÝ ZÁŽITEK a není to špatně. Autorka sama prochází chvílemi, kdy nevnímá tento stav v pohroužení mysli nijak příjemně, kdy chtě nechtě musí akceptovat myšlenky, zvuky kolem, rušení, neklidnou mysl, starostí i bolest, která vyvěrá z nitra člověka. Často v tomto stavu přijdeme ve své duši do míst, kde to hodně bolí... a většinou se pak stáheme a řekneme si, že meditace nefunguje. Líbí se mi, že autorka zcela otevřeně pracuje právě s těmito emocemi a fakty a dělá tak z meditace léčebný proces.\r\n\r\nDruhá věc byla, že často cituje své učitele. Nevydává je za své myšlenky a k citátům má vždy nějaký osobní vztah, vzdává mezi řádky hold tomu, kdo je napsal.
Autorovy další knížky
2002 | Když ztrácíme půdu pod nohama |
1994 | Začni tam kde jsi |
2013 | Jak meditovat |
2020 | Když není úniku: Umění milovat sebe a tento svět |
2016 | Žít s lehkostí v nejistotě a změně |
Líbila se mi pro srozumitelnost a jednoduchost.