Jak se stavěly divy světa
Ludmila Hénková
Každý byl jedinečný, jeho krásu a velkolepost opěvovali největší básníci a spisovatelé své doby, všichni toužili spatřit na vlastní oči… divy světa. Vždyť každý z nich sestává z tolika maličkostí, drobných úkonů, každodenní lopoty a především vytrvalého úsilí ať už s pomocí strojů, nebo bez nich.
Přidat komentář
Nikdy mě nenapadlo přemýšlet nad tím, proč divů světa bylo právě sedm. Jak píše autorka knihy, "...Inu, sedm dnů má týden, sedm je svátostí, stejně jako ctností. Ve starověku bylo dokonce sedm svobodných umění. Číslo sedm je úplné a mystické...".
Kniha pro děti od devítí let je plná názorných ilustrací a krátkých vysvětlujících textů. Děti (ale i dospělí) se tak dovídají o tom, proč a jak příslušná stavba vznikala, jak asi vypadala, kdo a z čeho ji stavěl, ale i další informace týkající se tehdejší společnosti. A také o tom, co z každého starověkého divu světa dodnes zůstalo nebo nezůstalo...
Přehled začíná pyramidami v Gíze a visutými zahradami v Babylónu (můj nejoblíbenější div světa!), pokračuje sochou Dia v Olympii, Artemidiným chrámem v Efesu, mauzoleem v Halikarnassu, kolosem rhodským a končí majákem Pharos v Alexandrii.
Je tu mnoho zajímavého a poučného. Třeba nikdy mě nenapadlo přemýšlet o tom, kde vlastně se nacházel Halikarnass a že dnes je to turecké město Bodrum, taky jsem netušila, že před monumentální Diovou sochou bylo jezírko olivového oleje, aby bylo možné sochu ze slonoviny jeho natíráním chránit před popraskáním. A jak mohly být udržovány tisíce rostlin v zahradách bájné královny Semiramidy? Vlastně to ani nebyla Semiramidis, ale skutečná Amytis, manželka krále Nabukadnezara II. A přísun tisíců litrů vody z Eufratu neustále zajišťoval Archimédův šroub...
Mně se knížka moc líbí, tak ještě aby se líbila i chlapečkům...
ČVdDK 6 na obálce budova. Tohle je tak krásně zpracované, přehledné, názorné. Informace akorát pro představu, a to nejen dětí :o)