Jak se evropští národové v Americe vdávají a žení
Morris Salmonson
![Jak se evropští národové v Americe vdávají a žení Jak se evropští národové v Americe vdávají a žení](https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/289786/jak-se-evropsti-narodove-v-americe--vkU-289786.png?v=1458468755)
Pojednání o uzavírání manželství ve Spojených státech amerických, které zachycuje dobové zvyklosti konce 19. století. Zaměřuje se na specifika uzavírání sňatků u různých národnostních skupin imigrantů přicházejících v 19. století do Ameriky.
Přidat komentář
![Sybelle Sybelle](https://www.databazeknih.cz/img/users/36_/361467/m_sybelle-Jzz.jpg?v=1643651850)
![3 z 5 3 z 5](img/content/ratings/3.png)
Krátká, pěkná publikace z konce 19. století. V e-book formě je text již v moderní podobě. Autor měl zřejmě velmi blízko ke kanceláři, která vydávala povolení k sňatku, protože mnohé popisy jsou hodně detailní. Dle popisu se jedná hlavně o zážitky a informace z Chicaga. Také je vidět, že měl smysl pro humor. Knížka se mi líbila. Je psaná z nezaujatého pohledu, který neodsuzuje v textu nikoho (z etnického, vzdělání nebo náboženského hlediska). Obsahuje i hodně charakteristik jednotlivých národnostních etnik, které se v oblasti Chicaga usídlili. Nechybí ani zmínka o české povaze.
![Marla Marla](https://www.databazeknih.cz/img/users/11_/116572/m_marla-kx3.jpg?v=1541099730)
![3 z 5 3 z 5](img/content/ratings/3.png)
Zajímavý a docela zábavný dobový dokument, zvláště část věnovaná velkým věkovým rozdílům mezi partnery.
![Česneksmedem Česneksmedem](https://www.databazeknih.cz/img/users/24_/245132/m_cesneksmedem-YQC.jpg?v=1535273040)
![3 z 5 3 z 5](img/content/ratings/3.png)
Publikace vyšla v roce 1913, takže je zřejmé, že je poplatná své době, což často působí poněkud komicky. Překladatelem byl Jan Váňa, český filolog, středoškolský profesor, učitel jazyků, básník a překladatel.
SPOILER
Autor Morris Salmonsen (1843-1913) ve své knize přirovnává lásku ke stupňům na teploměru. Pod bodem mrazu se podle něj nachází láska platonická. Shledává také podstatný rozdíl mezi láskou u sedláků a lidí z vyšších kruhů. Jednoduše řečeno, u sedláků jsou chlapi větší kanci a dámy víc přístupné k nezřízenému dovádění.
Věnuje se jednotlivým národům, jejichž občané se přestěhovali do Ameriky - konkrétně do Chicaga. Nejvíce ho zajímají Irové, Poláci (hlavně ti němečtí z Pruska), ale i Češi. U nich prý, na rozdíl od jiných, převládají sňatky mimo církev. Hodně se také trefuje do Němců.
Docela zábavná je pasáž věnovaná sňatkům mezi „starými“ ženami a mladými muži („...stydne nám v žilách krev...“). Dozvíme se, že poplatek za povolení ke sňatku činil 1,5 dolaru.
Nelze se vyhnout i sdělení, že v jeho době byl v Americe odpor vůči sňatkům „smíšených barev“.
Celkem 19 kapitol.
Devatenáct kapitol, které jsou ve fondu městské knihovny dostupné pouze v elektronické verzi. // Pro množství detailů jde takřka o malířské dílo, do kterého pozorovatel od oddavkového okna vtěsnal jak ztepilou nevěstu mající „velké, tmavé i nadmíru výrazné oči“, tak „malou dýmku se zlaceným, rytinou zdobeným jílcem v pouzdře na pásu“ budoucího ženicha. Dál je tu fiakrista, tlumočník, orodující matka, novinářští zpravodajové… a ty postřehy, ha ha, vskutku nadčasové. Řeší se stáří snoubenců, nucené manželství, nervozita i obyčejná lidská hloupost, neboť „Někteří lidé se domnívají, že tato kancelář uděluje povolení pro všechno.“
Dávám čtyři hvězdičky. Líbilo. // Jde o vyprávění, jež neznalého poučí, váhajícího neodradí a rozhodnutého varuje.
------------------------------
CITÁT:
Nejsou dvě osoby, které by se poznaly dříve než po sňatku.